відрізняти від тих матеріальних об'єктів, у які втілюються резуль- тати творчої діяльності. Так, об'єктами втілення літературних і ху- дожніх творів є книги, сценарії, картини тощо; об'єктами винаходів служать машини, вироби та речовини, а промислових зразків і тор- гових марок - товари і послуги. Тобто інтелектуальна власність має подвійний характер. З одного боку, право, що виникає у творця на результат інтелектуальної діяльності, подібне до майнових прав, і це забезпечує його власнику право розпоряджатися результатом твор- чої діяльності на свій розсуд. З іншого боку, особа, творчою працею якої створено результат інтелектуальної діяльності, володіє також сукупністю особистих немайнових (моральних) прав.
Основними майновими правами творців інтелектуальної влас- ності є:
■ право на використання об'єкта права інтелектуальної власності;
■ виключне право дозволяти використання об'єкта права інте- лектуальної власності;
■ виключне право перешкоджати неправомірному використан- ню об'єкта права інтелектуальної власності, в тому числі за- бороняти таке використання.
До основних немайнових прав інтелектуальної власності від- носяться:
■ право на визнання людини творцем (автором, виконавцем, винахідником тощо) об'єкта права інтелектуальної власності;
■ право перешкоджати будь-якому посяганню на право інтелек- туальної власності, здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об'єкта права інтелектуальної власності.
Суб'єктами права інтелектуальної власності є: творець (творці) об'єкта права інтелектуальної власності (автор, виконавець, винахідник тощо) та інші особи, яким належать особисті немайнові та (або) майнові права інтелектуальної власності. Причому особи- сті немайнові права інтелектуальної власності не залежать від май- нових прав інтелектуальної власності, тобто право інтелектуальної власності та право власності на річ не залежать одне від одного, а перехід права на об'єкт права інтелектуальної власності не озна-