Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Обіг промислового капіталу

Кругообіг капіталу - це такий його рух, що охоплює послідовне проходження ним трьох стадій та набуття ним трьох форм і повернення до початкової.

Підприємці, як і все суспільство, зацікавлені у невпинному русі капіталу, бо від цього залежить не тільки отримання ними прибутків та їх збільшення, а й процес суспільного відтворення загалом, його вдосконалення, прогресивний розвиток людства. При цьому різні частки капіталу одночасно перебувають у всіх трьох формах і на трьох стадіях. Порушення руху капіталу хоча б на одній із стадій означає виникнення певних ускладнень у процесі відтворення. Наприклад, коли підприємець з тих або інших причин не продав свій товар, він не тільки не отримує прибуток, а й не повертає своїх витрат. Це може призвести до скорочення виробництва, неплатоспроможності підприємств, їх банкрутства. Може статися й так, що підприємець не може придбати товарів, потрібних для продовження процесу виробництва, або ж йому бракує необхідної кількості грошей, чи на ринку не вистачає певних товарів.

Виконуючи функцію купівельного засобу й засобу платежу, гроші виступають як грошова форма капіталу. Причому відбувається не просто купівля звичайних товарів за гроші, а авансування вартості в грошовій формі для придбання факторів виробництва, у процесі якого в майбутньому повинна бути вироблена додаткова вартість. Саме це й перетворює грошову форму капіталу на продуктивну. Перетворення грошового капіталу на продуктивний - це перша стадія руху промислового капіталу. Вона протікає у сфері обігу.

Після цього процес обігу капіталу переривається, хоча рух його продовжується. Куплені підприємцем у сфері обігу фактори виробництва, повинні бути застосованими. І це застосування відбувається в процесі виробництва, яким починається друга стадія руху капіталу.

У процесі виробництва в результаті поєднання робочої сили із засобами виробництва відбувається продуктивне їх споживання, в якому робітники своєю конкретною працею переносять на продукт, що виробляється, вартість засобів виробництва, що споживаються, а абстрактною працею створюють нову вартість, причому більшу, ніж вартість робочої сили. Тому вироблені товари відрізняються від товарів, що були куплені підприємцем на першій стадії, по-перше, своєю натуральною формою (був, наприклад, бавовник, а стала пряжа), по-друге, за вартістю (бо не тільки відшкодовують авансовану на першій стадії вартість, але включають в себе ще й додаткову вартість). При цьому капітал знову змінює свою форму з продуктивної він перетворюється на товарну (Т). Проте й на цьому рух капіталу не припиняється, бо ж створена в процесі виробництва додаткова вартість поки що «річ у собі», тому вона прихована у вартості нового виробленого товару (Т). Тому підприємець знову повертається на товарний ринок, але вже не як покупець, а як продавець. У цьому акті капітальна вартість скидає з себе товарну форму й набуває первісної грошової форми. Кожна з форм промислового капіталу зобов'язана своїм існуванням одному і тому ж класовому відношенню - експлуатації найманої праці. Завдяки цьому відношенню гроші набувають форми грошового капіталу, фактори виробництва - форми промислового капіталу, товар - форми товарного капіталу.

Кожна з форм капіталу виражає свою специфічну функцію, тому вони називаються функціональними. Функцією грошового капіталу є підготовка матеріальних умов виробництва додаткової вартості; товарного - реалізація додаткової вартості.

Виконання функцій кожною з форм капіталу можливе лише у взаємозв'язку, взаємообумовленості, а не ізольовано. Взаємообумов-леність, вимушене співіснування протилежностей породжує нову якість - промисловий капітал. Капітал, який у ході свого повного кругообігу набирає і знов скидає ці форми і у кожній з них виконує відповідну їй функцію, є промисловий капітал; слово промисловий вживається тут у тому значенні, в якому воно охоплює будь-яку галузь виробництва, що ведеться капіталістично.

Соціально-економічна суть промислового капіталу полягає у тому, що це є єдина форма існування капіталу, при якій функцією капіталу є не лише привласнення додаткової вартості, а й її створення. Нормальне функціонування промислового капіталу можливе лише за тієї умови, що він постійно перебуватиме у всіх трьох функціональних формах і кожна з них здійснюватиме свій кругообіг, тобто промисловий капітал - це не тільки єдність трьох функціональних форм, а й єдність трьох форм кругообігу капіталу.

Наявність трьох форм промислового капіталу, і те, що кожна з них виконує свою особливу функцію, передбачає три фігури кругообігу промислового капіталу: кругообіг грошового капіталу, продуктивного, товарного. Усі три кругообіги мають спільні і відмінні риси, утворюючи нерозривну єдність суперечностей.

Спільне полягає у тому, що:капітал закінчує процес кругообігу у тій самій формі, в якій він починав свій рух;він проходить три стадії і три функціональні форми;відбуваються кількісні зміни - первісна капітальна вартість завершує кругообігу з прирощенням.

Відмінності також суттєві. По-своєму модифікують і фетишизують класові відносини.

Кругообіг грошового капіталу - Т - (Рс, Зв)… П…Т' - Г', де Рс – робоча сила, Зв – засоби виробництва) збігається з загальною формулою кругообігу промислового капіталу. Збіг об'єктивний:історично і логічно грошовий капітал є вихідним пунктом, вихідною формою руху промислового капіталу;саме у русі грошового капіталу найбільш точно виявляється мета капіталу.

Але разом з тим рух грошового капіталу у найбільшій мірі містифікує капіталістичні виробничі відносини, фетишизує класові відносини. Це зумовлене тим, що рух грошового капіталу приховує дійсне джерело додаткової вартості. Рух капіталу набуває найбільш фетишизованого вигляду: Г…Г'. Крім того, процес виробництва у даному випадку виступає як скромний посередник. Отже, весь процес виступає як процес «створення грошей» грошима, і класові відносини остаточно фетишизовані, спотворені.

Кругообіг продуктивного капіталу має формулу В…Т' Г'– (Рс Зв)… В (В – елемент виробництва).Він виражає інші сторони капіталістичних виробничих відносин і також фетишизує їхню суть. Тут вихідним і кінцевим пунктом кругообігу виступає продуктивний капітал. Визначальна роль процесу виробництва у даному кругообігу виявляється особливо яскраво, причому не як окремий акт, а як процес, що відновлюється, - відтворення, в якому обіг відіграє роль посередника.

У той же час кругообіг виробничого капіталу поглиблює містифікацію капіталістичних виробничих відносин, тому що, по-перше, приховує дійсну мету капіталізму. Зовнішньо здається, що метою кругообіг є виробництво заради виробництва. По-друге, у кругообіг грошового капіталу гроші виступають як головна мета, рушійний мотив. Тут же гроші зводяться до рівня простого засобу обігу або платежу.

Кругообіг товарного капіталу виражається формулою Г- Т (Зв Рс.)… П…. Т' -Г', де Г' >Г. Основні його особливості такі:

- на відміну від кругообігу грошового і виробничого капіталів тут кругообіг відкривається обігом у цілому з обома його протилежними фазами (Т'-Г'-Г), підкреслюючи залежність капіталістичного виробництва від обігу і від споживання;

- кругообіг починається не з Г, а з Т', капітальної вартості, що зросла, тобто з дійсного капіталістичного відношення; центральною проблемою є реалізація; кругообіг товарного капіталу обов'язково передбачає у своїй сфері інші капітали, тобто відносини між капіталістами, і таким чином проявляє себе як кругообіг суспільного капіталу.

Кругообіг товарного капіталу пов'язаний з дальшою модифікацією, фетишизацією капіталістичних виробничих і класових відносин. Це виявляється, по-перше, у тому, що кругообіг товарного капіталу приховує дійсну мету капіталістичного виробництва, висуваючи на перший (видимий) план споживну вартість.

Здається, що метою капіталістичного господарства є задоволення потреб суспільства. По-друге, задоволення потреб суспільства як видима мета капіталізму передбачає неперервність обігу товарного капіталу, що породжує ілюзію: вирішальна ознака капіталізму - товарний обіг, обмін; капіталістичне господарство - мінове господарство і тільки. Ця ілюзія служить основою виникнення різних варіантів «мінової концепції» у буржуазній політичній економії.

Функціональні форми промислового капіталу: промисловий капітал - це капітал, що функціонує в сфері матеріального виробництва і знаходиться одночасно у всіх функціональних формах кругообігу. Слово «промисловий» вживається тут у тім значенні, у якому воно охоплює всяку капіталістичну галузь виробництва. Звідси випливає, що поняття промислового капіталу однаково застосовувалось до його функціонування в підприємствах промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту, торгівлі і банківської справи.

Промисловий капітал виступає в наступних функціональних формах на різних стадіях кругообігу:грошовий капітал. Підприємець авансує свої гроші як вартість, що повинна принести йому прибавочну вартість;продуктивний капітал. Він включає засоби виробництва і робочу силу, що, з'єднуючись у процесі виробництва, створюють товар;товарний капітал. Зросла вартість укладена в створених товарах. Їх необхідно реалізувати і знову перетворити в гроші. З розвитком поділу праці від промислового капіталу відокремлюються торговий капітал і позичковий капітал. Вони перетворюються в особливі галузі макроекономіки, в особливі сфери людської діяльності. Добре зрозуміло, що в основі функціонування торгового капіталу - грошовий капітал.


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. Акціонерні товариства випускають облігації на суму не більше 25 % від розміру статутного капіталу і лише після повної оплати всіх випущених акцій.
  3. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу
  4. Альтернативні теорії капіталу
  5. Аналіз вартості капіталу
  6. Аналіз використання капіталу.
  7. Аналіз достатності банківського капіталу
  8. Аналіз якості обігового капіталу
  9. Аудит формування і використання власного капіталу та забезпечення зобов'язань.
  10. Будучи, як правило, дочірніми фірмами великих компаній, вони існують за рахунок засобів венчурного капіталу і здійснюють чітко визначений вид діяльності.
  11. Бухгалтерська оцінка капіталу банку
  12. Бухгалтерська оцінка капіталу банку. Структура капіталу




Переглядів: 1212

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура промислового капіталу | Зношення й амортизація основного капіталу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.