Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Кредитних операцій

Загалом, за своєю сутністю кредит ─ це суспільні відносини, що виникають між економічними суб’єктами у зв’язку з переданням один одному в тимчасове користування вільних коштів на засадах зворотності, платності та добровільності [5, стор. 444]. Це узагальнене, політекономічне представлення категорії кредиту.

Більш практичним є визначення, яке було надане у Законі України «Про оподаткування прибутку підприємств», стаття 1, п. 1.11. (№ 283/97-ВР від 22.05.97).

Кредит ─ кошти та матеріальні цінності, які надаються резиден­тами або нерезидентами у користування юридичним або фізичним особам на визначений строк та під процент. Кредит розподіляється на фінансовий кредит, товарний кредит, … та кредитпід цінні папери, що засвідчують відносини позики.

Фінансовий кредит ─ кошти, які надаються банком ─ резиден­том або нерезидентом, кваліфікованим як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або рези­дентами і нерезидентами, які мають статус небанківських фінансо­вих установ, згідно з відповідним законодавством у позику юри­дичній або фізичній особі на визначений строк, для цільового вико­ристання та під процент. Правила надання фінансового кредиту встановлюються Національним банком України (стосовно банківських кредитів), а також Кабінетом Міністрів України (стосовно небанківських фінансових організацій) відповідно до законодавства.

Товарний кредит ─ товари, які передаються резидентом або нерезидентом у власність юридичним чи фізичним особам на умовах угоди, що передбачає відстрочення кінцевого розрахунку на визначений строк та під процент.

Товарний кредит передбачає передання права власності на товари (результати робіт, послуг) покупцю (замовнику) у момент підписання договору або в момент фізичного отримання товарів (робіт, послуг) таким покупцем (замовником), незалежно від часу погашення заборгованості.

Кредит під цінні папери, що засвідчують відносини позики: кошти, які залучаються юридичною особою-боржником (дебітором) від інших юридичних або фізичних осіб як компенсація вартості випущених (емітованих) такім дебітором облігацій або депозитних сертифікатів. Правила емісії (випуску), продажу та погашення (викупу) зазначених цінних паперів, а також вимоги до їх емітентів встановлюються відповідним законодавством.

Поряд з терміном кредит вживається термінпозика. З приводу визначення терміну «позика» зазначимо такі три аспекти.

По-перше. Найчастіше термін «позика» вживається як синонім терміну «кредит». Таке вживання є не коректним. Відмінність термінів «кредит» та «позика» така. Згідно визначення кредит має три ознаки: ─ сума коштів, яка надається в борг; строк, на який вона надається і наявність проценту за користування коштами. Відсутність будь-якої з трьох вказаних ознак означає, що це не кредит. Якщо певна сума коштів надається на визначений строк, але без нарахування процентів, тобто повертається тільки та сума, яка бралася в борг, то, досить часто, таку операцію називають ─ безпроцентна позика. Термін «кредит» до такої фінансової операції вживати як юридично, так і термінологічно ─ не доречно. Широко вживаний термін «безпроцентна позика» в українському фінансовому законодавстві має таке визначення ─ поворотна фінансова допомога. Згідно закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», стаття 1, п. 1.22.2. (№ 283/97-ВР від 22.05.97) «Поворотна фінансова допомога ─ це сума коштів, передана … у користування на визначений строк відповідно до договорів, які не передбачають нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами».

Але, повернемось до визначення терміну позика. Доречним буде зауваження про тлумачення слова «позика». Отже, по-друге. Вживаний українською мовою фінансовий термін «позика» не є словом слов’яномовного походження. Пошуки цього слова в словнику іншомовних слів [14] не дали результатів. Вірогідніше за все, це слово, запозичене з латині. Дає нам право зробити таке припу-щення тлумачення, що воно походить від латинського «depositum» або «depositio» ─ річ, віддана на схов [14, стор. 200]. Слово «депозит» відрізняється від слова «позика» приставкою «de-». В латинській мові приставка «de-» означає ─ відсторонення, позбавлення, дія навпаки. Тоді, якщо «депозит» означає річ, віддану на схов, то слово «позика» означає зворотну дію, ─ річ, витягнута зі схову, річ, яку витягнули зі схову для використання.

По-третє. Узагальнюючи попередні визначення та зауваження визначаємо термін «позика» як суму грошей надану у кредит. Тобто ─ позика, це не кредит, це лише сума грошей, яку надано у кредит. У банках позику, як суму грошей яку надано у кредит, називають інколи ─ тіло кредиту. В україномовній термінології слово «позика» є синонімом мовних виразів «сума наданого кредиту», «тіло кредиту», «сума основного боргу по кредиту» тощо.

Зазначені вище три аспекти враховано при визначенні терміну «позика» в Податковому Кодексі України. Доречи, це перше офіційне визначення позики як фінансового терміну. В розділі 1 Кодексу, стаття 14, пункт 1, підпункт 267 читаємо: «позика ─ грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов’язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики».

Цілком відповідним терміну «позика» є загально-вживаний в економіці і у фінансах термін «позичковий капітал», який означає суму грошей, яка надається у кредит. Також, слід зазначити, що термін «позика» не перекладається на російську мову терміном «ссуда». Етимологія слова і термінологічне значення слова-терміну «ссуда» є виключно слов’янським і означає по суті теж саме, що і латинський термін «кредит». Переклад російського терміну «ссуда» українською як «позика» є не правильним. Російськомовний фінансовий термін «ссуда» за своєю суттю повністю відповідає україномовному (а точніше ─ латиномовному) терміну ─ «кредит».

Кредитні відносини мають свою структуру. Елементами такої структури є кредитори, позичальники, позика.

Кредитори ─ це учасники кредитних відносин, які мають у своїй власності (чи розпорядженні) вільні кошти і передають їх у тимчасове користування іншим суб’єктам. Кредиторами можуть бути фізичні особи, юридичні особи (підприємства, організації, установи, урядові структури тощо), держава. Особливе місце серед кредиторів посіда-ють банки. Вони спочатку мобілізують кошти в інших суб’єктів, у тому числі і на засадах позичення, а потім самі надають їх у позички своїм клієнтам [5, стор. 447].

Позичальники ─ це учасники кредитних відносин, які мають потребу в додаткових коштах і одержують їх у позичку від кредиторів. Характерною ознакою позичальника є те, що він не стає власником позичених коштів, а лише тимчасовим розпорядником. Тому його права стосовно використання цих коштів дещо обмежені ─ він не може вийти за межі тих умов і цілей, які передбачені його угодою з позичальником. Позичальниками можуть бути всі ті особи, що й кредиторами: фізичні особи, всі юридичні особи, держава. Особливу роль серед позичальників виконують банки ─ вони є не тільки колективними кредиторами, а й колективними позичальниками: позичають гроші одночасно у великої кількості кредиторів та у великих обсягах і безперервно [5, стор. 447]. Дуже часто позичальників іменують боржниками.

Позика ─ це особлива форма вартості, яка за умов її використання дає можливість позичальнику одержати доход від господарчої діяльності та повернути позику кредитору.

Кредити можуть бути класифіковані за певними критеріями.

Критерій 1-й. За терміном користування позикою:

─ до запитання; такі кредити можуть закінчити строк своєї дії у будь-який момент, який вважатиме за необхідне кредитор;

─ строкові.

Строкові кредити в свою чергу, поділяються на:

─ короткострокові (до одного року); це кредити, як правило, на поповнення обігових коштів;

─ середньострокові (від одного до п’яти років); кредити на купівлю рухомого майна та дорогих товарів;

─ довгострокові (понад п’ять років); кредити на модернізацію та поповнення основних фондів підприємства. Розподіл по строкам є доволі умовним.

Критерій 2-й. За сферою діяльностіпозичальника, умовно відповідає на питання ─ на що виділено позику?:

─ споживчий; надається, зазвичай, фізичним особам, для оплати споживчих товарів та послуг; може надаватись, як банками, так і кредитними установами не банківського типу; в Україні такими є ломбарди, кредитні спілки, підприємства зв’язку (телеграми і телефонні розмови в кредит), торгівельні організації (продаж товарів з розстрочкою платежу);

─ промисловий; надається промисловим підприємствам на формування основного та оборотного капіталу у сфері виробництва;

─ торговий; надається торговим підприємствам на формування їх основного та оборотного капіталу;

─ сільськогосподарський; сільськогосподарським підприємствам на їх потреби;

─ інвестиційний; на інвестиційні програми;

─ бюджетний; для державних та інших бюджетних установ

Критерій 3-й. За визначенням учасників кредитної операції:

─ міжгосподарський кредит; кредит, який існує між суб’єктами господарювання; його видами є комерційний кредит, дебіторсько-кредиторська заборгованість, аванси покупців, тимчасова фінансова допомога, лізинг, облігаційні позики;

─ комерційний кредит; це спосіб перетворення товарного капіталу у грошовий шляхом продажу товарів з відстроченням платежу та з поверненням боргу грошима; передача товару в кредит може оформлятись або не оформлятись векселем; сума, зазначена у векселі складається з ціни товару і процента за період користування кредитом, ставка процента, як правило, дещо нижча від ринкової; див. ─ товарний кредит;

─ дебіторсько-кредиторська заборгованість; подібна до комерційного кредиту, але відрізняється від нього тим,
що виникає всупереч побажанням і волі сторін;

─ аванс; грошова сума, надана в рахунок майбутніх платежів за товарно-матеріальні цінності, роботи та послуги з метою забезпечення гарантії їх отримання покупцем чи з метою гарантування їх купівлі;

─ тимчасова фінансова допомога; див. вище ─ поворотна фінансова допомога;

─ лізинг; підприємницька діяльність, яка спрямована на інвестування власних чи залучених коштів і полягає в наданні лізингодавцем у виключне використання лізингоотримувачу майна, що є власністю лізингодавця, або набувається ним у власність за дорученням і погодженням з лізингоодержувачем у відповідного продавця майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів;

─ облігаційні позики; позики, які оформлюються облігаціями, випущеними у паперовій та електронній формі; чинне законодавство України дозволяє всім підприємствам випускати свої облігації і розміщувати їх на грошовому ринку, тобто ─ пропонувати до продажу; див. ─ кредит під цінні папери; (інформацію про комерційний кредит та його види взято з [5, стор.473-476]);

─ банківський; кредитором виступають банки; див. фінансовий кредит;

─ державний; кредит, одним з учасників якого є держава в особі уряду або місцевих органів самоврядування; державний кредит може бути внутрішнім і зовнішнім;

─ міжнародний; це переміщення позичкового капіталу з однією країни в іншу; міжнародний кредит залежно від того хто є кредитором поділяється на фірмовий, банківський та урядовий.

Критерій 4-й. За цільовим використанням; умовно відповідає на питання ─ на які цілі буде витрачено позику?

Для юридичних осіб:

─ для поповнення обігових коштів;

─ для придбання імпортних товарів;

─ для придбання основних засобів;

─ для використання в інвестиційній діяльності;

─ для оплати послуг імпорту;

─ для використання в будівництві;

─ для придбання нерухомості;

─ для придбання автомобілів;

─ для інших цілей.

Для фізичних осіб:

─ на поточні потреби;

─ на придбання товарів довготривалого використання (меблів, побутової техніки тощо);

─ на придбання нерухомості;

─ на придбання автомобіля;

─ на придбання земельних ділянок;

─ на ремонт та будівництво;

─ на інші цілі.

Критерій 5-й. За забезпеченням, тобто, за умовами надання позичок:

─ незабезпечений (бланковий); кредит, який оформлено без застави, який не застраховано, оформлено без надання гарантій; надається, як правило перевіреним клієнтам з бездоганною кредитною історією, позичальни-кам, які стабільно працюють та мають гарантований дохід;

─ забезпечений; гарантований; (означає, що у випадку непогашення кредиту відповідальність несе, тобто, повертає кредит, інша юридична чи фізична особа – це поручительство); застрахований (неповернутий кредит повертає страхова компанія ─ договір страхування); під заставу (за неповернутий кредит кредитор стає власником цінностей, що раніше належали позичальнику ─ договір застави); іпотечний (іпотека ─ різновид застави нерухомого майна, головним чином землі і будівель).

Критерій 6-й. За способами надання позики:

─ у спосіб компенсації (гроші зараховуються на рахунок позичальника);

─ у спосіб платежу (гроші перераховуються на рахунок контрагента).

Критерій 7-й. За способами повернення кредиту:

─ частинами; про способи повернення кредиту частинами мова йде в підрозділах цього розділу, тобто далі в розділі 13.

─ одноразово, тобто, повернення позики і процентів в кінці строку кредитної операції.

Критерій 8-й. За видами банківських кредитних продуктів, іншими словами ─ за банківською схемою надання позики:

─ цільовий кредит; класична схема надання позики ─ однією сумою, на визначений строк; повернення взятої в кредит суми в кінці строку; повернення процентів на початку, впродовж або в кінці кредитної операції;

─ кредитна лінія; дає можливість позичальникові за його рішенням брати декілька сум позик впродовж дії кредитної лінії та в межах визначеної договором суми кредитної лінії ─ ліміту кредитної лінії;

─ револьверний кредит; кредит, в якому розмір позики «автоматично» поновлюється банком в межах обумовленого кредитним договором розміру;

─ контокорентний кредит; банк відкриває позичальнику інший, так званий контокорентний рахунок, на який банк надає обумовлену договором позику і з якого беруться позичальником необхідні суми позики та повертаються взяті позики, а також проценти;

─ овердрафт; коли у позичальника на його поточному рахунку не вистачає або не залишається взагалі грошей, банк «автоматично» надає позичальнику позику на суму, якої не вистачило, в межах обумовленого договором ліміту; проценти та основна сума по овердрафтному кредиту стягується банком без попередження позичальника в момент, коли у позичальника з’являються гроші на його поточному рахунку; овердрафт вважають різновидом контокорентного кредиту; суттєва різниця між контокорентним кредитом і овердрафтом в тому, що в контокорентному кредиті банк контролює окремий (контокорентний) рахунок, а в овердрафті – банк контролює поточний рахунок позичальника; в Україні контокорентний кредит не застосовується;

─ технічний кредит; кредит, що надається під забезпечення грошових коштів покладених в банк, як правило – депозиту; перевагою технічного кредиту є встановлення індивідуальних ставок по кредиту; сума кредиту (позика) – до 95% від суми забезпечення; валюта забезпечення може відрізнятися від валюти кредиту;

─ кредит на придбання автомобілів; зазвичай погашається частинами; строк кредитування коливається від 36 до 72 місяців; заставою є куплений автомобіль; обов’язковим є страхування автомобіля за умовами «повне КАСКО»;

─ рефінансування; зміна умов погашення кредитної заборгованості позичальником «своєму» банку або іншому банку; механізм рефінансування включає: збільшення строку кредитування, встановлення нового графіка погашення кредиту, відстрочку погашення частини кредиту, можливість заміни декількох діючих кредитів в різних банках одним кредитом в одному із банків, можливість зміни валюти рефінансування, можливість одержання позичальником більшої суми кредиту в одному із банків ніж його поточна заборгованість перед іншим банком у випадку часткового погашення позичальником раніше отриманого кредиту та достатності забезпечення кредиту.

Безумовно, існують і інші критерії класифікації кредитів.


Читайте також:

  1. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  2. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  3. Автоматизація касових операцій
  4. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  5. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  6. Аналіз динаміки та структури валютних операцій
  7. Аналіз доходів та витрат від операцій з цінними паперами.
  8. Аналіз ефективності кредитних операцій
  9. Аналіз основних систем трудового і професійного навчання: предметної, предметно-операційної, операційної, операційно-предметної, системи ЦІП, операційно-комплексної тощо.
  10. Аналіз пасивних операцій банку
  11. Аудит банківських та кредитних операцій
  12. Аудит витрат операційної та іншої діяльності




Переглядів: 679

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розділ 13. СПОСОБИ ВИПЛАТИ КРЕДИТУ | Методи повернення кредитів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.