1. ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ, СОЦІАЛЬНІ ХВОРОБИ ТА ЇХНЯ ПРОФІЛАКТИКА. ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ
Шкідливі звички – це певна поведінка людини, ряд звичок, що є шкідливими для її організму та викликають залежність. Унаслідок цього людина не контролює свою поведінку. Шкідливі звички перешкоджають людині розвиватися як розумово, так і фізично. На них витрачається гроші, час, енергія. Людина втрачаєте самоповагу, внутрішні сили, руйнується фізичне та психічне здоровя. Деяких це врешті – решт убиває.
Серед цих звичок виділяють декілька найбільш шкідливих – це наркоманія, алкоголізм, токсикоманія та тютюнопаління. Сьогодні їх називають соціальними хворобами. Кожна з цих звичок викликає залежність людини від тої чи іншої речовини, яку вона вживає.
Здоров’я людини визначається комплексом бiологiчних (спадкових i набутих) i соцiальних факторiв. Останнi мають настiльки важливе значення в пiдтримцi стану здоров’я або в появi i розвитку хвороби, що у преамбулi статуту ВООЗ записано:
“Здоров’я – це стан повного фiзичного, духовного i соцiального благополуччя, а не тiльки вiдсутнiсть хвороб i фiзичних вад».
В системi «людина-здоров’я-середовище» визначається три взаємопов’язані рiвнi здоров’я:
- 1-й – суспільний (характеризує стан здоров’я населення загалом, виявляє цілісну систему матеріальних та духовних відносин, що існують в суспільстві);
- 2-й – груповий (здоров’я групи, що зумовлене специфікою життєдіяльності людей трудового чи сімейного колективу та безпосереднього оточення, в якому перебувають його члени.);
- 3-й – iндивiдуальний (здоров’я індивіда, що сформовано як в умовах усього суспільства та групи, індивіда та неповторного способу життя, який веде кожна людина).