Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПРОГРАМА

Вступ

У зв’язку зі вступом України до Світової організації торгівлі вивчення даної навчальної дисципліни стає нагально необхідною.

Поглиблене опанування загальними засадами правового регулювання міжнародної торгівлі товарами і послугами майбутніми юристами обумовлюється зростаючою участю національних суб’єктів у міжнародній торгівлі, правила якої встановлюються Світовою організацією торгівлі, а також необхідністю складення належного уявлення про правила торгового захисту, зокрема – з антидемпінговими процедурами, зростаючою присутністю на території України іноземних інвесторів та збільшенням притоку до нашої держави трудових мігрантів.

З урахуванням зазначеного побудовано структуру курсу цієї навчальної дисципліни в межах того часу, який відведено для її вивчення відповідними планами.

 

Змістовий модуль 1:СОТ і її роль в організаціїміжнародної торгівлі

 

Тема 1;Міжнародний економічний порядок

 

Характерні риси сучасного міжнародного економічного порядку.Неоліберальна концепція нового економічного порядку. Вільна торгівля і платежі, рівноправний режим та взаємна вигода як стрижневі ідеї нового економічного порядку. Розвиток інтеграційних процесів, перехід до більш високих рівнів інтеграції, відкритість економіки та необхідність більш тісного економічного співробітництва – фактори, що впливають на сучасний економічний порядок

Генеральна угода з тарифів і торгівлі 1947 р.(ГАТТ-47). Історія укладення Угоди. Конструктивні недоліки Угоди (укладення в спрощеній формі, фрагментарність, відсутність інституційної структури). Здобуті недоліки („ГАТТ за бажанням”, явище „безплатної їзди”). Досягнення ГАТТ-47.

Багатосторонні торговельні переговори.Принципи проведення багатосторонніх торговельних переговорів (взаємність, взаємна вигода, недискримінація). Торгові поступки та їх правова захищеність. Багатосторонні переговори початкового періоду. Раунд Діллона (1960 – 1961 р.). Раунд Кеннеді (1964 – 1967 р.). Токіо-раунд (1973 – 1979 р.). Загальні результати зазначених раундів багатосторонніх торговельних переговорів.

 

Тема 2:Світова організація торгівлі

 

Уругвайський раунд багатосторонніх торговельних переговорів(1986 – 1993 р.). Особливості Уругвайського раунду (тривалість, кількість держав-учасниць переговорів, включення до порядку денного нових сфер регулювання). Заключний акт багатосторонніх торговельних переговорів (1993 р.) та його структура.

Світова організація торгівлі(СОТ). Значення створення СОТ для здійснення правового регулювання міжнародної торгівлі. Основні риси новоствореного правового регулювання (недискримінація; передбачуваність поведінки учасників; чесна конкуренція; сприятливість для слаборозвинених країн). Головні органи СОТ. Функції СОТ (загальна інституційна основа міжнародної торгівлі; ведення багатосторонніх торговельних переговорів; огляд торгової політики держав-членів; врегулювання суперечок).

Механізм врегулювання суперечок в СОТ.Домовленість про правила і процедури вирішення суперечок. Орган вирішення суперечок (ОВС). Негативний консенсус як спосіб прийняття рішень ОВС. Стадії врегулювання суперечок за зазначеною Домовленістю. Значення запровадженого в СОТ механізму врегулювання суперечок.

Україна і СОТ.Початок переговорів щодо вступу України до СОТ. Дискусії стосовно переваг та негативних наслідків вступу України до СОТ. Процес переговорів. Останні рішучі кроки. Сучасний стан даного питання.

 

Тема 3:Загальні засади регулювання міжнародної торгівлі

 

Організація міжнародної торгівлі товарами. Двосторонні торговельні угоди. Торгівля сировинними товарами. ЮНКТАД та її роль в організації міжнародної торгівлі. Врахування досвіду ГАТТ-47 в процесі створення сучасної системи міжнародної торгівлі.

Принципи регулювання міжнародної торгівлі.Принцип найбільшого сприяння. Обумовлена та необумовлена форми застосування даного принципу. Розклади поступок за ГАТТ. Преференційні режими. Види преференцій, що надаються в межах СОТ. Національний режим та його співвідношення з попередніми видами режимів.

 

Змістовий модуль 2: Регулювання торгівлі товарами та послугами в праві СОТ

 

Тема 4:Засоби регулювання міжнародної торгівлі

 

Тарифні засоби регулювання торгівлі.Види тарифних засобів (мито; акциз; митні збори). Природа мита та його функції. Мито як „найменше зло” в сучасній торгівлі. Митний кодекс СОТ. Сутність акцизу та його відмінності від мита. Критерії дозволяння митних зборів.

Нетарифні обмеження торгівлі.Негативний вплив нетарифних засобів регулювання на торгівлю товарами. Види найбільш поширених нетарифних бар’єрів у торгівлі – кількісні обмеження; заходи, що мають еквівалентну дію та технічні бар’єри в торгівлі.

Кількісні обмеження та їх види.Пряма заборона імпорту чи експорту. Поняття ліцензування та квотування руху товарів. Тарифне контингентування імпорту. Добровільне обмеження експорту.

Заходи, що мають еквівалентну дію.Митні формальності та їх відмінність від митних зборів. Оцінка митної вартості товарів. Встановлення походження товару. Внутрішні податки та збори.

Технічні бар’єри в торгівлі.Поняття „технічних бар’єрів” та їх види. Засоби вирішення проблеми технічних бар’єрів, що запропоновані СОТ.

 

Тема 5:Винятки з загальних правил регулювання міжнародної торгівлі

 

Сфери, що є постійно виключеними з загального правового режиму торгівлі.Товари, які виключені з міжнародного обороту завдяки своїм особливим властивостям (золото та срібло; природні ресурси та сировинні товари). Торгівля окремими товарами і суверенні функції держави. Необхідність захисту суспільної моралі; життя та здоров’я людини, тварин і рослин; прав на інтелектуальну власність і прав споживачів. Умови застосування зазначених винятків (відсутність невиправданої дискримінації та прихованого обмеження міжнародної торгівлі).

Спеціальні (тимчасові) виключення.Зовнішньоекономічні фінансові проблеми як підстави застосування кількісних обмежень. Роль МВФ у застосуванні цього винятку. Процедура застосування даного винятку. Виключення з міркувань безпеки (розщеплюємі та воєнні матеріали; необхідність забезпечення міжнародної безпеки; обставини, що ставлять під загрозу національну безпеку).

 

Тема 6:Спеціальні торгові режими в праві СОТ

 

Особливості сільськогосподарського сектору.Природа та види обмежень, що покладаються державами на торгівлю сільськогосподарською продукцією. Регулювання торгівлі сільськогосподарськими товарами за ГАТТ-47.

Повернення аграрного сектору до ГАТТ.Угода про сільське господарство. Механізм трансформації кількісних обмежень у тарифні за цією Угодою (показник СВП). Угода про застосування санітарних та фітосанітарних заходів. Міжнародна гармонізація національних заходів. Торгівля текстилем та одягом.Історія питання. Загальна характеристика Угоди про текстиль та одяг. Графік входження даної сфери в загальне правове регулювання. Інституціональні особливості даної Угоди.

Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС).Необхідність укладення цієї Угоди. Сфера дії Угоди та її співвідношення з іншими міжнародними договорами в сфері інтелектуальної власності. Режим захисту прав на інтелектуальну власність з ТРІПС. Контроль за встановленим ТРІПС правовим режимом.

Угода про пов’язані з торгівлею інвестиційні заходи (ТРІМС).Історія питання. Сфера застосування Угоди. Національний режим та заходи, що є несумісними з зобов’язанням держав стосовно надання національного режиму об’єктам охорони за ТРІМС. Правовий режим пов’язаних з торгівлею інвестиційних заходів (виключення з загальних правил охорони за Угодою). Строк дії даної Угоди.

 

Тема 7:Правила торгового захисту

 

Протидія демпінгу.Визначення демпінгу та його основні поняття (аналогічний товар; нормальна ціна; серйозна шкода; загроза спричинення серйозної шкоди; галузь національного виробництва). Антидемпінгове мито.

Міжнародна гармонізація національних антидемпінгових процедур. Процедура антидемпінгового розслідування. Застосування антидемпінгових заходів. Судовий контроль за здійсненням зазначених заходів.

Боротьба з державним субсидуванням.Історія питання. Ключові поняття: субсидія; державна субсидія; серйозна шкода; галузь національного виробництва. Види державних субсидій та їх правовий режим. Застосування компенсаційних заходів (процедура попереднього розслідування та встановлення компенсаційного мита).

Захисні заходи на випадок дезорганізації ринку.Основні положення ст. ХІХ ГАТТ. Відмовне застереження. „Ефект лави” та „сіра зона ГАТТ”. Мета та процедура застосування захисних заходів на випадок дезорганізації ринку.

 

Тема 8:Міжнародна торгівля послугами

 

Особливості послуг і торгівлі ними.Послуга як „невидимий” товар. Види послуг: операції, пов’язані з переміщенням товару; операції з трудовими доходами та капіталом; страхові послуги; банківські та фінансові послуги; телекомунікаційні та інформаційні послуги. Поняття міжнародних послуг та їх особливості. Обмеження у міжнародному наданні послуг. Рух в напрямку лібералізації сфери міжнародних послуг.

Загальна характеристика Генеральної угоди про торгівлю послугами(ГАТС). Специфіка та характер дії ГАТС. Зобов’язання та дисципліна учасників за ГАТС. Правила конкуренції при наданні послуг. Особливості регулювання надання послуг у валютній сфері.

Конкретні зобов’язання та деякі особливі положення ГАТС.Конкретні зобов’язання членів СОТ. ГАТС про право доступу постачальника послуг на національні ринки. Переліки конкретних зобов’язань та процедура врегулювання суперечок між членами СОТ. Спеціальні правові режими за ГАТС (переміщення фізичних осіб; основні телекомунікаційні та фінансові послуги).

 


Читайте також:

  1. II. ПРОГРАМА КУРСУ
  2. III. Програма
  3. III. Програма
  4. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
  5. ВИРОБНИЧА ПРОГРАМА ТА ЇЇ РЕСУРСНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ ПІДРОЗДІЛІВ ПІДПРИЄМСТВА.
  6. Виробнича програма, її сутність та основні поняття
  7. Економічна програма народництва.
  8. Європейська стратегічна програма досліджень і розробок в області інформаційних технологій і техніки
  9. Завдання основних напрямів всебічного розвитку особистості. Програма виховання як система цілей виховання.
  10. Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.
  11. Зовнішньополітична програма фашистського режиму в Німеччині. Криза Версальсько-Вашингтонської системи
  12. Зовнішньополітична програма фашистського режиму в Німеччині. Криза Версальсько-Вашингтонської системи.




Переглядів: 769

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Средства обеспечения освоения дисциплины | Структура залікового кредиту курсу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.