Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ревербератори в неоднорідних середовищах

Ревербератори - джерела спіральних хвиль порушення - можуть виникнути в неоднорідних активних середовищах без отворів. Цей процес відбувається на границі роздягнула ділянок активного середовища з різними параметрами елементів цього середовища, наприклад, з різними рефрактерностями.

Розглянемо двох зон активного середовища з R1 і R2, розділені криволінійною границею СВ, і будемо вважати, що R2 > R1 (мал. 6.9).

По активному середовищу поширюються дві хвилі порушення, причому друга (2) посилається відразу слідом за першою так, що Т > R2. Виникає трансформація ритму, і в силу цього хвиля 2 поширюється тільки ліворуч від границі СВ по зоні з R1 (мал. 6.9, а). Хвиля 2, рухаючи з тією же швидкістю V, що і хвиля 1, починає на границі СВ відставати від неї. Це викликано тим, що шлях хвилі 1 до крапки В йде по прямій АВ (вона однаково проходить по зоні з R1 - ліворуч, і по зоні з R2 - праворуч від СВ). А шлях хвилі 2 до крапки В йде по кривій СВ, тобто шлях другої хвилі до крапки В довшій, ніж першої. Причому, чим більше кривизна лінії СВ, тим більше відставання другої хвилі. У деякий момент часу друга хвиля відстане настільки, що її τ-зона вийде з-під рефрактерного хвоста хвилі 1 і торкнеться спочиваючих кліток у зоні з R2 у крапці N (мал. 6.9, б). Далі, відповідно до принципу Гюйгенса, хвиля 2 починає поширюватися по зоні R1 у виді спирали (мал. 6.9, в). По проходженні ще деякого часу спіральна хвиля 2, вийшовши з-під власного рефрактерного хвоста (крапка Μ на мал. 6.9, в), спрямовується вниз по границі СВ, перейде границю розділу і почне розвертати спіраль вже в зоні R1 (мал. 6.9, г). Лінія ΝΜ називається фокусом ревербератора.

Властивості ревербераторів.

1. Головна особливість ревербераторів полягає в тім, що в активному середовищі, у якій немає власних джерел порушення, виникає джерело, що посилає хвилі порушення в навколишнє середовище (мал. 6.10). У нормі від пейсмекера поширюється хвиля, що проходить через крапку А, що викликає в ній потенціал дії в момент часу t’ (мал. 6.10, a). Ревербератор, що виник біля крапки А, викликає в ній цілу серію електричних відповідей, обумовлених не ритмом пейсмекера, а тільки властивостями самого ревербератора (мал. 6.10, б).

2. Час життя ревербератора в неоднорідному активному середовищі звичайно. Воно визначається числом оборотів n хвилі порушення навколо лінії, що розділяє зони R1 і R2, тобто числом імпульсів, що проходять через деяку крапку в активному середовищі:

Зникнення ревербератора порозумівається тим, що після кожного обороту розмір фокуса NM зменшується і після n оборотів він сходиться в крапку.

Таким чином, чим більше неоднорідність, тим коротше час життя ревербератора, тим менше імпульсів порушення пройде через активне середовище від цього джерела (мал. 6.10 б).

3. Частота хвиль, що посилаються ревербератором, є максимально можлива частота порушення даного середовища. Іншими словами, спіральна хвиля в неоднорідному середовищі неправильна: вона має період T2 ~ R2. праворуч від лінії СВ і Т1 ~ R1 ліворуч від цієї лінії. Тому спіральні хвилі від ревербераторів у принципі не синхронізуються.

4. Розмір ревербератора визначається фокусом (мал. 6.9г):

lmin = (R2 – t)V

і може бути менше довжини хвилі ?.

5. Ревербератори можуть розмножуватися на границях неоднорідностів активного середовища.

З зазначених властивостей випливає:

1. Якщо швидкість розмноження ревербераторів більше швидкості їхнього зникнення, починається ланцюговий процес збільшення кількості ревербераторів (аналогічно ланцюгової реакції при вибуху уранової бомби). Все активне середовище покривається джерелами спіральних хвиль з різними частотами. Цей випадок відповідає фібрілляції активного середовища (міокарда серця).

2. На основі аналізу математичної моделі встановлено, що ланцюгові процеси розмноження ревербераторів виникають, коли число виниклих ревербераторів більше деякого критичного Кmin. Ця величина сильно залежить від відношення часу порушення τ до періоду рефрактерності R (мал. 6.11):

У випадку малої різниці періодів рефрактерності двох областей (R1»R2=R) для можна записати:

 
 

Таким чином, показано, що існує деяка критична маса міокарда mкр, у якій можуть виникнути ревербератори, що розмножуються. Якщо маса скорочувального міокарда менше mкр, то в ній одночасно може з'явитися лини мале число джерел спіральних хвиль. Воно буде недостатньо для утворення ланцюгової реакції їхнього розмноження. Очевидно, що чим більше величина Кmin, тим менше імовірність лавинного збільшення числа ревербераторів. Як випливає і: малюнка 6.11, з метою зменшення ризику серцевих аритмій може виявитися ефективним зменшення параметра ?/R.

 

При розробці антиаритміків біофізики досліджували зв'язаний з параметром ?, параметр ? - час виникнення відповіді на подаваний імпульс, тобто латентний період. Параметр ? можна вимірити електрофізіологічними методами. Дослідження автохвильових процесів показали, що небезпека виникнення ревербераторів зростає при збільшенні ?/R.

В даний час установлено, що медичні додатки теорії автохвильових процесів не обмежуються фібрілляцією міокарда. Відкрито, наприклад, патологічні автохвильові процеси, що виникають у нервових мережах кори головного мозку при епілепсії. Показаний автохвильових процес поширення депресії в сітківці ока й ін.


Читайте також:

  1. Етносоціологія – галузь соціології, що досліджує соціальні процеси у різних етнічних середовищах, етнічні процеси у соціальних групах.
  2. Кислотно-основне титрування в неводних середовищах
  3. Класифікація мінеральних матеріалів залежно від їх поводження в агресивних середовищах
  4. Класифікація рідких неоднорідних систем та гідромеханічних процесів.
  5. Поширення автохвиль в однорідних середовищах
  6. Розділення неоднорідних газових систем в полі відцентрових сил
  7. Розділення неоднорідних газових систем в полі сил тяжіння
  8. Сепаратори для збагачення у важких середовищах
  9. Технологічні схеми збагачення вугілля у важких середовищах і регенерації магнетитових суспензій




Переглядів: 683

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Трансформація ритму в неоднорідному активному середовищі | Рівняння Хілла. Потужність одиночного скорочення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.