4. Види відповідальності за екологічні правопорушення.
Методичні поради:
Екологічна експертиза є необхідним соціально-правовим інструментом досягнення мети екологічної політики нашої держави, яка дозволяє приймати зважені рішення з залученням кваліфікованих спеціалістів та за участю громадськості.
Для розуміння суті екологічної експертизи необхідно розглянути її мету, завдання та правові форми проведення. Головною формою проведення є державна екологічна екпертиза, її здійснення врегульовано Законом України “Про екологічну експертизу” та Інструкцiєю про здiйснення державної екологiчної експертизи.
Важливим її елементом є можливість впливу громадськості на прийняття кінцевого рішення, оскільки головним принципом екологічної експертизи є гарантування безпечного для життя і здоров’я людей навколишнього середовища. Гарантією участі громадськості, яка можлива на всіх етапах проведення екологічної експертизи є гласність і відкритість її проведення, інформування в засобах масової інформації, включення представників громадськості до експертних комісій, проведення громадської екологічної експертизи.
Тему відповідальності треба починати вивчати із з’ясування поняття відповідальності. Слід виходити з переліку правопорушень, даного у Законі України "Про охорону навколишнього природного середовища", санкції за які встановлені у Кримінальному кодексі України та Кодексі про адміністративні правопорушення.
Правові форми відшкодування шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища і нераціональним використанням природних ресурсів, включають юридичну і економічну, цивільну і матеріальну відповідальність.