Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Словник найбільш уживаних термінів

Верховна Рада України – єдиний орган законодавчої влади в Україні. Складається з 450 депутатів, які обираються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на 5 років, працюють на постійній основі і не можуть мати іншого представницького мандата чи бути на державній службі. До повноважень В.Р.У належать: визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики; затвердження загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального, національно-культурного розвитку, охорони довкілля; затвердження Державного бюджету та внесення змін до нього; усунення Президента України з поста в порядку імпічменту; прийняття рішення щодо схвалення програми діяльності Кабінету Міністрів України; надання згоди на призначення Президентом України Прем’єр-міністра України; здійснення контролю за діяльністю Кабінета Міністрів України; призначення третини Конституційного Суду України; обрання суддів безстроково тощо.

Декларація про державний суверенітет України – політико-правовий документ, прийнятий Верховною Радою України 16 липня 1990 р., який проголосив державний суверенітет України, верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади в межах території УРСР, обумовив недоторканість та незмінність кордонів, оголосив принцип рівноправності та невтручання у внутрішні справи України при укладанні угод з іншими республіками СРСР.

Кабінет Міністрів України – вищий орган в системі органів виконавчої влади в Україні. У своїй діяльності керується Конституцією, законами та актами Президента України. Забезпечує здійснення внутрішньої і зовнішньої політики; виконання Конституції, законів, актів Президента України; проведення фінансової, цінової, інвестиційної, цінової політики, політики у сферах праці і зайнятості населення, соціального захисту освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування. К.М.У очолюється Прем’єр-міністром України, який призначається Президентом України за згодою більше ніж половини від конституційного складу Верховної Ради України. Персональний склад К.М.У призначається Президентом України за поданням Прем’єр-міністра України. К.М.У відповідальний перед Президентом, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді у межах, передбачених Конституцією України.

Конституційний Суд України – єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні. К.С.У вирішує питання щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; дає висновок щодо відповідності Конституції України чинних міжнародних договорів або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради для ратифікації; дає висновок щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту. К.С.У формується шляхом призначення по 6 суддів відповідно Верховною Радою України, Президентом України та з’їздом суддів України. Суддя К.С.У призначається на 9 років без права бути призначеним на повторний термін.

Конституція України – основний закон Української держави, який закріплює її суспільний і державний устрій, права, свободи і обов’язки громадян, організацію державної влади і місцевого самоврядування, територіальний устрій.

Місцеві державні адміністрації в Україні – органи виконавчої влади на рівні області, району, міст Києва та Севастополя в Україні, що входять до єдиної системи державної виконавчої влади. Утворюються Президентом України. Місцеві адміністрації очолюють їх голови, що призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України.

Президент України – глава держави, що виступає від імені України, є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності, додержання Конституції, прав і свобод людини і громадянина. Обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права строком на 5 років не більше ніж на два терміни поспіль. Президент України забезпечує державну незалежність і національну безпеку; представляє державу у міжнародних відносинах; припиняє повноваження Верховної Ради України, якщо протягом тридцяти днів однієї чергової сесії вона не розпочне пленарні засідання; призначає за згодою Верховної Ради України Прем’єр-міністра України, приймає рішення про його відставку; призначає за поданням Прем’єр-міністра членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, голів місцевих державних адміністрацій та припиняє їх повноваження на цих посадах; призначає третину складу Конституційного Суду України; підписує закони, прийняті Верховною Радою України; володіє правом вето щодо прийнятих Верховною Радою законів із наступним поверненням їх на повторний розгляд; є Верховним головнокомандувачем Збройних Сил України.

Система місцевого самоврядування в Україні – механізм реалізації права місцевих територіальних громад в Україні самостійно і ефективно вирішувати питання місцевого значення в межах визначених законом повноважень та власної фінансової бази. Його складовими є: сільські, селищні, міські Ради та їх виконавчі органи; районні та обласні Ради, що представляють інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст; інші форми самоорганізації громадян – будинкові, вуличні, квартальні та інші комітети громадян, які сільські, селищні та міські Ради можуть за ініціативою жителів дозволяти створювати та наділяти частиною власної компетенції, фінансів, майна.

 

Питання для самоконтролю

1. В чому полягає сутність Декларації про державний суверенітет України ?

2. Як ви можете пояснити тезу, що Україна є демократичною, соціальною, правовою державою ?

3. Як реалізується процедура імпічменту в Україні ?

4. В якому випадку Президент може розпустити Верховну Раду України ?

5. В чому полягає процедура формування Кабінету міністрів України ?

6. Що належить до компетенції Конституційного Суду України ?

7. Які ви знаєте органи місцевого самоврядування в Україні ?


Читайте також:

  1. II. Критерій найбільших лінійних деформацій
  2. V. НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВІ ПОДІЇ І ДАТИ
  3. АТ – одна з найбільш зручних форм колективного підприємства в умовах ринкової економіки. Першим АТ вважають створену у 1602 році Голандсько –Ост - Індську компанію.
  4. В межах наукового підходу існує велика кількість концепцій, але найбільш переконлива – еволюційна теорія.
  5. ВЕЛИКОБРИТАНІЯ НАЙБІЛЬШ РОЗВИНЕНА НІЖ ІТАЛІЯ
  6. Визначення основних понять і термінів
  7. Визначення основних термінів статистики відходів. Класифікатор відходів
  8. Визначення понять і термінів.
  9. Визначення термінів
  10. Визначення термінів
  11. Визначення термінів
  12. Визначення термінів




Переглядів: 366

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Схема №12.1 | Література до розділу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.033 сек.