Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні показники розвитку національних економік.

 

Для аналізу економічного становища країн світу та їх порівняння використовується ряд показників.

Валовий світовий продукт (ВСП) – виражає загальний обсяг кінцевих товарів і послуг, зроблених на території всіх країн світу незалежно від національної приналежності діючих там підприємств у певний період часу. Облік кінцевої продукції передбачає виключення повторного рахунку сировини, напівфабрикатів, інших матеріалів, палива, електроенергії й послуг, використаних у процесі її виробництва.

По кожній країні розраховується валовий внутрішній продукт (ВВП). Він підраховується на основі системи національних рахунків (СНР), що побудована на концепції продуктивного характеру всіх видів діяльності.

СНР - сукупність міжнародно визнаних правил обліку економічної діяльності й відображає основні макроекономічні зв'язки внутрішнього й зовнішнього секторів національних господарств.

Значення СНР у міжнародної економіки:

СНР забезпечує міжнародну порівнянність економічних параметрів, оскільки засновано на міжнародно-согласованих класифікаціях і правилах звітності.

СНР використовується для поточного економічного аналізу й прийняття стратегічних рішень в економічній (внутрішній і зовнішньої) політиці.

СНР дає східчасту картину економічних процесів у країні, включаючи інформацію зі стандартного набору рахунків, у яких реєструються операції, що ставляться до основних фаз економічного процесу.

Дані рахунків узагальнюються й аналізуються по секторах економіки, які являють собою однорідні інституціональні одиниці, що групуються по ознаці виконуваних ними функцій.

Основними секторами економіки по СНС є:

-нефінансові корпоративні й квазікорпоративні підприємства, зайняті виробництвом товарів і послуг, реалізованих на ринку;

-фінансові установи й корпорації (банки, страхові, інвестиційні компанії, пенсійні фонди й т.д.), які займаються фінансовою посередницькою й допоміжною діяльністю, є основною інституціональною структурою грошового сектора;

-органи державного управління, які крім своїх основних функцій (політичних), функцій регулювання економіки, займаються виробництвом неринкових товарів і послуг, перерозподілом доходів, направляючи їх у бюджетні організації (соціального забезпечення, охорони здоров'я, утворення, культури);

-приватні некомерційні організації, що обслуговують домашні господарства;

-домашні господарства - фізичні особи, які діють в економіці (продають свою робочу чинність, провадять і споживають різні товари й послуги), а також є суб'єктами реального сектора;

-інший світ (включаючи зовнішньоекономічні зв'язки).

 

Валовийнаціональний продукт (ВНП). Вони відображають результати діяльності у двох сферах народного господарства: матеріального виробництва й послуг, визначаються як вартість усього обсягу кінцевого виробництва товарів і послуг в економіці за 1 рік (квартал, місяць). Підраховуються в поточних або постійних цінах.

Відмінність: ВВП підраховується по т.зв. територіальній ознаці, ВНП - по національному.

ВВП - це сукупна вартість продукції сфери матеріального виробництва й послуг, незалежно від національної приналежності підприємств, розташованих на території даної країни.

ВНП - це сукупна вартість усього обсягу продукції й послуг у національній економіці, незалежно від місцезнаходження національних підприємств даної країни.

ВНП = ВВП + чистий факторний дохід

Чистий факторний доход – це різниця доходів від використання факторів, що перебувають за рубежем, виробництва, які перебувають у власності резидентів і виплат нерезидентам за використання приналежних їм факторів виробництва в даній країні, тобто різниця між прибутком і доходами резидентів за рубежем і нерезидентами в даній країні. Звичайно для розвинених країн ця різниця невелика й становить близько 1% від ВВП.

Номінальний ВВП (ВНП) - це обсяг ВВП у поточним (фактичних) цінах.

Реальний ВВП (ВНП) - це обсяг ВВП у цінах періоду, що прийнятий як база порівняння.

Індекс-дефлятор ВВП (ВНП) - це сукупність індексів цін, які дають узагальнену характеристику їхніх змін у звітному періоді в порівнянні із цінами періоду, прийнятого для порівняння.

Підрахунок ВВП/ВНП проводиться по трьох принципах: виробництву, використанню й доходам.

ВВП по виробництву (по галузях) – це сума доданої вартості по всіх галузях національної економіки. Дозволяє виявити співвідношення й роль окремих галузей у створенні ВВП. Динаміка за ряд років дозволяє виявити зміну його структури, динаміку розвитку окремих галузей національної економіки й характер економічної політики в країні. Додана вартість або умовно чиста продукція окремих галузей являє собою різниця між вартістю валової продукції й сумою поточних виробничих витрат, тобто вартість, привнесену в процесі виробництва на тім або іншому його етапі. Вона складається з перенесеної на продукт амортизації основних фондів, заробітної плати, прибутку, податків. Останні враховуються при підрахунку в поточних цінах.

ВВП по використанню (по витратах) – це сума всіх витрат на покупку загального обсягу зробленої в даному році продукції. Включає наступні статті:

· кінцеві споживчі витрати (товари першої необхідності, предмети споживання тривалого користування...);

· кінцеві витрати органів держуправління (держ. витрати на покупку продукції підприємств і покупку ресурсів для потреб держави, тобто сума витрат держави на виплату заробітної плати держ. службовцем і на закупівлю товарів і послуг);

· валові капіталовкладення, валові нагромадження й зміна запасів матеріальних оборотних коштів;

· сальдо експорту й імпорту (різниця), тобто частина ВВП направляється на експорт і частину витрачається на імпорт товарів і послуг.

ВВП по доходах – це сума доходів, отриманих у країні від виробництва продукції даного року (сума доходів від економічних ресурсів, використаних у процесі виробництва суспільного продукту в плині певного часу). Включає наступні статті:

· заробітну плату найманих робітників;

· прибуток фірм і корпорацій;

· доходи некорпорованих підприємств, що перебувають в індивідуальній власності й доходи працівників вільних професій;

· рентні платежі (доходи від власності - землі, нерухомості...);

· відсоток на позичковий капітал (виплати за капітал, використаний при виробництві ВВП);

· амортизаційні відрахування - відрахування на створення грошового фонду, що відшкодовує зношування основних фондів, що беруть участь у створенні ВВП;

· непрямі податки - ПДВ, акцизи, мита..., тобто незароблений доход, що одержує державу шляхом збільшення цін для свого змісту.

Із ВВП віднімаються державні субсидії.

ВВП/ВНП підраховані по доходах і по витратах повинні бути рівні.

Головна вимога при підрахунку ВВП/ВНП складається в запобіганні повторного рахунку, тобто щоб ураховувалася тільки кінцева продукція.

Кінцева продукція - це товари й послуги, які купуються споживачами для кінцевого користування. Проміжна продукція - це товари й послуги, які проходять подальшу переробку або перепродуються кілька разів, перш ніж потрапити до споживача.

Тому для виключення повторного рахунку ВВП/ВНП повинні виступати як вартість кінцевих товарів і послуг і включати тільки вартість, що додає на кожній стадії обробки.

ВВП завищує обсяг виробництва на вартість річних амортизаційних відрахувань і на суму непрямих податків, тому не може відображати, що виробництво реально додало до добробуту суспільства. Для цього існують показники - чистий національний продукт (ЧНП) і національний доход (НД).

За допомогою ЧНП виміряється загальний річний обсяг виробництва товарів і послуг, що країна зробила й спожила у всіх секторах свого національного господарства.

ЧНП = ВВП - АТ

Національний доход – це знову створена за рік вартість, що характеризує, що додало виробництво даного року до добробуту суспільства.

НД = ЧНП - сума непрямих податків + субсидії,

НД = ВВПАТсума непрямих податків + субсидії.

Чисті трансферти – це різниця між перекладами робітників-мігрантів, які вважаються резидентами з даної країни й у неї.

Валовий національний розташовуваний доход (ВНД) – це використовуваний на нагромадження й споживання ВНП, що включає чисті трансферти з-за кордону.

 


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. III.Цілі розвитку особистості
  5. IV група- показники надійності підприємства
  6. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  7. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  8. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  9. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  10. Абсолютні показники фінансової стійкості
  11. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи
  12. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.




Переглядів: 715

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
За ступенем відкритості світовому ринку | ІІІ група Показники обсягу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.