Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Економічна природа процента

Процентяк дохід на грошовий капітал, відданий в позику, — вельми загадкова економічна категорія. В економічній теорії існує кілька версій його сутності і економічної природи.

Традиція класичної політичної економії,продовжена К.Марксом, пов'язує процент з прибутком на позичковий капітал. При цьому прибутокрозпадається на процент,що привласнюється капіталом-власністю (кредитором), і підприємницький дохід,що привласнюється капіталом-функцією (підприємцем, що взяв грошовий кредит).

З появою маржиналізму(80-ті p. 19 ст.) його представники залучають до аналізу економічної природи процента психологічні фактори. Психологічна теорія процента(автор - австрійський теоретик Е.Бьом-Баверк) ґрунтується на тому, що для власника грошового капіталу останній має вищу граничну корисність сьогодні, ніж в майбутньому (кредитні гроші з часом втрачають частину своєї купівельної сили внаслідок знецінення). Позика грошового капіталу, виходячи з цього, приведе до втрати частини його вартості при поверненні кредиту, тому власник капіталу намагається компенсувати цю втрату за допомогою встановлення процента за кредит.

В кейнсіанській теорії(30-ті p. 20 ст.) норма процента виступає межею граничної ефективності майбутніх інвестицій (визначає період віддачі інвестицій). Чим нижча норма процента, тим далі в часі відсовується ця межа і тим меншою стає схильність до інвестування. За Кейнсом, процент- це плата за зменшення ліквідності активіввласника позичкового капіталу (ліквідність — ступінь легкості, з якою майно, тобто активи, обмінюється на готівку; найвищою ліквідністю володіє сама готівка, тому за розставання з готівкою як компенсація за зниження ліквідності майна виплачується процент).

З точки зору сучасної економічної теорії, процент — це ціна, яку заплатити за те, щоб оволодіти виробничими ресурсами сьогодні, ане очікувати, поки нагромадяться гроші, щоб ці ресурси придбати в майбутньому.

Прагнення пошвидше оволодіти ресурсами пояснюється дією закону спадної віддачі:вартість певної суми грошей сьогоднівища, ніж буде завтра.Врахування чинника часу дозволяє зрозуміти: чим тривалішийчас позики, тим вищоюмає бути плата за неї, тобто процент.

Отже, сьогодні процент розглядається як засіб дисконтування грошових засобів (інвестицій), тобто компенсацією за втрату частини вартості грошового капіталу.

Дисконтування капіталуздійснюється через виплату процента.Водночас, процент (процентна ставка) розглядається ціною рівновагикредитного ринку.

Процентна ставка, або норма процента, — це співвідношенняміж сумою процента і сумою позики, виражене в відсотках.

Зокрема, якщо за кредит в сумі 2000 боя виплачується за рік процент в розмірі 160 дол, то річна процентна ставка складе 8% (160 : 2000x100).

При аналізі категорії процента важливо розрізняти номінальну і реальну процентну ставку. Номінальна ставка процента— це поточна ринкова норма процента без врахування інфляції, а реальна ставка— це номінальна ставка за відрахуванням очікуваної інфляції. Наприклад, якщо річна номінальна процентна ставка дорівнює 14%, а очікуваний темп інфляції- 6% на рік, то реальна ставка процента складе 8% (14 -6).

 


Читайте також:

  1. Бактеріофаг, його природа і практичне застосування. Вплив бактеріофага на мінливість мікроорганізмів.
  2. Банк і його операції. Правова природа банківської діяльності
  3. Бюджет як економічна і правова категорія
  4. Бюджет як економічна категорія
  5. Бюджет як економічна категорія
  6. Бюджет як економічна категорія та його складові
  7. Бюджет як економічна категорія.
  8. Взаємозв'язок сукупного попиту та сукупної пропозиції. Макроекономічна рівновага
  9. Визначення поняття системи. Економічна система як особливий клас систем
  10. ВИРОБНИЧО-ОРГАНІЗАЦІЙНА ТА ЕКОНОМІЧНА СТРУКТУРИЗАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВА
  11. Власність як економічна категорія
  12. Власність як економічна категорія втілена в реальне економічне життя. Інтеграція виробництва — форма існування в реальному економічному житті усуспільнення виробництва.




Переглядів: 1586

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Позичковий капіталздійснює свій рух на ринку капіталів,який має складну структуру. Ринок капіталів поділяється на кредитний ринокі ринок цінних паперів. | Банківський кредит надається грошовим капіталом

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.042 сек.