На основі методів математичного моделювання була показана можливість існування принципово іншого механізму циркуляції автохвиль в активних середовищах.
У цій моделі розглядається плоске однорідне активне середовище, що має отвір (наприклад, отвір, утворений порожньою веною в передсерді), навколо якого циркулює хвиля порушення. Найважливіша особливість такого процесу полягає в тім, що фронт автохвилі поширюється по активному середовищу не прямолінійно (мал. 6.2), а закручується у виді спирали навколо отвору. Якісно процес утворення спіральної хвилі показаний на мал. 6.7, результат експерименту на форзаці табл. I. Автохвиля стосується краю отвору і, переходячи від положення 1 до положення 2 і далі до 3, 4, обертається навколо границі цього отвору і стає джерелом циркулюючих спіральних хвиль в активному середовищі.
Ревербераторами називаються джерела спіральних хвиль в АС. Період обертання автохвиль ревербератора:
де l - периметр отвору або ядра ревербератора.
Величини l і V залежать від параметрів активного середовища. Показано, чим велику кривизну має фронт хвилі (вона найбільша на границі ядра), тим менше його швидкість, тому λ автохвилі в цьому випадку може бути непостійної.
Ядро ревербератора може являти собою анатомічний отвір (по Вінеру), але може бути і незбудливою зоною, або, нарешті, зоною з істотно зниженою збудливістю. Утворенням таких зон можуть супроводжуватися серцеві патології (некроз, ішемія й ін.). Виникнення спіральних хвиль порушення навколо отворів порожніх вен у передсердях, пояснює механізм ряду предсердечних аритмій.
Виникнення ревербератора звичайно зв'язано з розривом фронту хвилі, механізм якого обговорюється нижче.