Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Позичковий капіталздійснює свій рух на ринку капіталів,який має складну структуру. Ринок капіталів поділяється на кредитний ринокі ринок цінних паперів.

Кредитний ринок та його рівновага

Позичковий капітал - це грошовий капітал, який надається впозику економічним суб'єктам з метою одержання доходу в формі позичкового процента

Капітал - це вартість, яка всвоєму русі зростає, приносячи дохід, тобто це - самозростаюча вартість.

Капітал може існувати в різноманітних формах. Це перш за все продуктивний капітал,що функціонує в сфері матеріального виробництва. Він може приймати форми грошового капіталу(гроші як передумова виробництва), виробничого капіталу(засоби праці), товарного капіталу(товарні фонди підприємства, призначені для реалізації). Торговельний капіталобслуговує товарний обіг, а позичковий капітал- кредитну сферу.

Продуктивний капітал в своєму русі приносить дохід у формі прибутку підприємства, торговельний капітал - у формі торго­вельного прибутку, позичковий капітал - у формі процента.

Капітал може існувати також у формі власності- на землю, нерухомість, цінні папери. При цьому він приносить дохід у формах ренти(дохід від землі), дивідендіві процентів(дохід від цінних паперів) тощо.

Предметом розгляду даної теми є з'ясування економічної природи позичкового капіталу,а також кредитного ринку,на якому він функці­онує, і процента-доходу, який він приносить.

Капітал, який приносить процент, — це капітал-власність,тобто — це гроші, що продаються на особливому ринку, — ринку капіталів. Позичені гроші, тобто гроші, надані в кредит функціонуючим підприємцям, — це капітал-функція.Якщо капітал-власність приносить дохід в формі процента,то капітал-функція — в формі підприємницького доходу,тобто частини прибутку на позичений капітал, яка залишається після сплати процента.

 

Кредитний ринок — це ринок грошового капіталу.

Водночас, кредитний ринок пов'язаний з ринком цінних паперів ринком облігацій,а на ринку цінних паперів виділяється ще й ринок акцій.

Кредитування грошового капіталу здійснюється в формі інвестицій,тому кредитний ринок — це ринок інвестицій.

Інвестиції— це капітальні вкладення у виробництво, тобто це — грошовий капітал, що надається в позику.

Таким чином, кредитний ринок поділяється на ринок грошей і ринок облігацій. Облігації— боргові зобов'язання, що свідчать про надання грошового капіталу в кредит, і водночас — цінні папери, що здійснюють свій рух на ринку цінних паперів.

Кредитний ринок,концентруючи попит і пропозицію на інвестиції, має подвійне призначення:

• він зосереджує й надає в позику грошовий капітал;

• він переміщує інвестиції із галузей і сфер економіки, де є їх надлишок, у сфери і галузі, де відчувається їх нестача.

Суб'єктами кредитного ринкує кредитори(економічні суб'єкти, що

надають гроші в позику) і позичальники грошей,або боржники(еконо­мічні суб'єкти, що беруть грошову позику). Як кредиторами, так і позичальниками можуть бути підприємства і установи, домашні господарства (сім'ї і окремі особи), держава. Кредитний ринок спрямовує заощадження домашніх господарств і засоби фірм через банківські установи на інвестиції фірмам, а держава, яка сама є й кредитором, й позичальником, регулює цей процес через свій центральний банк.

Рівновага кредитного ринкузалежить від співвідношення попиту на інвестиції (грошові ресурси) та їх пропозиції на грошовому ринку.

Пропозицію грошейздійснюють банки,які залучають для цього вільні грошові засоби фірм і населення.

Під пропозицією грошей, як правило, розуміють грошову масу в обігу, тобто сукупність платіжних засобів, що обертаються в економіці в даниймомент.

Пропозиція грошей складається з готівкиі безготівкових чекових грошей(грошовий агрегат М1).

Попит на гроші випливає із двох їх функцій — засобу обігу (обміну) і засобу збереження вартості (багатства).

У першому випадку йдеться про попит на гроші для укладення угод купівлі-продажу товарів і послуг, тобто про так званий трансакційний попит,а в другому — про попит на гроші для закупівлі інших фінансових активів (зокрема, облігацій і акцій). Трансакційний попитпояснюється необхідністю зберігання грошей на поточних рахунках комерційних та інших банків з метою здійснення як запланованих, так і незапланованих купівель і платежів (виплат). Попит на гроші для придбання інших фінансових активіввизначається прагненням одержати дохід у формі процента (від облігацій) чи дивіденду (від акцій).

 

Графічна модель рівноваги грошового ринку показана на рисунку.

 

Пропозиція грошей вважається цілком нееластичною,адже охоплює всю грошову масу в обігу (агрегат М1), тому відображається прямою вертикальною лінією Sm Крива попиту на гроші (Dm) перетинає графік пропозиції в точці рівноваги (точка Е), коли обсяги пропозиції грошей і попиту на них збалансовуються (М0 ). Рівновага забезпечується рівно­важною ставкою процента (і0 ).

Специфіка грошового ринку полягає в тому, що гроші тут не "прода­ються" і не "купуються" — вони обмінюються на інші ліквідні засоби (зок­рема, на облігації чи банківські рахунки) за альтернативною вартістю, яка вимірюється в одиницях номінальної норми (ставки) процента.

Якщо на кредитному (грошовому) ринку зросте пропозиція, процентна ставка знизиться (лівий рисунок). Це пояснюється тим, що надлишок пропозиції інвестується в цінні папери (облігації), курс яких (ринкова ціна) буде зростати, що рівнозначно зниженню ставки процента. Попит на гроші скорочуватиметься і на грошовому ринку знову встановиться рівновага.

Якщо ж зростає попит на гроші, фірми й населення продають цінні папери (облігації"), що зумовлює зростання процентної ставки (рисунок справа). Грошовий ринок досягає нового стану рівноваги.

Зрозуміло, що зменшення пропозиції грошей чи попиту на них запустять розглянуті процеси в інший бік.

Отже, якщо зменшується пропозиція грошей, позичальники кредиту, відчуваючи нестачу грошей, намагаються їх одержати, продаючи свої облігації. Пропозиція останніх зросте, ціни на них впадуть, а ставка процента підніметься. За нової ставки зменшиться попит на, гроші і встановиться рівновага за меншої грошової пропозиції. Її зменшення призведе до зростання попиту на облігації і падіння процентної ставки. Рівновага кредитного ринку відновиться за умови збільшення пропозиції грошей. Процеси стабілізації кредитного ринку відображено на новому рисунку.


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  3. Аналіз в управлінні портфелем цінних паперів.
  4. Аудит цінних паперів.
  5. Багатошаровий епітелій поділяється на
  6. Багатошаровий епітелій поділяється на
  7. Баланс руху капіталів
  8. Банки як учасники ринку цінних паперів
  9. Банківські установи на кредитному ринку
  10. Важелі впливу на процеси розвитку ринку капіталу.
  11. Валютний ринок
  12. Валютний ринок




Переглядів: 898

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Суть капіталу та його форми | Економічна природа процента

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.