Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Закономірності поширення та особливості геологічної будови рифових забудов

Комплексне дослідження нафтогазоносності територій поширення рифових масивів

Лекція 5

Питання для самоперевірки

1 Перелічіть відомі Вам осадові басейни нафтогазоносність яких пов‘язана з передгірськими прогинами та міжгірськими западинами

2 Схарактеризуйте закономірності розподілу нафтогазоносності передгірських прогинів та міжгірських западин.

3 Наведіть раціональний комплекс геолого-геофізичних досліджень нафтогазоносних територій передгірських прогинів та міжгірських западин.

 

 

 

Як відомо, рифогенні побудови виникають в особливих фізико-географічних умовах при участі комплексу організмів та водоростей, які об’єднюються під загальною назвою рифобудівників. Завдяки високій швидкості росту рифу виникають підводні височини, які сягають рівня океану і зазнають часткового руйнування та перевідкладення матеріалу, що призводить до утворення пририфових шлейфів.

 

Внаслідок занурення та захоронення рифу у товщах порід, що його перекривають, виникають стуктури облікання, в яких можуть бути пастки склепінного типу.

Подекуди рифи розвинуті і на антиклінальних підняттях, тому в окремих випадках під рифовими масивами можуть виникати сприятливі передумови для існування покладів.

Характерною особливістю рифогенних комплексів порід є їх різка літофаціальна мінливість, що відчутно впливає на величину проникності та продуктивності свердловин. Це зумовлено самим процесом розвитку рифового масиву та наступними за цим процесами епігенезу.

Висота рифових масивів може досягати 500-1000м при стрімких схилах (до 600). Перекриті вони здебільшого глинистими і рідше соленосними покришками. Нерідко можна зустріти рифогенні тіла в товщах звичайних вапняково-доломітових порід.

Рифогенні побудови зустрічаються як одиночні, так і групами у вигляді ланцюжка бар’єрних рифів, атоли та архіпелагів.

Рифові масиви переважно розташовуються паралельно до основних структурних ліній, зон розломів та контуру великих карбонатних масивів.

Родовища нафти і газу, які пов’язані з рифовими виступами, зустрічаються в багатьох нафтогазоносних регіонах: Пермському (США), Західно-Канадському, Мексиканської затоки (США), Приуралля (Росія) та інших. Характерним є те, що поклади нафти і газу в рифових виступах є масивного типу. Інші типи покладів можуть бути тільки за межами рифового тіла рисунок 5.1

 

Рисунок 5.1 – Родовище з покладами нафти в бар’єрному рифі Ебо (США)

Одним із важливих об’єктів прогнозування неантиклінального типу є зони нафтогазонагромадження, які приурочені до похованих рифогенних утворень. За кордоном (особливо в США, Канаді, Мексиці, Лівії, країнах Перської затоки) роботи з вивчення і пошуків нафтогазоносних рифів ведуться вже багато років. Органогенні утворення різних типів (біогерми, біостроми, рифові масиви) широко поширені в палеозойських відкладах Волго-Уральської, Передуральської, Тімано-Печорської НГП (Росія) та інших регіонах. Наявність рифогенних формацій відзначається, а ще більше прогнозується і в нафтогазоносних регіонах України.

З похованими рифовими масивами в багатьох геологічних регіонах позв'язані високодебітні нафтові, газові й газоконденсатні родовища, що представляють великий інтерес. Пошуки рифових масивів проводяться комплексом геофізичних і геологічних методів, що включають високоточну гравірозвідку, електророзвідку, сейсморозвідку, структурне й глибоке пошукове буріння.

Найчастіше поховані рифи розташовуються уздовж крайових геосинклінальних прогинів або на окраїнах внутріплатформних западин. Прикладами перших є палеозойські рифи Приуралля й Західної Канади, які розташовані уздовж передових прогинів Уральської й Кордильєрської складчастих систем. Прикладами рифогенних структур, присвячених до внутріплатформних западин, служать підняття, виявлені на бортах Камсько-Кінельскої і Мічіганської западин.

Родовища, які приурочені до рифогенних піднять, відомі на сході й південному заході США, у Мексиці й у деяких інших країнах. Найбільше родовище нафти в Лівії й одне з найбільш великих у світі - Зелтен - також містить поклад у рифових вапняках (рисунок 5.2).

1-вапняки; 2- доломіти; 3-вапняковисті та піщані глини; 4- пісковики; 5- кварцити; 6- нафта


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. IV. Закономірності структурно-функціональної організації спинного мозку
  4. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  5. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  6. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  7. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  8. Аграрне виробництво і його особливості
  9. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  10. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  11. Алгоритм побудови сітьових графіків.
  12. Алгоритми побудови дерев екстремальної ваги




Переглядів: 771

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Раціональний комплекс геолого-геофізичних досліджень платформних територій передгірських прогинів та міжгірських западин | Раціональний комплекс геолого-геофізичних досліджень територій рифових забудов

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.