Юридична відповідальність - передбачені законом вид і міра державно-владного (примусового) впливу, якого зазнає особа у вигляді позбавлень благ особистого, організаційного і майнового характеру за вчинене правопорушення.
Ознаки юридичної відповідальності:
1. Грунтується на державному примусі у формі каральних і правовідновлювальних (компенсаційних) способів.
Державний примус - це державно-владний вплив відповідних державних органів і службових осіб на поведінку людей. Кримінальне і адміністративне законодавства передбачають державний примус, який завжди реалізується через діяльність спеціальних державних органів, ацивільне законодавство передбачає можливість добровільного виконання обов'язків (відшкодування заподіяної шкоди).
Юридичну відповідальність не можна зводити до державного примусу, як і державний примус - до юридичної відповідальності. Державний примус може здійснюватися різними способами, не пов'язаними з юридичною відповідальністю (наприклад, примусове лікування осіб, які здійснили небезпечні для суспільства дії в стані неосудності, митний огляд багажу, примусове стягнення аліментів на дітей і ін.).
2. Виражається в обов'язку особи зазнати певні позбавлення - втрату конкретних благ особистого (позбавлення волі, посади і ін.), організаційного і майнового характеру (конфіскація майна, штраф) за свою вину, тобто нести кару, яка є новим, додатковим, юридичним обов'язком, що не існував до правопорушення.
3. Наступає тільки за вчинені або скоювані правопорушення при встановленні складу правопорушення. Ця вимога є обов'язковою при покладанні кримінальної або адміністративної відповідальності. Суб'єктом юридичної відповідальності може стати тільки особа (фізична або юридична), винна в порушенні правових приписів.
4. Здійснюється компетентним органом у відповідності із законом, а саме - з санкціями норм права, якими встановлюються вид і міра позбавлень. Юридична відповідальність є реалізацією санкції правової норми в конкретному випадку стосовно конкретної особи.
5. Здійснюється в ході правозастосувальної діяльності при дотриманні певного процедурно-процесуального порядку і форм, встановлених законом (цивільно-процесуальним і карно-процесуальним, законом про адміністративні правопорушення). Поза процесуальної форми юридична відповідальність неможлива.
Порядок притягнення до юридичної відповідальності визначається нормами процесуального права.