Статус суддів військових судів визначається Конституцією України, Законом України "Про статус суддів" та ін.
Перше призначення на посаду військового судді, як зазначено в ст. 128 Конституції, строком на 5 років здійснює Президент України. Всі інші судді обираються Верховною Радою України безстроково.
Суддями військових судів можуть бути громадяни України, які відповідають вимогам ст. 7 Закону України "Про статус суддів", перебувають на військовій службі і мають військове звання офіцерського складу.
Кількість суддів у військових судах встановлюється Президентом України за поданням Голови Верховного Суду або Міністра юстиції.
Закон України "Про статус суддів" закріплює право суддів військових судів на відставку. При звільненні з військової служ-
Розділ II. Суд України
би та виході у відставку судді військових судів за їх вибором мають право на одержання щомісячного довічного утримання та інших пільг або на одержання пенсії, встановленої законодавством для військовослужбовців. Суддя військового суду не може бути звільнений з військової служби; винятком є такі випадки: за власним бажанням, за станом здоров'я, а також у разі досягнення шістдесятип'ятирічного віку.
Особливість статусу військових суддів відповідно до ст. 63 Закону України "Про судоустрій України" полягає в тому, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України. Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом, їм присвоюються військові звання. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом. Військовий суддя, крім здійснення правосуддя, не може залучатися до виконання інших обов'язків військової служби.
Питання для самоконтролю
1. Охарактеризуйте систему військових судів в Україні.
2. Які повноваження військових судів гарнізонів?
3. Назвіть повноваження військових судів регіону і Військово-Морських Сил. ' V