Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Раціональний комплекс геолого-геофізичних досліджень платформних територій передгірських прогинів та міжгірських западин

Пошуки таких структур здійснюються з допомогою геологічної зйомки, геофізичних методів і структурного буріння.

В умовах, коли територія пошуків вивчена слабо і відзначається доброю відслоненістю, важливу роль відіграє геологічна зйомка масштабу 1:50000. Геофізичні методи використовуються в допомогу геологічної зйомки. Електророзвідкою, гравірозвідкою і в меншій мірі сейсморозвідкою уточнюються спірні питання, прослідковуються закриті поверхневими відкладами частини структур.

При недостаній відслоненості території роль геофізичних методів значно зростає, особливо якщо встановлено неспівпадіння струкрних планів по різних горизонтах. Невідповідність структурних планів перешкоджає ефективному використанню структурного буріння на неглибокі горизонти. Примінення геофізичних методів сприяє чіткій вираженістю структур, значною їх амплітудою.

Передгірські райони відрізняються складним, рельєфом місцевості. Такий рельєф перешкоджає робиванню довгих прямолінійних профілів спостережень. При виконанні високоточних гравірозвідувальних робіт виникає потреба введення топографічної поправки, яка враховувала б вплив рельєфу.

Значний небажаний вплив при проведенні геофізичних робіт (особливо сейсморозвідки) визивають значні товщі галечників, конгломератів, брекчій, глибоке залягання ґрунтових вод.

Непостійність фізичних параметрів одновікових відкладів пояснюється зміною фаціального складу порід, неоднаковою дією тектонічних напруг, різною глибиною залягання. В залежності від глибини по різному проявляється ущільненість порід, змінюється мінералізація пластових вод, які насичують породи і відповідно електрична проводимість. Суттєво змінюється і сумарна товщина, та розслоювання поверхневих відкладів і розподіл фізичних параметрів. Характерні для таких районів моласові і флішеві відклади також неоднорідні.

Зміна фізичних параметрів осадових відкладів є причиною того, що геометричні поверхні, які відповідають постійним значенням щільності, швидкості і питомого електричного опору, не повністю співпадають з поверхнею геологічних горизонтів особливо в зонах дроблення поширення тектонічних порушень.

Наявність горизонтального градієнта фізичних властивостей затрудняє інтерпретацію матеріалів, побудову розрізів, структурних карт та інших геологічних документів. Інколи горизонтальний градієнт фізичних властивостей перевищує вертикальний поблизу значних структурно-фаціальних границь.

Про те одночасне використання електророзвідки та гравірозвідки підвищує надійність геологічних заключень, дозволяє більш впевнено судити про положення, простягання та розміри виявлених піднять. Однак ефективність гравірозвідки і електророзвідки становиться недостатньою при пошуках структур на значній глибині. У такому випадку пошуки піднять, перспективних на нафту і газ, здійснюються сейсморозвідкою. При цьому сейсмічні профілі розподіляють таким чином, щоб пересікти найбільш інтересні зони, які були встановлені гравірозвідкою та електоророзвідкою.

В районах з різко пересіченим рельєфом денної поверхні і дуже складними глибинними умовами знайшла широке примінення методика масових просторових сейсмічних зондувань. Розміщуючи сейсмоприймачі на невеликих за площею але зручних для проведення робіт площадках і змінюючи місцезнаходження пунктів взриву, вдається визначати просторове положення значного числа відбиваючих елементів. Щільність спостережень у таких випадках при рекогнастировочних зйомках сягає 3-4 зондувань на 1км2, а число елементарних площадок, кожній з яких відповідає свій вектор падіння- 20-30 на 1км2.

Для трасування диз’юнктивно порушених складок використовуються основні методи сейсморозвідки: МВХ, КМГВ. Наявність і місцезнаходження порушень встановлюються по характерному затуханню пружних хвиль, для яких зона порушень є екраном-поглинальником.

У випадку коли геологічна будова верхнього структурного поверху більш складна, чим геологічна будова нижнього поверху, а останній в свою чергу представляє собою значно більший розвідувальний інтерес, тоді використовують такі методи досліджень, які дають необхідну інформацію про головні особливості розрізу, і попутньо осереднюючи і згладжуючи не потрібні деталі. Так наприклад, в складчастих областях Ірану, де глибокі горизонти представлені високопродуктивними асмарійськими вапняками перекриті складно побудованими поверхневими складками, успішно приміняється сейсморозвідка з допомогою переломлених хвиль. Переломляюча границя яка співпадає з покрівлею вапняків і ангідритів, дозволяє таким чином вивчати нижній структурний поверх, не враховуючи всіх деталей будови верхнього поверху.Досить часто успішне вирішення задачі досягається з приміненням сейсморозвідки з параметричним бурінням.

Місцезнаходження і горизонтальні розміри міжгірських впадин добре прослідковуються за геоморфологічними і геологічними даними. Глибинна будова впадин вивчається геофізичними методами всукупності з бурінням. Так як і для іних геоструктурних зон, для сучасного стану міжгірських впадин характерно наявністю структурних поверхів. Фундамент здебільшого складений сильно дислокованими породами, перекривають проміжні поверхи, які розділені границями неузгоджень. В будові проміжних поверхів часто важливу роль відіграють ефузивні відклади. Неметаморфізовані породи чохла можуть бути представлені як морськими так і континентальними фаціями.

Загальна товщина відкладів, які перекривають фундамент, змінюється в широких межах від декількох сотень метрів до 15км.

Між породами фундаментуі вищезалягаючими відкладами зазвичай існує чітка диференціація по фізичних властивостях: щільності, швидкості поширення пружних коливань, електричному опору.

Беручи до уваги значний досвід проведення гавірозвідувальних робіт в нафтогазоносних районах складчастих областей, можна зобити висновок про те, що антиклінальні структури значної амплітуди майже завжди знаходять відображення в аномаліях сили тяжіння, про те форма, інтенсивність і навіть знак аномалій залежить від багатьох комплексно діючих еологічних факторів. Відмінність в співвідношеннях аномалій і структур пояд з іншими важливими даними використовується для виішення питання про ґенезу структур.

Електорозвідувальні роботи масштау 1:50000-1:25000 частіше за все виконують у комплексі з гравірозвідувальними роботами. Це в свою чергу значног підвищує надійність геологічних висновків, дозволяє впевненіше судити про положення структур, їх поширення, встановити розмір виявлених піднять.

 


Читайте також:

  1. V Ідентифікація, раціоналізація, проекція, інтроекція, агресія, зворотна реакція та їх комплекси.
  2. V. Етичні правила психологічних досліджень
  3. Аграрний комплекс національної економіки.
  4. Агропромислова інтеграція. Агропромисловий комплекс (АПК).
  5. Агропромисловий комплекс
  6. Агропромисловий комплекс
  7. Агропромисловий комплекс
  8. Аксіоматизація знань та причинні зв'язки у методології наукових досліджень
  9. Алгоритм формування комплексу маркетингових комунікацій
  10. Аналіз виробничого травматизму і професійних захворювань в рослинницькому технологічному комплексі
  11. Аналіз комплексних статей витрат: витрат на утримання та експлуатацію устаткуван­ня, цехові, загальногосподарські, поза виробничі витрати.
  12. Аналіз основних систем трудового і професійного навчання: предметної, предметно-операційної, операційної, операційно-предметної, системи ЦІП, операційно-комплексної тощо.




Переглядів: 630

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структурно-тектонічні особливості геологічної будови родовищ, які приурочені до передгірських прогинів та між гірських западин | Закономірності поширення та особливості геологічної будови рифових забудов

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.