Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Техніка безпеки в піротехнічній промисловості

 

Найбільш серйозними небезпеками у виробництві піротехнічних засобів є пожежі та вибухи [40]. Оскільки кількість використовуваного механічного обладнання невелика, механічні джерела небезпеки менш значні і аналогічні тим, які існують в інших галузях промисловості.

Чутливість більшості піротехнічних складів така, що в рихлому вигляді вони можуть легко спалахнути від удару, тертя, іскри чи нагрівання. Піротехнічні склади - пожежо- та вибухонебезпечні, їх відносять до вибухових речовин. Багато складів мають вибухову силу звичайних вибухових речовин, і працюючі піддаються додатковій небезпеці (спалити одяг або отримати опіки від полум'я).

При виготовленні піротехнічних засобів з використанням шкідливих речовин (в основному сполук свинцю) може виникнути небезпека для здоров'я. Слід мати на увазі серйозність наслідків при попаданні цих складів всередину організму.

Заходи з безпеки та гігієни праці при виробництві піротехнічної продукції полягають у наступному. До виготовлення піротехнічних засобів дозволяється допускати тільки відповідальних і надійних людей. Не рекомендується приймати на роботу осіб молодше 18 років. Необхідно проведення відповідного навчання та інструктажу з ТБ та ОП робітників, а також контролювання їх дій. Перед впровадженням будь-якої нової технології у виробництво дуже важливо встановити чутливість відповідних піротехнічних складів до тертя, удару і теплу, а також їх вибуховий ефект. Саме від цих властивостей повинні залежати характер всього технологічного процесу, а також допустима кількість речовин у виробничих приміщеннях, так само як в складських будівлях і сушарках.

При виготовленні піротехнічних речовин і складів слід дотримуватися таких основних заходів безпеки: 1) адміністративні приміщення, окремі виробничі цехи, приміщення для особистої гігієни тощо необхідно видалити з небезпечної зони; 2) для різних технологічних процесів у небезпечній зоні (виготовлення, обробка, зберігання речовин) повинні бути передбачені окремі будівлі, досить віддалені один від одного; 3) в будівлях для різних операцій обробки слід передбачити окремі виробничі приміщення (цехи або дільниці); 4) потрібно обмежити допустиму кількість піротехнічних речовин у будівлях, де виробляються їх змішування, обробка, складування і сушка; 5) кількість працюючих, що одночасно знаходяться в різних виробничих приміщеннях, також повинна бути обмеженою.

Рекомендуються наступні відстані між виробничими будівлями:

- небезпечної і безпечної зони - не менше 30 м;

- між будівлями для обробки матеріалів та сировини - 15м;

- відстань від будівель для сушіння, змішування, складування до інших будівель - від 20 до 40 м (залежно від числа працівників);

- між адміністративними будівлями - від 15 до 20 м.

Відстані між виробничими будівлями можуть бути зменшені в особливо сприятливих випадках, а також коли між ними є захисні стінки.

Окремі будинки повинні бути виділені для виконання наступних операцій: складування і підготовка вихідних матеріалів, змішування, збереження складів, обробка (упаковка, ущільнення, набивання), обробка (склеювання, лакування, упаковка, парафінування), сушіння і збереження готових виробів, зберігання димного пороху .

Слід зберігати в окремих приміщеннях такі вихідні матеріали: хлорати і перхлорати, перхлорат амонію; нітрати, пероксиди та інші окислювачі; легкі метали; горючі речовини; легкозаймисті рідини; червоний фосфор; нітроцелюлозу (її потрібно тримати у вологому стані). Металеві порошки необхідно захищати від зіткнення з вологою, рідкими жирами і мастильними речовинами. Окислювачі слід зберігати окремо від інших матеріалів.

Рекомендації до конструкцій будівель піротехнічного виробництва наступні. Для розмішення піротехнічних складів підходить вибухобезпечна будівля з легко скидаючимися конструкціями (з трьома вибухостійкими стінками, вибухостійким перекриттям і однієї вибуховишібної стінки з пластмасових панелей). Можна рекомендувати установку захисної стінки навпроти вибуховишібної стінки. Приміщення для змішування складів, що містять хлорати, не можна використовувати для виконання операцій з речовинами, що містять метали або сульфід сірки.

Для сушіння є практично придатними вибухобезпечні будівлі з легко скидаючимися конструкціями, а також будівлі, що засипані зверху землею й мають вибуховишібну стінку. Ці будівлі по периметру слід оточити насипом. У приміщеннях для сушіння рекомендується підтримувати температуру 50°С.

Для виконання різних операцій обробки в будівлях повинні бути обладнані окремі приміщення: для заповнення, ущільнення або набивання; для обрізки й запечатування оболонок; для фарбування і лакування сформованих і наповнених піротехнічних виробів; для додавання до піротехнічних складів спеціальних компонентів; для зберігання піротехнічних складів і проміжних матеріалів; для пакування; для зберігання упакованих виробів. Найкращим варіантом вважається послідовний ряд будівель із вибухобезпечними зонами. Міцність проміжних стінок повинна відповідати властивостям і кількості оброблюваних речовин.

Будівлі для виконання операцій з вибуховими речовинами або будівлі зберігання, повинні бути виконані з дотриманням наступних правил [51]: 1) будівлі повинні бути одноповерховими, без підвалів; 2) необхідно, щоб покриття та їх поверхні захищали від поширення вогню; 3) стіни виробничих приміщень повинні бути гладкі й легко митися; 4) підлоги повинні мати рівну, гладку поверхнею, без щілин і зазорів (їх слід виконувати з м'яких електропровідних матеріалів, наприклад, ксилоліту, асфальту без піщаного заповнювача або синтетичних матеріалів, застосування звичайних дерев'яних підлог неприпустимо); 5) вікна і двері у всіх приміщеннях повинні відкриватися назовні; 6) обігрів приміщень і будівель відкритим вогнем неприпустимий (для обігріву будівель, де ведеться робота з небезпечними речовинами, необхідно використовувати тільки системи водяного, парового (низького тиску) і електричного опалення (у вибухобезпечному виконанні); опалювальні радіатори повинні бути гладкими, важливо, щоб їх конструкція допускала очищення з усіх сторін; не слід використовувати ребрістотрубчаті радіатори, рекомендуєма температура для нагрівальних поверхонь і труб – не вище 115°С); 7) робочі столи, верстати і полиці повинні бути виконані з вогнетривкого матеріалу або дерева твердих порід; 8) виробничі, складські, сушильні приміщення, а також виробниче обладнання слід регулярно протирати вологою ганчіркою; 9) розташування робочих місць, входів, проходів і запасних виходів повинно забезпечувати швидку евакуацію людей; 10) робочі місця слід в міру можливості розділяти захисними стінками; 11) необхідно забезпечити безпечні умови зберігання матеріалів; 12) всі будівлі обладнуються блискавковідводами; 13) палити, використовувати відкритий вогонь в робочих приміщеннях забороняється.

Механічні преси необхідно оснастити захисними екранами або стінками, щоб при пожежі вогонь не погрожував робітникам і не поширювався на сусідні робочі місця. При обробці великих кількостей матеріалів преси слід розміщувати в окремих кабінах та обладнувати дистанційним керуванням; категорично забороняється заходити в кабіну преса при працюючому обладнанні.

Особи, які виконують операції з піротехнічними складами або піддаються небезпеці впливу відкритого полум'я, повинні носити одяг з міцного вогненепроникного матеріалу. Цей одяг просочують вогнезахисним розчином, регулярно пруть і знову просочують вогнезахисним розчином. Її щодня необхідно очищати від пилу в спеціально відведеному для цього місці.

Небезпечні відходи виробництва у вигляді речовин з різними властивостями потрібно збирати і видаляти роздільно. Ємкості для відходів повинні спорожнятися щодня. Відходи до знищення необхідно зберігати в захищеному місці на відстані не менше ніж 15 м від будь-якої виробничої будівлі. Неякісні матеріали і напівфабрикати обробляють як відходи. Їх переробка припустима тільки за умови, що це не становить небезпеки. При обробці шкідливих для здоров'я матеріалів слід уникати прямого контакту з ними. Шкідливі гази, пари і пил повинні ефективно і безпечно видалятися витяжною вентиляцією. Коли витяжна вентиляція недостатньо ефективна або не працює (при аварійних ситуаціях, зникненні електроживлення та ін.), необхідно забезпечити працюючих засобами індивідуального захисту органів дихання й відповідним спецодягом.

 


Читайте також:

  1. Cистеми безпеки торговельних підприємств
  2. II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  3. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  4. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. IV. Агротехніка квітково-декоративних рослин відкритого грунту.
  7. IV. Вимоги безпеки під час роботи на навчально-дослідній ділянці
  8. V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
  9. V. Вимоги безпеки в екстремальних ситуаціях
  10. Абіотичні та біотичні небезпеки.
  11. Агротехніка вирощування сіянців модрини
  12. Агротехніка вирощування сіянців ялини




Переглядів: 726

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Техніка безпеки в біотехнологічному виробництві | Безпечне поводження з хімічними речовинами та рекомендації щодо їх зберігання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.