Для вимірювання температури середовища в метеорології використовують термометри. Принципи їх дії викладені у методичних вказівках для самостійної роботи студентів.
Завдання 4. Ознайомитися з принципом дії максимальних, мінімальних та психрометричних термометрів. Схематичну будову різних видів термометрів подати у четвертому розділі звіту.
Атмосферний тиск
Теоретична частина
Для вимірювання атмосферного тиску застосовують ртутні та деформаційні барометри різних типів, а для безупинної реєстрації тиску – барографи.
У ртутних барометрах вимір тиску заснований на вимірі висоти ртутного стовпа, що врівноважує атмосферний тиск. Принцип дії деформаційних барометрів заснований на залежності пружної деформації твердих тіл від тиску, що робиться на них. Найбільш розповсюдженими чуттєвими елементами в деформаційних приладах є анероїдні мембранні коробки (барокоробки) і блоки з них (бароблоки).
На постійних метеорологічних станціях використовуються так звані станційні чашкові барометри, а для польових, експедиційних, суднових, літакових і тому подібних вимірів — барометри–анероїди.
У метеорології атмосферний тиск виражають у гектопаскалях (гПа):
1 гПа = 1 мбар = 0,75 мм рт.ст.;
1 мм рт.ст. = 1,33 мбар = 1,33 гПа.
Завдання 5. Ознайомитися з будовою та принципом дії ртутного та анероїдного барометрів. У п’ятому розділі звіту надати схематичну будову анероїдного барографа