Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Особливості сучасного етапу НТР і економічний прогрес.

Із середини 70-х років почався новий етап розвитку НТР, пов'язаний передусім з електронною автоматизаці­єю матеріального виробництва й обігу, науково-технічної творчості. Його вихідним пунктом є поява і розвиток мікропроцесорів на великих інтегральних схемах — мік­ропроцесорна революція (див. схему 4). Так, кристал площею 1 см2 може за допомогою магнітних хвиль накопичувати 5 млн. біт інформації. Така мініатюризація основних блоків комп'ютерних систем, у тому числі пристроїв пам'яті (або блоків пам'яті), дає змогу підклю­чати їх до будь-якої машини і механізму як керуючу час­тину. Завдяки цьому з'явилися досконалі комп'ютери, електронні блоки управління в побутовій техніці тощо. В сучасних суперкомп'ютерах міститься 16 і 61 тис. пара­лельно діючих мікропроцесорів, що дає змогу здійснюва­ти до 7 млрд операцій за секунду. У США ведуться роз­робки суперкомп'ютера, що містить майже 1 млн. мікропроцесорів, який здійснюватиме 1012 операцій за секунду. До 70% таких машин створюється у США, 28% — в Японії, 1% — у Німеччині.

Якісне поліпшення інформаційної місткості, надій­ності, швидкості роботи комп'ютерних систем, їх гнуч­кості й автономності (без втручання людини) стало мате­ріальною основою для створення комп'ютерів п'ятого та шостого поколінь, спроможних «розуміти» мову людини, «читати» знімки, графіки та інші символи, що значно прискорює створення «штучного інтелекту».

Для нормального функціонування таких комп'ютерів необхідна велика кількість різних програм, за допомогою яких зовнішня інформація перекладається на цифрову мову. Цим видом інтелектуальної та професійної діяль­ності в США зайнято понад 500 тис. фахівців, що свід­чить про появу і швидке поширення нового виду профе­сій, сприяє збільшенню відсотка осіб розумової праці.

Сучасний комп'ютер, доповнений відповідною техні­кою зв'язку, дає змогу окремому робітникові розв'язува­ти чимало завдань. Мікропроцесорна революція підвищила комп'ютерну грамотність робітників, зменшила їх фізичне навантаження, зросла роль розумової праці, а отже, значно прискорився науково-технічний прогрес.

Розгортання мікропроцесорної революції, у свою чер­гу, стало матеріальною основою роботів третього поколін­ня, або «інтелектуальних» роботів, які за допомогою сен­сорної системи сприймають інформацію про навколишні події, обробляють її за допомогою найновіших комп'ю­терів і передають у свій виконавчий механізм. Це створює матеріальну передумову для комплексної автоматизації виробництва, формування «безлюдних виробництв», або заводів-автоматів, тобто для найвищого ступеня автомати­зації, який передбачає виготовлення машин самими ма­шинами. Завдяки цьому з'являється можливість неперер­вної роботи, величезного зростання продуктивності сус­пільної праці, швидкого освоєння нової продукції, сис­темного контролю за якістю продукції, що виробляється. Все ширшого розвитку набувають ресурсо- і працезаощаджуючі напрями науково-технічного прогресу.

Новий етап НТР, що розгорнувся, характеризується також інтенсивним розвитком біотехнології, зокрема ген­ної та клітинної інженерії. На їх основі з'являються ноні галузі промисловості, знижуються енергомісткість і матеріа-ломісткість у сільському господарстві, нафтовій, хімічній галузях, революціонізуються медицина, виробництво продуктів харчування тощо.

Розвиток біотехнології готує ґрунт для розгортання "біологічної», «біотехнологічної» революції. Йдеться насамперед про те, що за допомогою генної інженерії створюватимуться нові організми з наперед заданими властивостями, змінюватимуться спадкові якості сільсь­когосподарських рослин і тварин. Зокрема, докорінний пере ворот у сільському господарстві очікується від ви­роблення у сільськогосподарських рослин здатності засвоювати азот безносередньо з повітря, збільшення у них кількості та якості білків, цукрів, вітамінів. За прогноза­ми, через 50 років більшість сільськогосподарських про­дуктів вироблятимуться за допомогою біосинтезу.

Важливим каталізатором науково-технічного й еконо­мічного прогресу, нових винаходів, технологій в усіх га­лузях економіки є космонавтика, освоєння космічного простору. Вже нині без них неможливі супутниковий зв'язок, точна метеорологія, навігація. В космосі одержа­но досконалі кристали для напівпровідникової промисловості, біологічно активні та чисті препарати. Саме в космосі виготовлятиметься все більше чистих і специфічних продуктів, здійснюватимуться контроль енергопостачан­ня (за рахунок збирання сонячної енергії в космосі та її передання на Землю), дистанційне зондування Землі з космосу. У віддаленій перспективі в космосі буде створе­но могутній промисловий потенціал. Здійснення цих про­ектів також неможливе без комп'ютерних систем.

Бурхливий розвиток електронної техніки зумовлює поступове перетворення всієї інформаційної діяльності, створення потужних індустріально-інформаційних комп­лексів як у національних, так і в міждержавних межах, а їх електронізація є одним із найважливіших напрямів сучасного етапу НТР. До цього комплексу належать па­тентна справа, надання комп'ютерних послуг бізнесу, за­соби масової інформації, збирання, обробка, систематиза­ція інформації та надання її кінцевому споживачеві, що передбачає зближення комп'ютера і споживача інформа­ції, інтеграцію комп'ютерів; обслуговування комп'ютерів дедалі більше здійснювати-меться через штучні супутни­ки Землі. Одна з ланок цієї системи — широка мережа інформаційних пунктів.

 


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  3. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  4. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  5. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  6. Аграрне виробництво і його особливості
  7. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  8. Адміністративно-територіальний устрій та соціально-економічний розвиток
  9. АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ
  10. Анатомо-фізіолгічні особливості
  11. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  12. Анатомо-фізіологічні особливості молодших школярів




Переглядів: 682

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність НТР та її основні етапи. | Соціально-економічний аспект сутності людини.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.