Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Свійські тварини

До 10.

Зимові види хутряних напівфабрикатів

Хутряні напівфабрикати

 

Соболь. У минулому соболь був розповсюджений у лісовій зоні пів­денної частини Азії і Східної Європи. Зараз же він поширений у пів­денній частині Східної Європи, в Монголії, Кореї та Японії.

Розміри шкірок сильно варіюються. Взимку волосяний покрив дуже густий, шовковистий, ость блискуча, колір дуже мінливий у залежності від географічного регіону проживання - від чорно-бурого до свІтло-каш-танового, горлова пляма жовто-оранжевого кольору.

Поділяють на 8 кряжів та 2 сорти.

Куниця. Розрізняють м'яку (лісову) та гірську (кам'яну) куницю.

Куницю м'яку поділяють на Кубанський і Північний кряжі. Харак­теризується пишним, м'яким волосяним покровом світло-пісочного кольору, пляма на горлі у вигляді клина жовтого кольору.

Шкурка гірської куниці характеризується більш грубуватим волося­ним покровом, темно-пісочного кольору, пляма на горлі білого кольо­ру у вигляді підківки.

Харза. Далеко-Східна куниця характеризується грубуватим волося­ним покривом; колір - від жовто-золотистого до чорно-бурого; пляма на горлі - білого кольору.

Поділяють шкурки куниць і харзи на три сорти. Лисиця. Шкурки лисиць поділяють на такі види :

- звичайна (червона);

- сріблясто-чорна;

 

- платинова;

- чорно-бура;

- хрестовка.

У звірогосподарствах розводять лисицю червону, сріблясто-чориу, платинову, снігову.

Шкурки лисиці мають великі розміри, м'який, дуже пишний, гус­тий волосяний покрив, забарвлений залежно від кряжу.

Лисиця червона. Волосяний покрив яскраво-червоного кольору; до Півдня і Заходу забарвлення волосяного покриву стас світлішим І зни­жується якість. Поділяється на 26 кряжів.

Лисиця хрестовка. Відрізняється темним забарвленням; огузок, час­тина хребта, що прилягає до нього - темно-бура або темно-сіра; на ло­патках видно "хрест" чорного або чорно-бурого кольору.

Сріблясто-чорна лисиця - чорного кольору з "вуаллю" білого ко­льору. За ступенем наявності білої "вуалі", за групами сріблястості (у %) поділяють:

- від 75 до 100;

- від 50 до 75;

- від 25 до 50;

- від 10 до 25;

Платинова лисиця - сіро-стального забарвлення, мас темні плями на горлі і чорний "ремінь" на хребті.

Сніжна лисиця має волосяний покрив білого кольору, чорні плями на лопатках і морді, а на хребті - чорний "ремінь".

Песець. За забарвленням волосяного покриву шкурки поділяють на білих і блакитних.

Білий песець має шкурку білого кольору з "вуаллю" графітно-чор­ного кольору; в залежності від району проживання поділяють на чоти­ри кряжі. За забарвленням поділяють на дві групи (екстра та перша), на чотири сорти.

Блакитний песець за кольором варіює від світло-бежевого до тем­но-бежевого з блакитним відтінком пуху, ость чорного кольору утво­рює "вуаль". За забарвленням блакитний песець поділяють на три гру­пи (екстра, перша та друга), на два сорти.

Норка. Розрізняють норку Європейську і Американську.

Норку Європейську розводять на волі. Хутро темнувато-буре або каштаново-буре; поділяють на три кряжі. У звірогосподарствах розво­дять кліткову норку різного кольору: білого, блакитного, сапфірового, пастельного (світло-коричиевого), чорного, платинового та ін.

Норка Американська в 1,5 рази більша за Європейську, мас більш високий, густіший і темніший волосяний покрив.

Білка. Шкурка невеличкого розміру з густим м'яким і невисоким волосяним покривом. У залежності від регіону проживання забарвлен­ня волосяного покриву змінюється від світло-попелястого до темно-сі­рого, іноді з домішками рудого та бурого відтінку по хребту (горболис-тість). Шкурки поділяють на 11 кряжів. У залежності від кольору поді­ляють па напівтемні, світлі, особливо світлі; за стандартом їх ділять на три сорти.

Заєць. На території України поширені два види'зайців -заєць-бІляк і засць-русак.

Засць-пілнк взимку має сніжно-білий колір, кінчики вух при цьому заншаються чорними. Влітку має рудувато-буруватий колір.

Засць-русак, навідміну від зайця-біляка, має довгий хвіст; вуха бу­рувато-рудуватого кольору; взимку побіління залежить від району по­ширення, чисто білим ніколи не буває.

Весняні види хутрових напівфабрикатів

 

Байбак (степовий). З весняних видів цс - найбільш цінний вид. За­барвлення шкурки - піщано-жовте з чорною або бурою рябизною. Че­рево іржаво-жовтого кольору. Хутро низьке, щільне, м'яке. Фарбовані шкурки імітуються під різні види цінного хутра (навіть під соболя).

Ховрах. Найбільш розповсюджений ховрах звичайний і ховрах-пі-іцанка.

Ховрох-піщанка відрізняється великим розміром, шкурка більш цін­на в порівнянні з іншими видами ховрахів. Волосяний покров корот­кий, рідкий, жовтувато-сіруватого кольору. На хребті інколи бувають малюнки зі світлих плям.

Кріт. Шкурка невеликих розмірів. Колір хутра найчастіше сіро-чор­ний, але зустрічаються кроти сіро-бурі, бурі, молочно-білі.

За розміром різні. Великий поширений в Західному Сибірі, серед­ніх розмірів - в Європейському регіоні, дрібний - на Кавказі.

 

Зимові види свійських тварин

Кролик. У хутряній промисловості України є основною сировиною. У залежності від якості волосяного покриву шкурки поділяють на хут­рові і пухові (переробляють на фетр).

Шкурки кролика - середнього розміру. Волосяний покрив пишний, густий. Шкірки кролика хутрового одержують із наступних основних порід:

- білий велетень - великого розміру з волосяним покривом білого кольору;

- сірий велетень - сірого кольору;

- віденський блакитний - світло і темно-блакитного кольору;

- шиншила - з зонарним забарвленням і з чорними кінчиками ості;

- сріблястий (шампань) - світло-сріблястого кольору. Випускають хутро в натуральному, фарбованому та стриженому

вигляді. Недолік - низька зносостійкість.

Хутряна кішка. Шкірка з коротким густим волосяним покривом. За кольором шкурки поділяють на чорні, сірі, димчасті, тигрові, жовті та ін.

Собаки хутряні Натуральні шкурки поділяють на однотонні і стро­каті; за розміром - на групи.

Овчина. Розрізняють овчину хутряну і шубну.

Хутряна овчина. Має густий, м'який волосяний покрив. Поділяють за стандартом на тонкорунну, напівтонкорунну та напівгрубу. За об­робкою волосяного покриву буває натуральна, фарбована і стрижена. За якістю волосяного покриву шкурки поділяють на два сорти.

Шубна овчина виробляється з грубововняних порід овець: романівської, російської, монгольської і степової. Основна особливість грубо­вовняних порід овець - неоднорідність волосяного покрову.

Весняні види свійських тварин

Козеня. Шкурка домашніх козенят віком до І місяця, а також випо­ротків і викиднів. Напівфабрикат з низьким муаристим малюнком, або з гладким волосяним покривом; колір волосся: сіро-блакитний, чорний, брунатний, строкатий.

Опойок хутряний. За віковими категоріями поділяють на опо-йок-склизок з висотою волоса до 0,5 см і опойок шкурки телят з воло­сяним покривом 0,5-2,5 см. Колір волосяного покриву опойка може бути однотонним або строкатим.

Лоша, Шкурки лошат віком до 1 місяця. Мають блискучий, кольо­ровий, муаристий гладкий волосяний покрив.

Каракульський напівфабрикат. Отримують від грубововняних овець каракульської породи. Якість шкурок залежить від ступеня роз­витку волосяного покриву, висоти, густоти, блиску і типу завитка.

Типи завитків, їх форма, розміри визначають цінність шкурки. Основні типи завитків: вальки, боби, гривки, кільця, штопор, равлик, горох.

Вальки складаються з волоса, складеного в спіраль, що утворює майже коло.

Боби - вкорочені вальки.

Гривки - волос розходиться під гострим кутом від середньої лінії завитка.

Кільця - завитки в формі кільця.

Горох - завитки утворюють ніби вузлики у верхній частині.

За кольором шкурки поділяють на чорні, сірі та кольорові.

З віком цінність шкурок знижується.

 

Каракульча. Це шкурка ягняти утробного розвитку від 4 до 4,5 мі­сяців. Волосяний покрив блискучий, з виразним муаристим малюнком.

Каракуль. Шкурки новонароджених ягнят у віці 1-3 дні. Волосяний покров із завитками різних типів.

Трясок каракульський. Шкурки ягнят у віці 1-4 місяці.

Овчина каракульська. Шкурка напівдорослих і дорослих овець. Волосяний покрив довгий, грубий. Каракуль чорний ділять на 29 сор­тів, що позначаються літерами (наприклад, П, ПП тощо). Усі сорти об'єднуються в залежності від форми завитків у групи: кавказьку жакетну, ребристо-плескату.

Каракуль сірий. Значно поступається чорному за пружністю завит­ків, чіткістю малюнку.

У залежності від кількості чорного і білого волосся поділяють на: сірі, темно-сірі та чорно-сірі. Сірий каракуль за якістю поділяють на три сорти.

Каракуль кольоровий. За кольором волосяного покриву чистопо­родний каракуль кольоровий поділяють на: сур, однотонний, однотон­ний інших забарвлень, строкатий.

Сур - волосяний покрив різних відтінків брунатного, димчастого і буруватого кольорів з поступовим посвітлінням кінчиків волоса.

Однотонний — волосяний покрив брунатного, рожевого і білого ко­льору.

Однотонний інших забарвлень - шкурки мають відтінок сірого, брунатного кольорів, а також волос чорного кольору з сивиною ("па­мороззю").

Строкатий каракуль має малюнок волосяного покриву із плямами іншого кольору в порівнянні з основним по всій площі шкурки, крім голови, лап і хвоста.

Ділять кольоровий каракуль на три сорти.

Смушок. Шкурка ягнят віком до 4 днів від овець смушкових грубо­шерстих порід (чушка, решетилівська, сокольська та і».). Порівняно п каракулем завитки смушок менш щільні і пружні. За кольором смушок може бути сірим, темно-сірим, брунатним, чорним.

Оленячі шкурки. Отримують від телят північного оленя. Залежно від віку шкурки поділяють на такі напівфабрикати:

- пижик - шкурки телят у віці до І місяця з шовковистим м'яким, блискучим волосяним покривом від 1 до 2,5 см;

- пастель - шкурка напівдорослих і дорослих оленів з густим рослим волосяним покривом. За кольором поділяють на брунатні, темно-брунатні, світлі, строкаті.

Шкури морського звіря

 

Морський котик. Добувають самців у віці 2-4 роки. Волосяний по­кров шовковистий, густий, рівний за всією площею; пух з грубою остю. Пуховий волос брунатного забарвлення. Напівфабрикат випускається у натуральному, фарбованому та щипаному вигляді.

Морський тюлень. У хутровому виробництві використовують шкурки окремих його вікових категорій.

Більок - шкурки тюленя у віці 10-15 днів з блискучим утробним густим волосяним покровом білого або жовтого кольору.

Нерпа- шкурка дорослих. Волосяний покров низький, блискучий з грубою остю; колір від сіро-зеленого до світло-жовтого І димчастого.

Шкурки тюленя поділяють на чотири кряжі: гренландський, каспій­ський, байкальський та тихоокеанський.

Кушнірське виробництво

 

Кушнірське виробництво включає в себе:

- складські операції: розподіл шкурок за розміром, перевірка від­повідності вимогам стандартів;

- виробниче сортування: підбір однотипних груп шкірок одного виду, кряжу, сорту, кольору волосяного покриву, типу завитків, тов­щини шкіряної тканини;

- розпластування — розрізання шкурок знятих трубкою. Більшість розрізають посередині черева; по хребту і боках розпластують шкурки видри і ондатри;

- розправлення - надання шкуркам певної форми;

- набирання - набір необхідної кількості шкурок для виготовлення виробу;

- складання - встановлення місця розташування кожної шкурки у виробі.

Дефекти видаляють наступним чином:

- невеликі дефекти розміром до 1,5 см прорізають рибкою;

- великі за розміром дефекти видаляють клином - роблять клино­подібний розріз і підтягують краї.

Прості методи розкрою використовуються для обкроювання виро­бів із шкурок за шаблонами певних розмірів і форм.

Складні методи розкрою:

- розпускання - збільшення довжини за рахунок ширини;

- осадження - збільшення ширини за рахунок скорочення її дов­жини;

- спайка- з'єднання двох і більше шкурок за довжиною;

- розшивання - збільшення шкурок за довжиною або шириною шляхом вшивання смужок іншого матеріалу (тканини, шкіри), смужка якого не перевищує 1см.

Пошивочне виробництво

1. Готують тканину до розкрою, розкладають і розкроюють настил. Окремо готують утепляючу прокладку.

2. Комплектують хутряний виріб з хутряного скрою, прокладкової тканини, підкладки, утепляючого матеріалу, фурнітури.

3. З'єднують хутряний скрій і допоміжні матеріали. На деякі із дрібних і середніх напівфабрикатів наклеюють прокладкову тканину. Після вшивання утеплюючих матеріалів верх з'єднують з підкладкою.

4. Обробка хутрових виробів. Сюди входить чистка хутра і підклад­ки, прасування, розчісування

 


Читайте також:

  1. Отруйні тварини
  2. Отруйні тварини і їх вплив на організм людини
  3. Отруйні тварини.
  4. Пойкілотермні тварини
  5. Розвиток свідомості: від тварини до людини.
  6. Тварини
  7. Тварини-індикатори ґрунтів




Переглядів: 1200

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Догляд за хутряними товарами. | Лінійні диференціальні рівняння

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.045 сек.