Вода, в системі опалення рухається за рахунок перепаду тиску від точки з більшим тиском до точки з меншим.Розрахунковий перепад тиску в системі опалення знаходять за формулою, Па:
( 4..1 )
денасосний перепад тиску,Па; гравітаційний перепад тиску, який створюється в приладах і трубопроводах систми опалення за рахунок охолодження теплоносія; Б – коефіцієнт використання гравітаційного циркуляційного тиску. Для більшості систем опалення насосний перепад тиску знаходиться в межах 10-12 кПа. Коефіцієнт використання гравітаційного циркуляційного тиску залежить від конструктивних особливостей системи опалення. Для вертикальних однотрубних систем опалення Б=1, для двотрубних- Б=0,4.
В елеваторних теплових пунктах створюється елеватором і розраховується за формулою,Па:
, (4.2)
де перепад тиску в тепловій мережі, Па; втрати тиску в тепловому вузлі до елеватора, Па; коефіцієнт змішування елеватора, який залежить від параметрів теплоносія до елеватора та після нього і визначається за формулою:
, (4.3)
де розрахункова температура в подаючому трубопроводі теплової мережі, ОС; розрахункова температура теплоносія в подаючому трубопроводі системи опалення, ОС; те ж , в зворотньому трубопроводі системи опалення, ОС. Якщо кПа – розглядається можливість насосної циркуляції теплоносія.
Гравітаційний циркуляційний тиск залежить від конструктивних особливостей системи опалення і параметрів теплоносія. З достатньою для практичних розрахунків точністю для однотрубної системи опалення гравітаційний циркуляційний тиск можна розрахувати за формулою, Па
, (4.4)
де середній приріст густини при зменшенні температури води на 1ОС, який залежить від розрахункової різниці температур води у системі опалення (для температур 95-70ОС ); g - прискорення вільного падіння, м/с2, м/с2; висота розміщення опалювального приладу першого поверху відносно елеватора, м, м; висота поверху, м; кількість поверхів.
Знаходимо середні втрати тискуна 1 метер довжинистояка () і магістральних трубопроводів () (питомий гідравлічний опір),Па/м
; (4.3)
де коефіцієнт втрат тиску на місцевих опорах, ; загальна довжина ділянок розрахункової вітки системи оалення.
Знаходимо розрахункові витрати води на всіх ділянках головного циркуляційногокільця, кг/год
,(4.4)
де сума теплових навантажень на ділянках системи опалення від найвіддаленішого стояка розрахункової вітки до розрахункової ділянки, Вт. Наприклад для ділянки 4-5 це + .