Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Гірських порід на схилах і в укосах

Спостереження за деформаціями мас

Категорії складності інженерно-геологічних умов

При визначенні програми, методики, системи інженерно-геологічних досліджень (масштабу інженерно-геологічної зйомки, плану розвідницьких робіт і ін.) дуже важливо враховувати ступінь складності інженерно-геологічних умов розглянутої території. Звичайно розрізняють три категорії територій: із простими умовами, середньої складності і досить складні.

Інженерно-геологічні умови територій першої категорії складності не відрізняються скільки-небудь помітною неоднорідністю і мінливістю на значних відстанях і площах. Вони сприятливі для різних видів будівництва і господарського використання. Виконання інженерних вишукувань на таких територіях не викликає утруднень.

Території другої категорії складності інженерно-геологічних умов у загальному сприятливі для різних видів масового будівництва, хоча і відрізняються помітною неоднорідністю і мінливістю на невеликих відстанях і площах. При їх освоєнні може виникнути необхідність у виконанні робіт із планування, деякому осушенню, попередженню розвитку геологічних процесів або локалізації їх небезпечного впливу. На таких територіях потрібно виконувати більш детальні інженерно-геологічні вишукування.

Території третьої категорії складності інженерно-геологічних умов відрізняються розмаїтістю форм рельєфу різного походження. Геологічна будова території складна, з різноманітним комплексом магматичних, метаморфічних і осадових порід. У геологічному розрізі зустрічаються породи слабкі, малої міцності, закарстовані, тріщинуваті, водонасичені. Тектоніка складна, плікативна і диз'юнктивна. Обводненність порід значна. Ґрунтові води залягають на малій або невеликій глибині. У цілому інженерно-геологічні умови таких територій відрізняються великою неоднорідністю. При виборі місць розташування будівельних майданчиків, трас лінійних споруд або при господарському використанні територій зустрічаються певні труднощі. На таких територіях завжди виникає необхідність у виконанні значних робіт з їх підготовки — плануванню, осушенні й ін. Інженерні вишукування на територіях третьої категорії складності повинні виконуватися значно більш детально.

 

Деформації гірських порід на схилах проявляються в першу чергу в утворенні зсувів, обвалів і осипів. Кожне з цих явищ характеризується переміщенням мас гірських порід. Механізм таких переміщень у кожного з них особливий. У зсувів відбувається ковзання порід або плин, в обвалів — обвалення або падіння, в осипів — опадання.

Для встановлення механізму переміщення мас гірських порід необхідно мати детальні уявлення про геологічну будову схилів, склад і властивості гірських порід і динаміку розвитку процесу переміщення. Тобто про закономірності зміни його величини і швидкості в часі та обумовленості. Отже, вивчення динаміки розвитку процесів деформації схилів необхідно для оцінки і прогнозу їх стійкості.

Найефективнішим методом вивчення динаміки гравітаційних процесів є стаціонарні режимні спостереження, за результатами яких визначаються тенденції й активність розвитку процесу: прогресує, наростає, згасає, припиняється, закінчився. Стаціонарні спостереження дозволяють судити про швидкість, рівномірність, абсолютні і відносні масштаби зсувів мас гірських порід або окремих їх частин. Вони дозволяють попереджати аварії, катастрофи і забезпечують безпеку виконання будівельних робіт, експлуатації територій і споруд. Усе це і визначає широке використання методу стаціонарних режимних спостережень при інженерних вишукуваннях для оцінки і прогнозу стійкості схилів.

При режимних стаціонарних спостереженнях за зсувними деформаціями на схилах роблять наступні основні види робіт:

1. Повторні спостереження, описи і картування елементів рельєфу поверхні схилів і зсувних ділянок, їх крутизни, стрімчаків, тріщин, горбів, валів, водопроявів, стану дернового покриву, стійкості дерев, споруд і т.д. Зіставлення результатів спостережень різних років є основою для встановлення тенденції розвитку зсувних процесів і оцінки їх загрози.

2. Повторні нівелювання рельєфу поверхні по характерних профілям і створам. Зіставлення профілів дозволяє встановлювати зміни, що відбулися у рельєфі поверхні й оцінювати швидкість і масштаб переміщенні мас гірських порід зі схилів і зсувних ділянок.

3. Повторні топографічні зйомки окремих ділянок схилів і зсувів. Такі зйомки роблять у М 1:500 - 1:5000 з перетином рельєфу через 0,5—1 м. Зіставлення отриманих планів дозволяє судити про масштаби і швидкість зсуву мас гірських порід.

 


Читайте також:

  1. Абразивність гірських порід і геостатична температура
  2. Акустичні характеристики порід
  3. Біостратиграфічні методи визначення віку порід
  4. Будова гірських порід
  5. БУРИМІСТЬ ГІРСЬКИХ ПОРІД
  6. Взаємозв’язок характеристик порід, визначених при статичному і динамічному втискуванні
  7. Вивітрювання гірських порід
  8. Види щеплення плодових порід.
  9. Визначення показників механічних властивостей гірських порід методом статичного втискування штампа
  10. Визначення твердості гірських порід
  11. Вимоги до гірських порід основи гребель
  12. Вимоги до організації гірських походів




Переглядів: 680

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Геологічних умов територій | Деформаціями споруд

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.