Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Культура стародавньої держави Межиріччя

Перші цивілізації виникали там, де були зручні для розвитку землеробства умови: теплий клімат, добрий грунт, достатня кількість сонячних днів на рік, щоб вирощувати 2 а то й 3 урожаї. Такою у Передній Азії (на нинішньому Близькому Сході) була територія між річками Тигром і Євфратом, так звана Месопотамська низовина. Тут у IV тис. до н.е. зародилося сільськогосподарська цивілізація – Месопотамія (Межиріччя або Дворіччя).

Творцями цієї цивілізації були шумери– стародавні селяни. (Месопотамію ще називають державою Шумер). Крім того, що були вони талановитими землеробами, відомо, що шумери винайшли гончарний круг, виплавляли бронзу, винайшли колесо, змайстрували колісницю і візок, вели активні торгівельні стосунки з сусідніми територіями. У зв’язку з цим у них з’явилось перше письмо (піктографія, згодом клинопис), започаткувалась і розвивалась математика: геометрія і арифметика. Вони користувалися таблицею множення, дробами, квадратними і кубічними коренями. В школах при храмах вивчалась математика, астрономія, вчили письму, давались певні знання з богослов’я, права, медицини і музики.

Шумери були прекрасними архітекторами, будували монументальні храми, палаци, гробниці, іригаційні споруди – водоканали, штучні водосховища.

Наступною цивілізацією на цій територій в ІІ тис. до н.е. стала держава Вавилон, далі – Ассирія(з ХIV ст.. до н.е.), потім знову Вавилон (з VII ст.. до н.е.). Об’єднує всі цивілізації спільність релігійних уявлень. Релігія була дуже суворою. Жителів Месопотамії переслідував страх перед суворими богами, перед силами природи. Бог неба Ану – верховний бог месопотамської міфології. Богам молились в храмах – Зіккуратах. Найвідоміші пам’ятки культури Вавилону – епос «Поема про Гільгамеша» ,одне з 7 чудес світу – сади Семіраміди, а також храм –зіккурат – Вавилонська вежа.

У Вавилоні було зроблено першу в світі спробу кодифікації законів- кодекс царя Хаммурапі.Кодекс викарбуваний на базальтовому стовпі і вміщував282 статті .

Стародавня Фінікія займала смугу примор'я вздовж північної частини східного узбережжя Середземного моря, облямовану зі сходу Ліванських горами, які місцями підходили майже впритул до берега.

Фінікійці - народ торговців і мореплавців, хитрий і підприємливий, на рубежі ІІ і I тисячоліть до Р.Х. тримав у своїх руках майже всю торгівлю на Середземному морі.

Пам’яток фінікійського мистецта залишилося відносно мало. Світ зобов’язаний фінікійцям винаходом пурпуру /фарбника, що виготовлявся з особливого виду молюсків/, вдосконаленням скляних виробів, розвитком кораблебудування, створенням такого типу вітрильного корабля, як ‘біблський корабель".

Проте головним досягненням фінікійської культури є створення алфавітної системи писемності. ( XІІI ст. до н. е.), пізніше була вдосконалена греками. Фінікійський алфавіт складався з 22 алфавітних знаків для означення лише приголосних звуків.. Фінікійський алфавіт мав велике культурно-історичне значення: з нього пізніше виникає давньогрецький алфавіт.

Культурні надбання Ассирії.
Спочатку Ассирія займала невелику територію по середній течії Тигру ,на північ від Вавилонії. В середині УІІІ ст. до н.е. Ассирія знов нарощує свою могутність і займає домінуюче становище у Передній Азії. Високого рівня досягає організація військової справи, шляхового будівництва , служби зв’язку. Вперше в історії військової справи створюються спеціальні воєнно-інженерні частини, які робили підкопи під стіни фортець, споруджували насипи, рубали просіки в лісах, будували шляхи і мости, наводили понтони для переправи. Надбання у воєнно-інженерній галузі, техніка фортифікаційної справи, шляхового будівництва були вдосконалені персами, а від них перейшли до римлян.

3 архітектурою, образотворчим мистецтвом Ассірії нас знайомлять пам’ятки матеріальної культури: француз Ботта розкопав палац ассірійського царя Саргона ІІ в Дур-Шаррукіні.Для ассирійського зодчества характерно органічне поєднання архітектури з монументальною скульптурою, рельєфами і декоративню орнаментацією. Біля входу в царський палац розташовувалися грандіозні статуї охоронців царських покоїв у вигладі фантастичних тварин, крилатих биків або левів з головами людей. Широко використовувалися склоподібний фаянс і кахля, покрита багатокольоровою поливою. Цими кахлями прикрашалися стіни палаців, храмів, створювалася красива орнаментація будівель, техніка якої пізнііше була запозичена у Персії.
Парадні рельєфи і особливо зображення диких тварин у сценах полювання є вершиною ассирійської скульптури. Шедевр світового значення - рельєф "Левиця, що вмирає.


Читайте також:

  1. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  2. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  3. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  4. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  5. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  6. Антиінфляційна політика держави
  7. Антимонопольна діяльність держави
  8. Антимонопольна діяльність держави.
  9. Антимонопольна політика держави.
  10. АНТИЧНА КУЛЬТУРА
  11. Античні міста – поліси, їх культура в українських землях.
  12. Античні міста-держави на півдні України, їх культурні традиції.




Переглядів: 519

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 3. Культура Стародавнього Сходу. | Феномен давньоєгипетської культури

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.