Формування і використання доходів госпрозрахункових підрозділів
Чітка дія економічного механізму госпрозрахункових відносин забезпечить виконання всіх його вимог. Таким чином можливо досягти збільшення валового (госпрозрахункового) доходу, забезпечити найкращі економічні умови дії госпрозрахункових відносин всередині підприємства.
При впроваджені госпрозрахункових відносин валовий (госпрозрахунковий) доход підприємства повністю децентралізується у володіння госпрозрахункових підрозділів, тому вони стають повноправними власниками - розпорядниками фондів споживання та нагромадження.
У даному випадку структурному підрозділу як суб’єкту товаровиробництва повністю належить вся новостворена вартість – госпрозрахунковий валовий доход, який він використовує для сплати податків державі і необхідних платежів банку, а також на формування фондів споживання та фонду нагромадження. Причому, гнучкість фінансової тактики підрозділів повинна будуватись на доцільності вкладень у таке виробництво, яке б давало максимум прибутків. Саме точна економічна основа забезпечує передумови внутрішньогосподарського підприємництва.
Контрольні питання
1. Господарський та комерційний розрахунок, їх спільні риси та відмінності.
2. Головні принципи господарського розрахунку.
3. Сутність принципу "Самофінансування".
4. Заходи для впровадження внутрішньогосподарського розрахунку.
5. Принципи встановлення внутрішньогосподарських розрахункових цін та використання госпрозрахункового доходу.
Система ведення господарства. Організація земельної території сільськогосподарських підприємств