Організація та органи фінансового контролю в Україні
Ефективність фінансового контролю залежить від правильної його організації та розподілу ролей, компетенції суб’єктів фінансового права. Він є логічним продовженням і завершенням державного управління фінансами.
Фінансовий контроль здійснюється уповноваженими на те органами.
Суб’єкти (органи) фінансового контролю – це носії контрольних функцій стосовно об’єкта контролю чи підконтрольного суб’єкта. Це органи, спеціально створені для здійснення контрольних функцій, або органи виконавчої влади, на які поряд з їх основними задачами покладається здійснення контрольних функції у відповідній галузі фінансової сфери. Серед них: Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Рахункова Палата, Міністерство Фінансів, Державне Казначейство, Державна Контрольно-Ревізійна служба, Державна Податкова Адміністрація, НБУ та інші.
Повноваження суб’єктів фінансового контролю залежать від того. На якому рівні вони здійснюють свою діяльність. Є такі рівні фінансового контролю:
1. Державна сфера, в якій функціонує система державного фінансового контролю (тут суб'єктами фінансового контролю є органи державної влади).
2. Муніципальна сфера, в якій діє система фінансового контролю органів місцевого самоврядування та місцевої виконавчої влади (тут суб'єкти фінансового контролю - місцеві органи влади).
3. Сфера громадянського суспільства з незалежною системою фінансового контролю.
Система фінансового контрою включає: загальнодержавний, відомчий, позавідомчий фінансовий контроль і аудит.
Модуль 2. Правовий режим державних і місцевих грошових фондів