Вічний ануїтет, безстроковий ануїтет, або ─ перпетуітет (від англ. ─ perpetuity) ─ це ряд платежів, кількість яких не обмежено у часі. Теоретично ─ це виплати, (вклади) впродовж безкінечного у часі строку. В практиці фінансів існують випадки, коли строки ануїтетів не оговорено, мається на увазі, що вони дуже великі і тому вважається, що строк не має кінця, а виплати (вклади) здійснюються безкінечно, або ─ вічно. Прикладами можуть бути виплати процентів по деякім видам облігацій або виплати дивідендів по привілейованим акціям.
Цілком правильним є твердження, що (FV) нарощена сума вічного ануїтету є безкінечно великою величиною, а теперішня вартість вічного ануїтетує конкретною величиною, яка розраховується вельми просто.
Якщо брати формулу 12.5:
(12.5)
в якій k →, то теперішня вартість вічного ануїтетурозраховується:
(12.35)
Отже, формула розрахунку теперішньої вартості вічного ануїтету має такий вигляд:
(12.36)
У формулі (12.36) є дві суттєві особливості.
Перша, ─ ця формула використовуються тільки тоді, коли період нарахування процентів співпадає з періодом внесення платежів. Іншими словами, ─ якщо платежі раз в рік і нарахування річне; якщо платежі кожного півріччя і нарахування процентів по півріччям; якщо платежі щоквартальні і нарахування процентів щоквартальне, загалом ─ коли m = p, то тільки в цих випадках формула (12.36) дає правильний результат.
Друга особливість, ─ показник і є показником процентної ставки в кожному з періодів нарахування, тобто, в цій формулі і ─ не завжди річна ставка, це ставка в кожному з періодів m.
Якщо внесення платежів раз на рік з m-разовим нарахуванням процентів в році, тобто при p = 1, m > 1, то формула розрахунку теперішньої вартості вічного ануїтету має розраховується за формулою:
(12.37)
У випадку внесення платежів р-раз за рік з нарахуванням процентів один раз на рік (тобто, при p > 1, m = 1)
(12.38)
При внесення платежів р-раз на рік з m-разовим нарахуванням процентів в році (при p >1, m >1, за умови що ):
(12.39)
Якщо в формулах 12.37, 12.38, 12.39 ─ p = 1 та m = 1, то ці формули перетворюються у формулу 12.36.