Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Визначення основних понять і термінів

 

АБІОТИЧНІ ФАКТОРИ СЕРЕДОВИЩА – компоненти та явища неживої не­органічної природи, які прямо чи опосередковано діють на живі організми.

АНТРОПОГЕННА ДІЯЛЬНІСТЬ (від грец. anthropos — людина) – діяльність людини.

АНТРОПОГЕННІ ФАКТОРИ – фактори, зумовлені діяльністю людини (газоди- мові викиди, стічні води, шуми, вібрація, радіація, які забруднюють довкілля).

ГРАНИЧНО ДОПУСТИМА КОНЦЕНТРАЦІЯ (ГДК) – макси­мальний уміст забрудника у природному середовищі (воді, повітрі, ґрунті) або продукті, який не знижує працездатності та самопочуття людини, не шкодить її здоров'ю у разі постійного контакту, а також не спричинює небажаних (негативних) наслідків у нащадків.

ГРАНИЧНО ДОПУСТИМИЙ СКИД (ГДС) У ВОДОЙМУ – маса забрудню­вальних речовин у стічних водах, що максимально дозволена для відведення у певному пункті за одиницю часу з метою забезпечення норм якості води в кон­трольному пункті.

ГРАНИЧНО ДОПУСТИМІ ВИКИДИ (ГДВ) – максимальна кількість шкідли­вих речовин під час викиду в повітрі за одиницю часу, що не перевищує ГДК забрудників повітря на межі санітарної зони.

КАНЦЕРОГЕНИ (від лат. cancer — рак і грец. genos — походження) — фізичні, хімічні, біологічні речовини або агенти, що спричинюють розвиток злоякісних новоутворень або їх виникнення.

КАТАСТРОФА ЕКОЛОГІЧНА – порушення екологічної рівноваги в природних живих системах, яке зазвичай виникає в результаті прямої або опосередкованої дії антропогенної діяльності. До К. е. належать воєнна, біосферна та ядерна катастрофи, що виявляються у глобальних екологічних наслідках застосування зброї масового знищення. К. е. — необоротний характер змін, що відбулися в екосистемах чи біосфері.

ОХОРОНА ПРИРОДИ – загальне позначення системи заходів (технологічних, економічних, адміністративно-правових, міжнародних, біотехнічних, просвітниць­ких тощо), що забезпечує можливість збереження природою ресурсо- і середо- вищевідтворювальних функцій генофонду, а також збереження невідновлюва­них природних ресурсів.

ОХОРОННІ ПРИРОДНІ ТЕРИТОРІЇ – це території, в межах яких забезпе­чується їх охорона від традиційного господарського використання і підтриман­ня природного стану для збереження екологічної рівноваги та використання в наукових, навчально-просвітницьких і культурно-естетичних цілях.

САНІТАРНО-ЗАХИСНА ЗОНА (СЗЗ) – смуга, що відокремлює промислове підприємство або забруднену ділянку від населеного пункту.

СЕРЕДОВИЩЕ – всі тіла і явища, з якими організм має прямі чи опосередковані взаємовідносини. Сукупність усіх умов, що діють на організм, популяцію чи біоценоз, зумовлюючи відповідну реакцію та забезпечуючи їх існування, обмін речовин, потік енергії.

СЕРЕДОВИЩЕ НАВКОЛИШНЄ – поняття, прийняте ЮНЕСКО (Організація об'єднаних націй з питання освіти, науки і культури), яке включає комплекс природних, антропогенних і соціальних чинників життя людини.

СЕРЕДОВИЩЕ НАВКОЛИШНЄ ПРИРОДНЕ (ДОВКІЛЛЯ) – середовище, яке тою чи іншою мірою (іноді досить значною мірою) змінене людиною. До нього за змістом близькі: «техногенне середовище»; «антропогенне середови­ще»; «промислове середовище».

СЕРЕДОВИЩЕ ПРОЖИВАННЯ – природні тіла і явища, з якими організм (організми) перебуває в прямих або опосередкованих взаємовідносинах.

СИМБІОЗ(від грец. symbiosis — співжиття) – тривале співжиття організмів різних видів, яке зазвичай приносить їм спільну користь (наприклад симбіоз гриба і водорості, які утворюють разом лишайник; рака-самітника і актинії, яка живе на його раковині).

 


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  3. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  4. Ocнoвнi визначення здоров'я
  5. Алгебраїчний спосіб визначення точки беззбитковості
  6. Амортизація основних засобів
  7. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  8. Амортизація основних засобів.
  9. Амортизація основних фондів
  10. Амортизація основних фондів
  11. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації
  12. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації.




Переглядів: 1056

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Завдання екології | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.