Під час руху водинакожній ділянці трубопроводів втрачається частина тиску, який створюється елеватором. Ці втрати тискузнаходять за формулою, Па:
(4.5)
де питомі втрати тиску на тертя на і-й ділянці, Па/м, залежать від швидкості води і діаметра трубопровода; довжина ділянки, м; втрати тиску на місцевих опорах (повороти, трійники, крани та інші), залежать від швидкості води та виду місцевого опору. Значення втрат тиску на місцевих опопрах можна знайти за формулою, Па:
, (4.6)
де сума коефіцієнтів місцевих опорів на цій ділянці; швидкість руху води за таблицями, м/с в залежності від витрат води і діаметра трубопровода; густина води, кг/м3, у середньому кг/м3 (для середньої температури 65 ОС).
Приблизні діаметритрубопроводів підбираємо по таблицях орієнтуючисьна RСР і .Вибрані діаметри трубопроводів повинні задовольняти наступнимвимогам:
- швидкість руху теплоносіяне повинна перевищувати максимально-допустимих значень;
dУ, мм
>40
, м/с
0.5
0.65
0.8
1.0
1.5
1.5
- повинна виконуватися умова "телескопічності"трубопроводів, тобто кожен наступний діаметер подаючого трубопровода повинен бути менший за попередній, а у зворотнього трубопровода – більший;
- для стояків системи опалення прийняті діаметри15, 20, 25 мм. Причому, чим ближче стояк знаходиться до теплового вузлатим діаметри мають бутименші.
Результати гідравлічного розрахунку заносять в таблицю. Сума втраттискупо ділянках головної магістралі повинна бути вмежах .
Гідравлічний розрахунок системи опалення Па/м Таблиця 2.