Об'єктом промислової власності також є компонування інте- гральної мікросхеми. Інтегральна мікросхема- це мікроелек- тронний виріб кінцевої або проміжної форми, призначений для виконання функцій електронної схеми, елементи і з'єднання якого сформовані в об'єму і (або) на поверхні матеріалу, що становить основу такого виробу, незалежно від способу його виготовлення.
Компонування (топографія) інтегральної мікросхеми (ІМС)- це зафіксоване на матеріальному носії просторово- геометричне розташування сукупності елементів інтегральної мі- кросхеми та з'єднань між ними. Відносини щодо правової охорони компонування інтегральної мікросхеми в Україні регулюються ЦК України (ст. ст. 471 - 488) та Законом України «Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем» [21].
Відповідно до ст. 473 ЦК України суб'єктами права інтелек- туальної власності на компонування ІМСвизнаються: автор компонування інтегральної мікросхеми; інші особи, які набули прав на компонування інтегральної мікросхеми за договором чи зако- ном. Автором компонування ІМС може бути лише фізична особа, інтелектуальною творчою працею якої створене компонування. Юридична особа може виступати лише власником майнових прав на компонування ІМС.
Автору компонування ІМС належать особисті немайнові та ви- ключні майнові права. До особистих немайнових прав, що не від- чужуються і є безстроковими, законом віднесено право авторства і право подання заявки та свідоцтво на компонування ІМС.
Майновими правами інтелектуальної власності на компонуван- ня інтегральної мікросхеми відповідно до ст. 474 ЦК України є:
■ право на використання компонування штегральної мікросхеми;
■ виключне право дозволяти використання компонування інте- гральної мікросхеми;
■ виключне право перешкоджати неправомірному використан- ню компонування інтегральної мікросхеми, в тому числі за- бороняти таке використання;