Бюрократична еліта – представники управлінського апарату, котрі мають владні повноваження, впливаючи на виконання важливих державних функцій.
Контреліта – антисистемна опозиція, яка протистоїть владі і з якої в майбутньому може сформуватися новий тип політичної еліти.
Лідер політичний – особа, що має постійний пріоритетний вплив на те чи інше політичне об’єднання або на всі суспільство завдяки своїй участі в політиці; за якою визнане право приймати відповідальні рішення. Політичне лідерство, зазвичай, пов’язане з керівним місцем в суспільній ієрархії, урядовою посадою, владою (формальний аспект). Неформальний аспект політичного лідерства виражається в індивідуальних якостях людини, її здібностях виконувати лідируючу роль, у визнанні за нею права на лідерство з боку суспільства, організації або групи, її прагненні володарювати (в залежності від мотивів).
Неформальний аспект лідерства – лідерство в силу особистих якостей людини.
Опозиція – угруповання або партія, що провадить політику протидії більшості або владі.
Політична еліта – активна і компетентна меншість населення, яка приймає найважливіші рішення у суспільстві або впливає на їх прийняття і править більшістю.
Правляча еліта – група осіб, рішення яких істотно впливають на процес функціонування і розвитку суспільних інституцій.
Формальний аспект лідерства – лідерство в силу посади, статусу, влади.
Питання для самоконтролю
1. Чи не суперечать концепції панування політичних еліт ідеям і принципам демократії?
2. Які Ви можете назвати особливості функціонування та шляхи формування політичних еліт в демократичному і тоталітарному суспільствах?
3. Які існують сучасні теорії походження еліт?
4. Існування яких аспектів політичного лідерства Ви можете назвати?
5. Чим відрізняються системи рекрутування політичних лідерів у демократичних і недемократичних суспільствах?
6. Яку типологію політичного лідерства Ви можете назвати?