Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Законність - комплексне (принцип, метод, режим) соціально-правове явище, що характеризує організацію і функціонування суспільства і держави на правових засадах.

Законність як стан суспільного життя.

Термін «законність» є похідним від терміну «закон» і, будучи комплексним поняттям, охоплює всі сторони життя права - від його ролі в створенні закону до реалізації його норм в юридичній практиці. Законність відображає правовий характер організації суспільно-політичного життя, органічний зв'язок права і влади, права і держави, права і суспільства. Вимога законності в рівній мірі відноситься до найвищих органів державної влади, до інших державних органів, які приймають в рамках своєї компетенції підзаконні акти (сфера правотворчості), до безпосередніх виконавців законів - посадовцям, а також до суспільних організацій, комерційних корпорацій, громадян (сфера правореалізації).

Законність характеризується єдністю двох ознак:

зовнішньої (формальної) - обов'язком виконувати приписи законів і підзаконних правових актів державними органами, посадовцями, громадянами і різними об'єднаннями;

внутрішньої (сутнісної) - наявністю науково обгрунтованих і таких що відповідають праву законів; якістю законів.

Важливо не тільки дотримуватися закони, але і створювати справедливі, тобто правові закони. Правові закони повинні бути нормативною основою законності. Законність є не самоціллю, не виконанням в ім'я виконання. Її призначення - дотримання законів в ім'я торжества свободи, справедливості. Законність - явище прогресивне і покликане сприяти суспільному прогресу.

Законність - явище багатоаспектне і може виступати як принцип, метод, режим. Законність є принципом діяльності державних органів, суспільних організацій, комерційних корпорацій, посадовців, громадян. Принцип законності властивий тільки демократичним державам, оскільки він є антиподом свавілля і беззаконня, передбачає зв'язаність всіх органів держави правовими нормами, дії в їх рамках і в ім'я їх реалізації. З другого боку - з боку діяльності держави законність виступає як певний метод державного керівництва суспільством, тобто вона здійснюється виключно правовими засобами. Як метод державного керівництва суспільством законність означає, що:

1) органи держави і посадовці при здійсненні своєї діяльності, розробляючи і ухвалюючи рішення, спираються на принципи і вимоги законності;

2) при організації реалізації ухвалених рішень вони не виходять за межі своєї компетенції;

3)при здійсненні контролю і нагляду за законністю дій учасників суспільних відносин вони дотримуються правових процедур, використовують правові засоби і способи.

Метод законності є основою застосування інших методів державного управління: організації, примусу, виховання, контролю і т.п. Він передбачає високий рівень правової культури і одночасно є засобом підвищення рівня загальної і правової культури.

Законність є і режим реально діючого права, стан (атмосфера) відповідності суспільних відносин законам і підзаконним нормативно-правовим актам, які, у свою чергу, покликані відображати принципи свободи і справедливості, закладені в праві.

Режим законності - неодмінний елемент демократії, бо без законності демократія може перерости в охлократію - влада натовпу. Без законності як режиму суспільно-політичного життя суспільство може втягтися в анархію і хаос, коли особа стає уразливою для безконтрольних дій з боку державної влади, незахищеної від її свавілля.

Без законності немає демократії, без демократії неможливо забезпечити законність. Законність і демократія - чинники побудови правової держави.

Що таке законність - принцип, метод або режим?

І принцип, і метод, і режим. Все залежить від точки зору. Проте без принципу законності як основоположної засади діяльності державних органів, державних і громадських організацій, посадовців, громадян, без законності як методу державного керівництва суспільством не відбудеться режим законності. В широкому розумінні законність - це режим суспільно-політичного життя, створюваний:

- державою, яка встановлює порядок видання (зміни, скасування) законів і підзаконних нормативно-правових актів, забезпечує їх відповідність потребам суспільного розвитку;

- всіма суб'єктами права (державними органами, посадовцями, громадськими організаціями, комерційними організаціями, громадянами) в результаті однозначного розуміння і неухильного здійснення ними вимог законів і підзаконних актів.

При режимі законності встановлюється правова атмосфера, де панують ідеї права, гуманізму, справедливості, свободи і відповідальності; особа захищена від свавілля влади, суспільство - від анархії, хаосу, безладдя і насильства.

Принципи законності.


Читайте також:

  1. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  2. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  3. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  8. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  9. Антиінфляційна політика держави
  10. Антимонопольна діяльність держави
  11. Антимонопольна діяльність держави.
  12. Антимонопольна політика держави.




Переглядів: 1834

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання. | Гарантії законності - умови суспільного життя і заходи, що приймаються державою для забезпечення режиму законності і стабільного правопорядку.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.