Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Хвилі в Океані

 

Чи доводилося вам спостерігати хвилі на поверхні моря (озера, водосховища)? Розкажіть про свої враження.

 

Виникнення хвиль. Води Світового океану постійно рухаються. На берег то набігають, то відкочуються хвилі. Вода у хвилях не переміщується в горизонтальному напрямку. В цьому легко переконатися, спостерігаючи за поплавком на воді. З наближенням хвилі він піднімається на її гребінь, а потім опускається на її підошву (мал.). При цьому поплавок не наближається до берега і не віддаляється від нього. Він тільки гойдається на хвилях: уверх-униз. Це свідчить про те, що вода у хвилях здійснює вертикальні рухи, які називають коливальними. Рух води у хвилях можна порівняти з пшеничним полем, яке хвилюється від вітру. При цьому сама пшениця, як і поле, нікуди не переміщується.

Біля пологого берега хвиля “відчуває” дно. Від тертя об нього рух її нижньої частини гальмується. А гребінь хвилі продовжує рух, нахиляється уперед і перекидається. Виникає прибій. На берег набігає пінистий водяний вал. Назустріч йому з берега стікає вода попередньої хвилі.

Головною причиною виникнення хвиль є вітер. Він ніби вдавлює водну поверхню і виводить її з рівноваги. Навіть слабкий вітер створює хвилі. Зазвичай висота хвиль не перевищує 4 м. Найвищі хвилі понад 20 м породжуються штормовими вітрами. Найбільша з вітрових хвиль заввишки 34 м (це висота 10-поверхового будинку) була помічена в центральній частині Тихого океану в 1933 р. Коли вітер слабне, високі хвилі змінюються брижами – низьким хвилюванням. Чим сильніший і триваліший вітер та більший водний простір, тим вищі хвилі. З глибиною хвилювання зменшується і стає не помітним.

Хвилі виконують руйнівну і творчу роботу. В одних місцях вони з силою б’ють об берег, руйнуючи гірські породи, якими він складений. На берегах Чорного моря сила удару хвилі може сягати 25 т на 1 м2. Не всяка споруда витримає такий натиск. При цьому вода здіймається вгору на висоту до 60 м. Під час шторму хвилі здатні переміщувати каміння вагою у кілька тонн. Щоб захистити береги і портові споруди від руйнування, будують спеціальні хвилеломи із залізобетонних плит. Творча робота хвиль – відкладання подрібнених частинок і створення піщаних та галькових пляжів. Крім того, хвилі перемішують воду, сприяють збагаченню її киснем і теплом. Це сприяє життєдіяльності організмів в Океані.

 


Читайте також:

 1. Азія й Океанія
 2. Азія, Океанія
 3. Довжина світлової хвилі в середовищі
 4. Довжиною хвилі є відстань, на яку поширюється хвильовий процес за час одного періоду коливань.
 5. Електромагнітні хвилі
 6. Електромагнітні хвилі РНЧ-діапазону
 7. Електромагнітні хвилі. Шкала електромагнітних хвиль
 8. ЕНЕРГІЯ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОЇ ХВИЛІ
 9. Енергія пружної хвилі
 10. ЕФЕКТОМ ФАРАДЕЯ НАЗИВАЮТЬ ЯВИЩЕ ОБЕРТАННЯ ПЛОЩИНИ ПОЛЯРИЗАЦІЇ ХВИЛІ, ЗУМОВЛЕНЕ АНІЗОТРОПНИМИ ВЛАСТИВОСТЯМИ ФЕРИТУ, ЯКИЙ НАМАГНІЧЕНО.
 11. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН АФРИКИ АВСТРАЛІЇ ТА ОКЕАНІЇ
 12. Закон Планка. Інтенсивність випромінювання чорного тіла й будь-якого реального тіла залежить від термодинамічної температури й довжини хвилі.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Мал. Плаваюча крига біля берегів Антарктиди | Мал. Руйнівна робота хвиль

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.