Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Принципи планування.

Контрольні питання

1. У чому полягає природа і зміст функції планування ?

2. Положення на яких ґрунтуються визначення цілей підприємства.

3.Принципи формування цілей.

4.Сутність якостей цілей управління.

5.Роль процесу планування.

6.Принципи ефективного планування.

7.Способи здійснення процесу планування.

8.Строки виконання планів.

9.Основні стадії процесу планування.

10.Особливості оперативного (тактичного) планування.

 

 

План - це офіційний документ, у якому відбиваються прогнози розвитку підприємства в майбутньому, цілі і завдання, розподіл ре­сурсів, а також стратегії на випадок надзвичайних обставин.

Планування грунтується на принципах, точне дотримання яких створює передумови для ефективної роботи організації і зменшує можливість одержання негативних результатів:

і. Особливе значення в плановій роботі має принцип єдності -планування в організації повинно мати системний характер, тобто ґрунтуватися на наявності єдиного напрямку розвитку всіх складових частин організації як системи.

2. Безперервність - планування розглядається як постійно повто­рюваний процес. Принцип безперервності вимагає, щоб плани розро­блялися з урахуванням зв'язку між стратегічними й тактичними пла­нами. Короткострокові плани розробляються як конкретизація довго­строкових.

3. Гнучкість планування - можливість внесення коректування в раніше ухвалені рішення відповідно до обставин, що змінюються.

Принцип гнучкості пов'язаний із принципом безперервності і полягає в забезпеченні можливості для планів і процесів планування змінювати спрямованість у зв'язку з виникненням непередбачених обставин.

Для реалізації цього принципу плани складаються так, щоб у них можна було вносити уточнення у зв'язку з змінами у внутрішніх і зовнішніх умовах. Забезпечення принципу гнучкості зв'язане, як пра­вило, з додатковими витратами, причому їхній рівень повинен розум­но співвідноситися з імовірним майбутнім ризиком (так, організація повинна виділити додаткові кошти на придбання нового обладнання, якщо по її прогнозах випуск запланованих виробів потребує впрова­дження такого обладнання). Додання гнучкості планам за допомогою додаткових витрат має свої обмеження. Витрати можуть виявитися настільки високими, що отримані переваги їх не окуплять.

Тому дуже важливе значення має дотримання принципу еконо­мічності.

4. Сутність принципу економічності полягає в тому, що витрати на складання і реалізацію планів повинні бути менше ефекту від їх виконання.

5. Принцип науковості передбачає, що планування повинно базуватися на об'єктивних економічних законах.

6. Принцип координації і інтеграції - координація здійснюється по горизонталі, тобто між підрозділами одного рівня, а інтеграція - по вертикалі.

Елементами планування в організації є підрозділи, що входять у неї, а також окремі частини процесу планування. Взаємозв'язок між підрозділами здійснюється на основі координації їхньої роботи на го­ризонтальному рівні. Але єдиний напрямок планової діяльності, спі­льність цілей всіх елементів організації стають можливими в рамках вертикальної єдності підрозділів, їхньої інтеграції. Координація пла­нової діяльності окремих функціональних підрозділів виражається в тім, що дії будь-якої ланки організації неможливо планувати ефекти­вно, якщо ця робота не пов'язана із плановою діяльністю всіх оди­ниць даного рівня, а також у тім, що будь-які зміни в планах одного з підрозділів повинні бути відповідним чином відбиті в планах інших підрозділів.

Інтеграція планової роботи припускає, що в організації існує розмаїтість щодо відособлених процесів планування і приватних пла­нів підрозділів, тобто багатоплановий характер підсистем плануван­ня, але кожна з підсистем діє виходячи із загальної стратегії організа­ції, а кожний план є частиною плану вищого рівнем підрозділу і організації в цілому. Всі плани, створені в організації, - не просто су-купність, набір документів, а їхня взаємозалежна система.

7. Принцип залучення максимальної кількості співробітників до участі у розробці плану на ранніх етапах його складання. Це обу­мовлено тим, що працівники будуть більш охоче виконувати завдан­ня, які вони самі собі поставили. Реалізація даного принципу забезпе­чує багато переваг, зокрема:

• кожний з учасників організації здобуває більше глибокі знання різ­них сторін її життя, більш велику, точну і об'єктивну інформацію про організацію, ніж раніше;

• персональна участь співробітників підприємства, включаючи рядо­вих працівників, у процесі планування приводить до того, що плани організації стають особистими планами працюючих, а участь у до­сягненні цілей організації приносить задоволення її працівникам. У кожного з них з'являються нові мотиви до ефективної праці, зміц­нюється командний дух у колективі;

• використання принципу участі сприяє тому, що працівники органі­зації, у рамках планування розвивають себе як особистість, у них з'являються нові навички, нові знання, розширюються їхні можли­вості, а, отже, організація здобуває додаткові ресурси для рішення своїх проблем;

• засноване на принципі участі планування поєднує оперативне кері­вництво із плануванням. Плани перестають бути чимсь зовнішнім для фахівців, які самі залучаються до їхнього складання.

Залежно від ступеня централізації управління організацією про­цес планування може здійснюватися трьома способами:

а) якщо ступінь централізації високий, то планові органи одноосібно приймають більшість рішень;

б) при середньому рівні централізації управління планові органи при­ймають тільки основні рішення, які потім деталізуються в підрозді­лах;

в) у децентралізованих організаціях центральні планові органи визна­чають цілі, а також єдину форму планів. Складання планів здійсню­ється самими підрозділами.

 

 

ЛЕКЦІЯ №


Читайте також:

  1. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  2. Антикорупційні принципи
  3. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  4. Б/. Принципи виборчого права.
  5. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції
  6. Базові принципи психології спорту.
  7. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  8. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  9. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  10. Біржові товари і основні види товарних бірж. Принципи товарних бірж.
  11. Бюджетна система України: поняття та принципи побудови
  12. Бюджетна система України: поняття та принципи побудови.




Переглядів: 1339

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Етапи розвитку менеджменту. | Сутність та основні поняття інноваційного менеджменту.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.