Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТЕМА 11. ЦЕНТРАЛЬНІ БАНКИ

Програмна анотація та ключові питання лекції

Призначення, статус та основи організації центрального банку. Центральний банк – як орган управління грошовим оборотом країни та основний координатор діяльності кредитних інститутів. Організаційно-правовий статус центральних банків розвинених країн. Моделі взаємовідносин центрального банку та державних органів влади.

Основні напрямки діяльності центрального банку. Центральний банк – як емісійний центр готівкового обігу. Касове, розрахункове та кредитне обслуговування комерційних банків центральним банком. Центральний банк – як орган банківського регулювання та нагляду. Центральний банк – як банкір і фінансовий агент уряду та провідник монетарної політики.

Походження та розвиток центральних банків. Інституційні основи створення центральних банків. Історія виникнення емісійних банків у різних країнах. Глобалізація грошових ринків та діяльність центральних банків. Співробітництво центральних банків на міждержавному рівні.

Національний банк України: статус, завдання, функції та операції. Національний банк України – як особливий центральний орган державного управління. Структура та органи управління НБУ. Принципи функціонування НБУ. Функції Національного банку України – як центрального банку держави.

Завдання для підготовки до практичного заняття

Центральний банк є основним координатором діяльності кредитних інститутів і виконує функції управління грошово-кредитними та фінансовими процесами в економіці. Центральний банк відіграє провідну роль на грошовому ринку, оскільки впливає на стан економіки через регулювання пропозиції грошей і рівня процентних ставок.

При вивченні теми необхідно усвідомити, що центральні банки мають особливий правовий статус, оскільки поєднують у собі окремі риси банківської установи і державного органу управління. У більшості країн із розвиненою ринковою економікою центральні банки є незалежними від органів державної влади в установленні цільових орієнтирів монетарної політики й у виборі інструментів регулювання грошового обороту. Проте незалежність центрального банку не може бути абсолютною.

Основні функції центрального банку визначаються його призначенням. Центральний банк є емісійним центром країни, органом банківського регулювання та нагляду, а також банкіром і фінансовим агентом уряду, провідником монетарної політики. Для більш глибокого засвоєння матеріалу даної теми необхідно зрозуміти, що в останні роки глобалізація грошових ринків призвела до тісного співробітництва центральних банків на міждержавному рівні, до їх співпраці з міжнародними валютно-кредитними і фінансовими організаціями, а також до створення наднаціональних центральних банків. Національний банк України (НБУ) є особливим центральним органом державного управління, основним завданням (функцією) якого є забезпечення стабільності національної грошової одиниці – гривні. Згідно із Законом «Про Національний банк України» він виконує всі функції, які традиційно притаманні центральному банку країни.

 


Рис. 8. Організаційна структура ЄСЦБ: ЄСЦБ – Європейська система центральних банків, ЄЦБ – Європейський центральний банк

Таблиця 3


Читайте також:

  1. Б) Банки і кредитні відносини.
  2. Банки в Україні створюються за організаційно-правовою формою у формі публічного акціонерного товариства або кооперативного банку.
  3. Банки даних
  4. Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Функції банків.
  5. Банки як суб’єкти підприємницької діяльності.
  6. Банки як учасники ринку цінних паперів
  7. Банківська система в ринковій економіці є звичайно дворівневою і включає центральний банк (емісійний) і комерційні (депозитні) банки різних видів.
  8. За належністю статутного капіталу та способом його формування – пайові та акціонерні банки.
  9. Законодавство України про банки і банківську діяльність.
  10. І. Центральні органи кровотворення та імунного захисту
  11. Кабінет Міністрів України, центральні і місцеві органи влади
  12. Комерційні банки є основою кредитної системи. Найбільшого поширення набула така організаційно-правова форма банків, як акціонерна.




Переглядів: 470

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація кредитного портфеля банку | Участь держави в капіталі центрального банку.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.