Усі негативні фактори поділяють на: вражаючі, шкідливі та небезпечні
Під вражаючими факторами розуміють такі чинники життєвого середовища, які за певних умов завдають шкоди як людям, так і системам життєзабезпечення людей, призводять до матеріальних збитків. За своїм походженням вражаючі фактори можуть бути (Згідно з ГОСТ 12.0.003-74 „Небезпечні і шкідливі виробничі чинники”):
· фізичні, в тому числі * енергетичні (ударна повітряна чи водна хвиля, електромагнітне, акустичне, іонізуюче випромінювання, об'єкти, що рухаються з великою швидкістю або мають високу температуру тощо),
· хімічні (хімічні елементи, речовини та сполуки, що негативно впливають на організм людей, фауну та флору, викликають корозію, призводять до руйнації об'єктів життєвого середовища),
· біологічні(тварини, рослини, мікроорганізми),
· соціальні (збуджений натовп людей),
· психофізіологічні (фізичні перенавантаження – статичні та динамічні; нейропсихічні перенавантаження – розумове перенавантаження, перенапруження аналізаторів, монотонність праці, емоційні перенавантаження).
Залежно від наслідків впливу конкретних вражаючих факторів на організм людини вони в деяких випадках (наприклад, в охороні праці) поділяються на шкідливі та небезпечні.
Шкідливими факторами прийнято називати такі чинники життєвого середовища, які призводять до погіршення самопочуття, зниження працездатності, захворювання і навіть до смерті як наслідку захворювання.
Небезпечними факторами називають такі чинники життєвого середовища, які призводять до травм, опіків, обморожень, інших пошкоджень організму або окремих його органів і навіть до раптової смерті.