Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Б) Банки і кредитні відносини.

Кредитним підприємництвом займаються банки.Банк - це особлива організаційна одиниця підприємництва, сферою діяльності якої є операції з позичковим капіталів. Банки мають клієнтів (позичальників і кредиторів) та кореспондентів (інші банки і кредитно-фінансові інститути, з якими банк постійно підтримує ділові відносини).

Кожний клієнт банку відкриває в ньому рахунок, на якому відображаються всі його платежі. Платіжні операції на користь клієнта заносять в кредит (на праву сторону рахунку), а використання коштів клієнтом - в ліву сторону (дебет). Різниця між дебетовою і кредитовою позиціями клієнта утворює сальдо (залишок) рахунку.

Банк є власником лише тієї невеликої частини грошей, які були вкладені в нього створення його засновниками. Ці гроші — статутний капітал банку — потрібні лише для організації роботи і забезпечення його зобов'язань перед вкладниками.

Основним "робочим інструментом" банку є кошти, які він одержує від вкладників і використовує для кредитування як позичковий капітал. Вкладники дають гроші банку в користування не назавжди, а на певний час. Джерелами позичкового капіталу виступають: капітали рантьє, тобто осіб не схильних займатися підприємницькою діяльністю; збереження широких верств населення; капітали осіб, що змінюють сферу підприємницької діяльності; бюджетні залишки; вільні капітали підприємств, амортизаційні фонди; капітали, що переходять від підприємства до підприємства в формі товарного кредиту; капітали утворені за рахунок випуску банкнот.

В якості основних позичальників виступає сфера підприємництва; споживачі; держава, місцеві органи влади.

Грошові кошти, передані їх власниками на тимчасове зберігання в банк з наданням йому права використовувати ці гроші для кредитування називаються депозитами.

Діяльність банку зв'язана з трьома видами операцій: пасивними, активними і комісійними. Пасивними операціями називаються такі, за допомогою яких утворюють ресурси банку. Активними операціями банку називаються його діяльність, зв'язана з розміщенням грошових ресурсів банку, тобто надання їх в кредит. Комісійними операціями називається посередницька діяльність, яка не викладає кредитів з сторони банків і є джерелом надходження коштів на рахунок банку. До такого роду операцій відносяться: платіжний обіг, операції з валютою, інкасування векселів і чеків, прийом на збереження цінних паперів і здача в найм сейфів, управління майном.

Банк виплачує своїм вкладникам по депозитах низький процент, а за надані кредити бере високий процент. З другої сторони він несе витрати пов'язані з утриманням приміщень, обладнання, охорони. Різниця між величиною одержаного проценту за кредит ( 21 ) і сумою процента за вклади ( 22 ) та видатків банку ( Вб ) являє собою прибуток банку. Звідси, прибуток банку ( Рб ) можна визначити за формулою: Рб=21-(22+Вб)

В свою чергу позичальник позичені гроші вкладає в промислову, торгову чи іншу підприємницьку діяльність. Від цієї діяльності він одержує прибуток. Частину прибутку привласнює. Ця частина називається підприємницьким доходом. Другу частину одержаного прибутку позичальник передає кредитору у формі, позичкового проценту.

 


Читайте також:

  1. Антагоністичні взаємовідносини.
  2. Банки в Україні створюються за організаційно-правовою формою у формі публічного акціонерного товариства або кооперативного банку.
  3. Банки даних
  4. Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Функції банків.
  5. Банки як суб’єкти підприємницької діяльності.
  6. Банки як учасники ринку цінних паперів
  7. Банківська система в ринковій економіці є звичайно дворівневою і включає центральний банк (емісійний) і комерційні (депозитні) банки різних видів.
  8. ВАЛЮТНО-КРЕДИТНІ ІНСТРУМЕНТИ
  9. Відповідно до ч.4 ст.3 ГК сферу господарських відносини становлять господарсько-виробничі, організаційно – господарські та внутрішньогосподарські відносини.
  10. Власність і виробничі відносини.
  11. Глава 18 ПРАВОВІДНОСИНИ. ЮРИДИЧНІ ФАКТИ




Переглядів: 694

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інфраструктура ринку і капітал сфери обігу | В) Капітал в сфері торгівлі, торгівельний прибуток.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.