Серед малопотужних перетворювачів, призначених для отримання напруг від одиниць вольт до десятків кіловольт, знаходять застосування перетворювачі з п’єзокерамічними трансформаторами [3, 13]. Такий трансформатор представляє собою п’єзокерамічну пластину, на яку нанесені електроди (рисунок 5.13).
Рисунок 5.13 – Перетворювач напруги з п’єзотрансформатором
Вхідна змінна напруга прикладається до електродів, що напилені на широкі поверхні пластини, і збуджує в ній пружні поперечні коливання (направлення деформації вертикальне). У товщі пластини виникають подовжні коливання. Якщо частота коливань співпадає з частотою механічного резонансу пластини, то на торцевих гранях виникає змінна напруга, амплітуда якої може перевищувати вхідну в 100…1000 разів. Напругу можна отримати на першій та більш високих гармоніках (рисунок 5.14).
Після випрямлення, елементи VD1...VD4, та фільтрації, елементи С1, R1, С2, напруга може використовуватися для живлення різноманітних пристроїв.
Якщо частоту генератора, який живить вхідний перетворювач (рисунок 5.13), вибрати такою, що вона буде на схилі амплітудно-частотної характеристики (рисунок 5.14) трансформатора, то використавши від'ємний зворотний зв'язок ВЗЗ, вихідну напругу можна стабілізувати, змінюючи відповідно частоту генератора.
П’єзотрансформатори дозволяють позбавитись від недоліків, які притаманні електромагнітним трансформаторам: погана технологічність; чутливість до несиметричності живлячої напруги в суміжних півперіодах; погана конструктивна сумісність з інтегральними схемами та напівпровідниковими елементами.
Розроблено трансформатори з вихідною напругою від 5 В до 10000 В, потужністю 3…20 Вт, робочою частотою 40-80 кГц, питомою потужністю 300…700 [13].