Під процентною ставкою у фінансах розуміють показник для розрахунку розміру (суми) процента, де за базу розрахунку береться сума, яка в часовому вимірі існує на початку фінансової операції або на початку періоду нарахування процента.
Форми процентних ставок.
Банківські процентні ставки:
─ позичкова (кредитна) процентнаставка ─ це показник для розрахунку позичкового процента (процента по кредиту).
─ депозитна (по вкладам) процентна ставка─ це показник для розрахунку депозитного процента (процента по вкладам).
─ міжбанківська процентна ставка─ це показник для розрахунку міжбанківського процента.
Облігаційні процентні ставки ─це показник для розрахунку розміру процента по облігаціям.
Номінальна процентна ставка─ показник процентної ставки, що фактично склався на ринку в даний момент часу для конкретної фінансової операції.
Реальна процентна ставка─ це номінальна процентна ставка скоригована на рівень інфляції.
Базова ставка─ ставка, яку банки використовують для встановлення процентних ставок по позиках.
Ставка LIBOR ─ лондонська міжбанківська ставка, по якій провідні банки пропонують валютні позики один одному в даний момент і на визначений строк.
Облікова ставка.
Під обліковою ставкою у фінансах розуміють показник для розрахунку розміру (суми) процента, де за базу розрахунку береться сума, яка з часової точки зору очікується в кінці фінансової операції або в кінці періоду нарахування процента.
Форми облікової ставки.
Облікова ставка ─ це показник для розрахунку облікового процента.
Теоретично, для будь-якої банківської операції, або для будь-якої іншої фінансової операції існує відповідна їм облікова ставка. Теоретично кількість форм облікових ставок така ж, як і процентних ставок. Проте на практиці так склалося, що обліковою ставкою користуються в основному при обліку векселів. І також, обліковою ставкою користуються Центральні банки, з операційних позицій яких облікова ставка є обліковою ставкою по позиках, що надають Центральні банки комерційним банкам.