Єсть деякі критерії, визначаючі успіх власного успіху. Це практично не залежить від політичної кон'юнктури, внутрішнього і міжнародного положення представляємо! вами партії. Вони залежати тільки від виступаючого. Головний з цих критеріїв слідуючий: виступ повинен бути вираженням особи виступаючого. З таким виступом можна погоджуватись чи не погоджуватись, з ним можна сперечатись, але його не можна не поважати. Всі другі рекомендації являються лише доповненням (важним, суттєвим, неохідним, потрібним, але далеко недостатнім).
Секрет хорошого виступу передусім полягає в почутті впевненості виступаючого. Для цього потрібно твердо знати, що ви бажаєте сказати. Крім цього, потрібно правильно підготувати виступ. Часто в основі невпевненості — побоювання виступаючого, що у якийсь момент його домашня заготовка закінчиться і йому нічого буде говорити. Для цього потрібно мати резервне, запасне знання. Воно заключається в підготовленому наперед розширенні якогось питання, додаткових фактах чи власних висновках по даній темі.
Хороші манери - теж в основі секрету успіху виступаючого. Це передусім доброзичливість по відношенню до опонента, навіть до політичного противника, повага його думки, бажання рахуватися з ним, зважати на нього. Виступ повинен супровджуватись посмішкою. Вона, як говориться, нічого не коштує, але багато дає. Є китайська приказка: «Людина без посмішки на обличчі не повинна відкривати магазин». До хороших манер слід віднести ще здатність не повчати аудиторію, а радитися з ними. І це не тактичний прийом. Аудиторія завжди компетентніше, освіченіше любого оратора. Тому повчати аудиторію — справа невдячна. Хорошою манерою являється почуття самокритики. Потрібно вміти швидко визнавати свої помилки.
Природність виступу складається з природних манер (вимови, жестів, почуття міри в усьому: одяг, міміка і т.п.). Самий хороший виступ — це, коли виступаючий дуже добре знає матеріал і спеціально до доповіді чи до виступу не готується.
Завдання 4. Рольова гра «Підготовка конференції «Правовий захист молоді в Україні».
1. Визначіть відповідальних за організацію конференції.
2. Розробіть теми виступів.
3. Складіть план роботи конференції.
Методичне забезпечення:
1. Коваль А. П. Культура ділового мовлення. — К., 1982;
2. Хміль Ф. І. Ділове спілкування. — К, 1994;
3. Ботвина Н. В. Офіційно-діловий та науковий стилі української мови: Навч. посіб. — К, 1999.