Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Роль держави у житті суспільства

Держа́ва - політичне утворення з визначеною територією, економікою і політичною владою.

З часу своєї появи держава є соціальним утворенням і виконувало певні загальносоціальні функції. Проте зміст цих функцій, їх спрямованість багато в чому визначалися характером самої держави. Так, якщо держава була класовою, то більшість соціальних завдань вирішувалися з позицій панівного класу, а якщо влада належала невеликій групі, клану, то на передній план висувалися завдання і цілі клану.

Одночасно будь-яка держава була змушена вирішувати і загальносоціальні завдання, виконуючи відповідні функції.

Перша з них - функція «порятунку людства від самознищення» (забезпечення внутрішньої безпеки держави, збереження миру і певного порядку в країні) в результаті внутрішніх протиріч, суперечок, кривавої боротьби і міжусобиці. Боротьба за землю, нерухомість, інші матеріальні цінності між групами людей, кланами була жорстокою і безкомпромісною. Держава настільки ж жорсткими, каральними методами наводила порядок, розправлася з розбійниками, злодіями, погромниками, бунтівниками. Цю функцію виконували спеціальні озброєні загони та органи. Спочатку це були княжі дружини, інші озброєні підрозділи. У подальшому були сформовані спеціальні органи поліції, жандармерії, міліції.

Друга функція держави - забезпечення його зовнішньої безпеки. Вона включала в себе не тільки охорону зовнішніх кордонів, але й боротьбу з проникненням іноземних шпигунів, терором, підкупом державних службовців з боку інших країн. Для її виконання держава створювала армію, інші спеціальні озброєні підрозділи та органи.

Третя функція - економічна. Спочатку держава забезпечувала безпеку торговельної та іншої підприємницької діяльністю, видавало охоронні грамоти. У подальшому за допомогою права держава регулювала економічні відносини, забороняло виробництво шкідливої і небезпечної для суспільства продукції, карало винних і таким чином забезпечувало безпеку в сфері економіки.

В даний час склалася певна уява про соціальну державу як про державу, що має свої специфічні риси. Вона характеризується як демократична держава зі стійкою розвиненою економікою, що дозволяє їй вирішувати основні соціальні питання життя суспільства: створити систему охорони здоров'я, у тому числі безкоштовну, систему освіти, нормальні матеріальні умови життя пенсіонерів, непрацездатних, безробітних, багатодітних сімей, малозабезпечених, вести боротьбу зі злочинністю і т.д.

Кінцевими цілями соціальної політики є досягнення рівноваги, стабільності і безпеки життя в суспільстві, цілісності і динамізму його розвитку, забезпечення достатніми матеріальними, організаційними та іншими ресурсами для прогресу і вдосконалення, а в кінцевому рахунку, створення умов для спокійного життя громадян, впевненості їх у завтрашньому дні .

Характер держави, її соціальне значення і реальна роль у суспільстві виражається через її функції.

Функції держави являють собою основні напрямки її діяльності. Вони об'єктивно обумовлені економічними, політичними, соціальними, особистісними та іншими відносинами, існуючими всередині суспільства, а також взаємовідносинами з іншими країнами і характеризуються певним змістом, методами діяльності та цілями.

Зміст функції - це характер питань, які вирішуються при її виконанні. При цьому кожна функція здійснюється у певній, що має самостійне значення сфері суспільних відносин - політичній, економічній, військовій, екологічній. Відповідно до цього вирішуються політичні, економічні, військові, екологічні чи інші завдання.

Функції здійснюються двома основними методами: організаційними та правовими. При цьому залежно від характеру держави перевагу може віддаватися одному з цих методів. Так, наприклад, в демократичних державах переважаюче значення має правове регулювання, оскільки воно дає можливість громадянам, громадським організаціям, підприємницьким структурам самостійно вибирати з урахуванням вимог закону варіанти поведінки та діяльності.

При недемократичних режимах основну роль у вирішенні різних соціальних завдань відіграють командні, примусові методи діяльності держави, оскільки вони забезпечують жорсткий контроль за поведінкою і діяльністю громадян, громадських та інших органів і організацій. Правове регулювання виявляється на другому плані.

Важливе значення для використання того чи іншого методу має сфера суспільних відносин. Так, наприклад, у сфері боротьби зі злочинністю держава веде себе більш активно і багато питань вирішуються в результаті організаційної, судової та іншої діяльності державних органів. У той же час у сфері підприємницької діяльності приватні підприємці діють самостійно без будь-якого втручання держави.

Кожна функція має свою власну мету.Політична функція в демократичних державах спрямована на розвиток демократії в суспільстві, вдосконалення її політичних інститутів, зміцнення народовладдя. Метою екологічної функції є створення безпечної природного середовища для життя і здоров'я людей. Реалізація військової функції забезпечує захист країни від військових нападів інших держав і так далі.

Виділяють також загальну мету всіх функцій. Вона являє собою збереження громадського і політичного ладу, форми правління, форми державного устрою, політичного режиму, економічного та соціального устрою, миру і злагоди в суспільстві.

Таким чином, реалізація державою своїх функцій забезпечує нормальне функціонування і всебічний розвиток суспільства, його збереження, задоволення інтересів і потреб громадян.

Однак, як зазначалося вище, загальна спрямованість соціальної діяльності держави і зміст її основних функцій можуть бути різними. Так, наприклад, у сучасній демократичній державі до основних її завдань відносяться забезпечення нормального функціонування виробництва продукції, ринку товарів, захисту прав особистості, вирішення соціальних питань життя людей, існування та діяльності політичних партій, в тому числі опозиційних, інших громадських організацій, боротьба зі злочинами, іншими правопорушеннями і т.д. Таким чином, держава вирішує загальносоціальні завдання розвитку суспільства.


Источник:http://o-pravovedenii.ru/index.php?Itemid=2&id=2&option=com_content&view=article


Читайте також:

  1. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  2. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  3. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  8. Антиінфляційна політика держави
  9. Антимонопольна діяльність держави
  10. Антимонопольна діяльність держави.
  11. Антимонопольна політика держави.
  12. Античні міста-держави на півдні України, їх культурні традиції.




Переглядів: 1349

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Роль держави у житті суспільства | Цінності людини та суспільства в контексті сучасного державотворення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.032 сек.