Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



СОЛЯНІ, КРЕМЕНИСТІ І ФОСФАТНІ ПОРОДИ

ЛЕКЦІЯ №14

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ

Практичне значення

Карбонатні породи мають велике практичне значення. Вапняки і доломіти є дуже добрими колекторами нафти і газу, з ними пов’язані крупні родовища вуглеводнів. Вапняки використовують для виробництва цементу, в якості флюсу при виплавці металів, для виготовлення соди, для вапнякування ґрунту в сільському господарстві, будівництві. Крейда застосовується для виготовлення білої фарби, при виробництві паперу, в будівництві. Мергелі використовують переважно для виробництва цементу. Доломіти використовують як вогнетривкий матеріал у металургії, у скляній і керамічній промисловості, при виробництві магнезіального цементу.

 

 

1 Дайте визначення, які карбонатні породи називаються біогенними і хемогенними.

2 Приведіть класифікацію карбонатних порід і характеристику головних типів порід.

3 Охарактеризуйте вапняки, доломіти, крейду за їх речовинним складом, структурами і текстурами.

4 Розкажіть про морфологію і генезис органічних тіл, складених карбонатними породами.

5 Які особливості карбонатних порід необхідно знати при вивченні їх під мікроскопом?

6 Яке практичне значення мають карбонатні породи?

 

 

 

 

 

До групи соляних порід належать осадочні породи гідрохімічного походження. Це переважно сульфати і хлориди натрію, калію і магнію. Породотвірними мінералами соляних порід є: галіт NaCl, сильвін KCl, карналіт CaCl·MgCl2·6H2O, бішофіт MgCl2·6H2O, гіпс CaSO4·2H2O, ангідрит CaSO4, полігаліт CaSO4·MgSO4·K2SO4·2H2O. У вигляді домішок в соляних породах присутні глинистий матеріал, оксиди і сульфіди заліза, доломіт, кальцит, піщаний матеріал.

Для соляних порід характерна висока розчинність у воді та слабо сконцентрованих кислотах, кристалічна будова, низька твердість, світле забарвлення – переважно біле, світло-сіре, голубувато-сіре, жовтувато-сіре, рідше буре (за рахунок оксидів заліза), прозоре. Органічні рештки в породах відсутні за виключенням алахтонного (принесеного) органогенного матеріалу.

Серед соляних порід найбільш поширені кам’яна сіль, калійна сіль (сильвініт), гіпсові та ангідритові породи.

Кам’яна сіль – найбільш поширена соляна порода. Головний мінерал її – галіт NaCl, вміст якого може досягати до 99%. Як домішки в породі можуть бути присутні глинистий, піщаний, алевритовий матеріал, доломіт, ангідрит та інші мінерали. Забарвлення породи світло-сіре, біле, при наявності хромофорів червоне або синє. Структура породи кристалічна, за розміром кристалів прирівнюється до піщаних та алевритових порід. Текстура масивна, а за наявності домішок шарувата, при значному руйнуванні – пориста, кавернозна, ніздрювата. На малих глибинах залягання кристали мають кубічну форму, глибше – призматичну або неправильну.

Порода має низьку густину (близько 2,22 г/см3), невелику твердість (дряпається нігтем), неміцна, легко розпадається при ударі на окремі кристали, солона на смак. Кам’яна сіль дуже пластична і тому легко переміщається із місць з високим тиском у місця з пониженим тиском. Оскільки кам’яна сіль практично моно мінеральна порода, то для неї визначають вищеназвані властивості аналогічно до мінералів.

Сильвініт – порода менше поширена, ніж кам’яна сіль, але серед калійних зустрічається досить часто. Головними мінералами є сильвін (15-50%) і галіт (25-75%). Домішками є сульфати кальцію, магнію, хлориди магнію, інколи значний вміст (до 20-30%) глинистого матеріалу, що залягає у тонких прошарках. Забарвлення порід переважно червоно-буре, строкате (плями червоного, синього і білого кольору). Текстура плямиста, масивна, тонкошарувата, структура кристалічна. Порода має низьку густину (приблизно 2,2 г/см3), невисоку твердість (<2,5) і міцність, гірко-солона на смак, легко розчиняється уводі.

До соляних порід належать також карналітова, бішофітова, полігалітова і глауберитова породи, які зустрічаються досить рідко. До їх складу входять переважно однойменні мінерали, названі вище і домішки у вигляді галіту, сильвіну, ангідриту, глинистий матеріал, оксиди заліза. Зокрема, карналітова і бішофітова солі гірко-солоні на смак, печуть язик, легко розчиняються у воді, розпливаються на повітрі, поглинаючи вологу. Структури – від крупно- до дрібнозернистих, ідіоморфно-кристалічні, порфіробластові.

Гіпсові породи складаються переважно з мінералу гіпсу. Домішки оксидів заліза, органічної речовини, глинистого матеріалу надають породі світлого, голубувато-сірого, сірого, білого, рожево-білого і чорного забарвлення. Структура порід дрібно- і середньозерниста, волокниста, пластинчаста, сферолітова. Текстура – плямиста, масивна, шарувата. Породи м’які, дряпаються нігтем (твердість <3), легкі (густина близько 2,3 г/см3), досить щільні, слабо пористі. Залягають пластами, лінзами, прошарками на глибинах до 100 м, нижче гіпсові породи поступово втрачають воду і переходять в ангідрит.

Ангідритові породи – переважно моно мінеральні, складаються з мінералу ангідриту. Як домішки у породах зустрічаються в незначних кількостях піщаний, глинистий матеріал, доломіт, кальцит, гіпс. Породи мають світле забарвлення, при наявності домішок – сіре, голубувато-сіре, чорне. Густина ангідриту вища, ніж в гіпсу (близько 2,9 г/см3), твердість також вища (приблизно 3,0). Породи низькопористі, але бути тріщини, здатні пропускати флюїди. Структура ангідритів – дрібнозерниста, таблитчаста, спутано-волокниста, сферолітова. Текстура – масивна, плямиста, шарувата.


Читайте також:

  1. Алюмінисті породи
  2. Біологічні особливості, продуктивність та породи коней
  3. Генетичне значення текстур породи
  4. ГЛИНИСТІ ГІРСЬКІ ПОРОДИ
  5. Грунтоутворюючі породи та їх категорії.
  6. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО БУДОВУ ЗЕМЛІ ТА ГІРСЬКІ ПОРОДИ
  7. Загальні відомості про гірські породи, що складають геологічний розріз
  8. Залізисті породи
  9. КАРБОНАТНІ ПОРОДИ
  10. Кременисті породи
  11. Марганцеві породи
  12. МЕТАМОРФІЗМ І МЕТАМОРФІЧНІ ГІРСЬКІ ПОРОДИ




Переглядів: 852

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Генезис карбонатних тіл | Умови формування соляних порід, поширення та практичне значення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.