Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Законність - комплексне (принцип, метод, режим) соціально-правове явище, що характеризує організацію і функціонування суспільства і держави на правових засадах.

Законність як стан суспільного життя.

Термін «законність» є похідним від терміну «закон» і, будучи комплексним поняттям, охоплює всі сторони життя права - від його ролі в створенні закону до реалізації його норм в юридичній практиці. Законність відображає правовий характер організації суспільно-політичного життя, органічний зв'язок права і влади, права і держави, права і суспільства. Вимога законності в рівній мірі відноситься до найвищих органів державної влади, до інших державних органів, які приймають в рамках своєї компетенції підзаконні акти (сфера правотворчості), до безпосередніх виконавців законів - посадовцям, а також до суспільних організацій, комерційних корпорацій, громадян (сфера правореалізації).

Законність характеризується єдністю двох ознак:

зовнішньої (формальної) - обов'язком виконувати приписи законів і підзаконних правових актів державними органами, посадовцями, громадянами і різними об'єднаннями;

внутрішньої (сутнісної) - наявністю науково обгрунтованих і таких що відповідають праву законів; якістю законів.

Важливо не тільки дотримуватися закони, але і створювати справедливі, тобто правові закони. Правові закони повинні бути нормативною основою законності. Законність є не самоціллю, не виконанням в ім'я виконання. Її призначення - дотримання законів в ім'я торжества свободи, справедливості. Законність - явище прогресивне і покликане сприяти суспільному прогресу.

Законність - явище багатоаспектне і може виступати як принцип, метод, режим. Законність є принципом діяльності державних органів, суспільних організацій, комерційних корпорацій, посадовців, громадян. Принцип законності властивий тільки демократичним державам, оскільки він є антиподом свавілля і беззаконня, передбачає зв'язаність всіх органів держави правовими нормами, дії в їх рамках і в ім'я їх реалізації. З другого боку - з боку діяльності держави законність виступає як певний метод державного керівництва суспільством, тобто вона здійснюється виключно правовими засобами. Як метод державного керівництва суспільством законність означає, що:

1) органи держави і посадовці при здійсненні своєї діяльності, розробляючи і ухвалюючи рішення, спираються на принципи і вимоги законності;

2) при організації реалізації ухвалених рішень вони не виходять за межі своєї компетенції;

3)при здійсненні контролю і нагляду за законністю дій учасників суспільних відносин вони дотримуються правових процедур, використовують правові засоби і способи.

Метод законності є основою застосування інших методів державного управління: організації, примусу, виховання, контролю і т.п. Він передбачає високий рівень правової культури і одночасно є засобом підвищення рівня загальної і правової культури.

Законність є і режим реально діючого права, стан (атмосфера) відповідності суспільних відносин законам і підзаконним нормативно-правовим актам, які, у свою чергу, покликані відображати принципи свободи і справедливості, закладені в праві.

Режим законності - неодмінний елемент демократії, бо без законності демократія може перерости в охлократію - влада натовпу. Без законності як режиму суспільно-політичного життя суспільство може втягтися в анархію і хаос, коли особа стає уразливою для безконтрольних дій з боку державної влади, незахищеної від її свавілля.

Без законності немає демократії, без демократії неможливо забезпечити законність. Законність і демократія - чинники побудови правової держави.

Що таке законність - принцип, метод або режим?

І принцип, і метод, і режим. Все залежить від точки зору. Проте без принципу законності як основоположної засади діяльності державних органів, державних і громадських організацій, посадовців, громадян, без законності як методу державного керівництва суспільством не відбудеться режим законності. В широкому розумінні законність - це режим суспільно-політичного життя, створюваний:

- державою, яка встановлює порядок видання (зміни, скасування) законів і підзаконних нормативно-правових актів, забезпечує їх відповідність потребам суспільного розвитку;

- всіма суб'єктами права (державними органами, посадовцями, громадськими організаціями, комерційними організаціями, громадянами) в результаті однозначного розуміння і неухильного здійснення ними вимог законів і підзаконних актів.

При режимі законності встановлюється правова атмосфера, де панують ідеї права, гуманізму, справедливості, свободи і відповідальності; особа захищена від свавілля влади, суспільство - від анархії, хаосу, безладдя і насильства.

Принципи законності.


Читайте також:

  1. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  2. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  3. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  8. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  9. Антиінфляційна політика держави
  10. Антимонопольна діяльність держави
  11. Антимонопольна діяльність держави.
  12. Антимонопольна політика держави.




Переглядів: 1930

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання. | Гарантії законності - умови суспільного життя і заходи, що приймаються державою для забезпечення режиму законності і стабільного правопорядку.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.