МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Транзисторів та електронних ламп
Режим роботи транзисторів й електронних ламп забезпечується початковим положенням РТ на їхніх ВАХ, яке визначається значеннями постійних напруг на електродах за відсутності сигналу. Для цього вибирають значення струмів і напруг, що визначають координати потрібної точки на характеристиках, і, користуючись допоміжними резисторами, підводять до електродів відповідні напруги. У режимі активного підсилення сигналу РТ розташовується на лінійній ділянці ВАХ, у схемах генераторів та різних перетворювачів сигналів вона знаходиться у нелінійній частині, в релаксаційних і перемикальних схемах — у зоні насичення або відсікання струму. Для живлення радіоелектронних пристроїв здебільшого користуються одним джерелом, напруга якого визначає найбільшу різницю потенціалів у схемі відносно спільного проводу. Основною вимогою до допоміжних елементів є відсутність впливу на проходження сигналу і мінімально можливий вплив на вхідні та вихідні опори транзисторів й електронних ламп. Найпоширеніші схеми забезпечення режиму роботи за постійним струмом різних типів транзисторів та електронної лампи зображено на рис. 3.24. Найпростішою з них є схема (рис. 3.24, а), в якій на резисторі R1 гаситься частина напруги джерела живлення. Якщо положення РТ на вхідній характеристиці біполярного транзистора визначається величинами I0Б й U0БЕ, то . (3.26) Однак така схема не забезпечує температурної стабілізації положення РТ і тому на практиці не застосовується. Найпростішою схемою температурної стабілізації є схема з фіксованою напругою бази, показана на рис. 3.24, б. Тут застосуванням подільника напруги на резисторах RІ, R2 фіксується напруга U0БЕ. Для розрахунку подільника вибирають певний струм Iп. Чим він більший, тим краща температурна стабілізація. Проте при цьому зменшується вхідний опір схеми, що здебільшого неприпустимо. Отже, при виборі струму Iп і розрахунку опорів резисторів R2 та RІ за формулами ; (3.27) треба забезпечити виконання умови .
Цю умову виконати важко, тому напруга UОБЕ мала і, як наслідок, опір R2 теж малий. Тому найпоширенішою схемою температурної стабілізації є схема на рис. 3.24, в, ефективність якої значно зростає ще й завдяки негативному ЗЗ за постійним струмом. Для усунення цього зв’язку при проходженні електричних сигналів (змінних струмів, частоти яких перевищують деяку найнижчу частоту ωн) резистор R шунтують конденсатором С, ємність якого визначається з умови . (3.28)
Рис. 3.24. Найпоширеніші схеми забезпечення режиму роботи за постійним струмом різних типів транзисторів та електронної лампи Стабілізувальна дія резистора R зростає зі збільшенням його опору. Проте вибирати великим його не слід, оскільки доведеться підвищувати напругу живлення. Розрахунок опорів резисторів R2 та R1 у цій схемі виконують за формулами ; . (3.29) Аналогічна схема забезпечення температурної стабілізації положення РТ застосовується для польових транзисторів з ізольованим затвором й індукованим каналом (рис. 3.24, г). У польових транзисторах з керованим каналом (рис. 3.24, д) на п – р-перехід подається завжди запірна напруга, яку можна дістати завдяки спаду напруги на резисторі R від проходження струму . Отже, опір цього резистора при відомих значеннях й визначається так: . (3.30) Ємність шунтувального конденсатора розраховується за формулою (3.28). Через резистор R2 в цій схемі постійна складова струму не проходить, тому його опір вибирається за умов найменшого впливу на вхідний опір схеми. Єдине призначення цього резистора полягає лише в тому, щоб передати на затвор напругу UОЗВ. Схема забезпечення положення РТ електронної лампи (рис. 3.24, e) аналогічна попередній схемі. При з'єднанні транзисторних каскадів між собою, особливо в малогабаритних пристроях та мікросхемах, намагаються уникнути застосування роздільних конденсаторів і користуються безпосереднім з'єднанням транзисторів між собою таким чином, що струм бази наступного транзистора є одночасно струмом емітера попереднього. Використовуються також схеми складених транзисторів, комплементарні та інші схеми, в яких застосовуються додаткові можливості з'єднання транзисторів різних структур. Для кожної з таких схем розроблено окремі способи забезпечення положень РТ транзисторів і розрахунку допоміжних елементів.
Читайте також:
|
||||||||
|