Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Веберовская концепція бюрократії

М. Вебера вражала здатність бюрократичного апарату раціоналізувати і контролювати процеси колективного досягнення людьми своїх цілей. Хоча Вебера турбували деякі негативні наслідки бюрократичного правління, він був переконаний, що необхідність в управлінні великими народними масами зробила бюрократію неминучою умовою сучасного організаційного життя. Вебер розглядав бюрократію як ідеальний тип - соціологічна побудова, покликана визначати основні характеристики якогось явища. Приміром, соціологи можуть виділити деякий загальний елемент, властивий урядовій установі, Російській Православній Церкві, профспілці шахтарів, телекомпанії НТВ і Московському університету, і створити модель, відповідну для опису і аналізу організаційних структур. Проте таку модель не слід змішувати з реальною картиною функціонування бюрократичного апарату у сучасному світі.

Представимо основні компоненти ідеальної бюрократії по Веберу - зразок повністю вдосконаленої організації, побудованої на базі підбору найбільш відповідних засобів для досягнення конкретного завдання.

1. Кожен пост або посада має ясно певні обов'язки і відповідальність, внаслідок чого постійна діяльність організації будується на чітких принципах розподілу праці і обов'язків.

2. Усі посади розміщуються на конкретних рівнях ієрархічної структури влади, що має форму піраміди. Посадовці відповідають перед вищестоящими керівниками не лише за власні дії і рішення, але і за дії і рішення своїх підлеглих.

3. Уся діяльність організації грунтується на послідовній системі абстрактних норм і правил, які визначають відповідальність різних посадовців і принципи взаємин між ними, забезпечують скоординированность основних видів діяльності і якість їх виконання незалежно від зміни персоналу.

4. Усі посадові пости припускають наявність певних професійних навичок. Працівники приймаються на ці посади на підставі їх технічної компетентності, а не особистих якостей. Працівники з хорошою професійною підготовкою краще справляються зі своїми обов'язками, ніж люди, що отримали посаду завдяки родинним і дружнім зв'язкам або політичним перевагам. Компетентність підтверджується відповідними документами (наприклад, вчений ступінь) або тестами.

5. Посадовці не є "власниками" своїх постів. Посади залишаються у власності організації, і працедавці зобов'язані забезпечувати своїх співробітників усім необхідним для роботи.

6. Робота в організації розглядається як кар'єра. Мотивами для просування по службі можуть служити старшинство або заслуги перед організацією або і те і інше. Після закінчення випробувального терміну індивіди затверджуються на посаді і захищаються від спонтанних звільнень. Завдяки цьому чиннику посадовці менш сприйнятливі до сторонніх впливів.

7. Адміністративні накази, правила, процедури і повноваження оформляються у письмовій формі і підлягають постійному зберіганню.

Вебер був переконаний, що бюрократичне правління є характерною рисою сучасного капіталізму. Проте він також наполягав на тому, що і соціалістичне суспільство не в змозі звільнитися від цієї структури, причому воно стане свідком не падіння, а підвищення бюрократичних структур. Визнаючи обмеженість капіталізму, Вебер, проте, вважав, що капіталістичне суспільство надає найкращі можливості для збереження свободи особи і творчого керівництва у світі, де домінуючу роль грають формальні організації. Деякі соціологи не розділяють оптимізму Вебера, вони виражають стурбованість тим, що бюрократичні структури ставлять перепони свободі людської особистості, перетворюючи людей на "гвинтики" організаційної машини.


Читайте також:

  1. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
  2. Аналітична психологія. Концепція Карла Юнга
  3. Англійська педагогіка XVII ст. Педагогічна концепція Дж.Локка
  4. Витратна концепція оцінки потенціалу підприємства
  5. Витратна концепція оцінки потенціалу підприємства
  6. Відповідно до розділу 5 Тимчасового регламенту Кабінету Мі­ністрів України концепція повинна мати шість розділів.
  7. Вітчизняна концепція витрат виробництва і прибутку.
  8. Геоцентрична концепція.
  9. Гуманітарно-демократичний напрям (концепція).
  10. Економічна концепція вартості відображає погляд ринку на вигоди, що придбаваються тим, хто стає власником даних товарів або користується даними послугами
  11. Економічна концепція Прудона.




Переглядів: 655

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Бюрократія | Недоліки бюрократії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.