Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Особливості будівельного виробництва та їх вплив на організацію обліку

Доцільно окремо зупинитись на видах стратегій, які роблять можливим розу­міння всього процесу управління розвитком організації.

1. Цілеспрямована. Встановлюються цілі, завдання розвитку організації та розробляються програми і плани їх досягнення. Викликана необхідністю внутрі­шніх потреб організації.

2. Опосередкована. Стратегія реагування на зовнішні зміни. Розробляються адаптивні плани пристосування організації до зовнішнього середовища та його змін.

Відповідно до виду стратегії обираються і можливі шляхи її досягнення:

1.Концентрація виробництва.

2. Розвиток ринку.

3. Розвиток товару.

4. Диверсифікація.

Закони розвитку навчального закладу:

1. Закон переходу кількісних змін у якісні.

2. Закон боротьби та єдності протилежного.

3. Закон заперечення заперечуваного

Засвідчує проблеми розвитку освітньої установи дарвінівська тріада принци­пів: мінливості, спадковості та відбору.

 

 

Тема 5. Облік в будівельних організаціях

Особливості будівельного виробництва та їх вплив на організацію обліку

Особливості документального оформлення та контролю за витрачанням виробничих запасів

Облік витрат будівельної організації та визначення собівартості будівельно-монтажних робіт

Документальне оформлення та облік використання будівельних машин і механізмів

Облік створення і використання тимчасових нетитульних споруд і пристроїв

Облік загальновиробничих витрат підрядних будівельних організацій

Облік реалізації виконаних робіт і розрахунків із замовниками

Особливості будівельного виробництва та їх вплив на організацію обліку

Будівництво як вид підприємницької діяльності в сучасних умовах — одна з найпоширеніших та прибуткових галузей еконо­міки. У той же час це дуже специфічна галузь, яка працює на віддалену перспективу, потребує значних первинних інвестицій, пов’язана зі створенням нерухомості, яка тривалий час буде зай­мати певну територію. Внаслідок цього питання будівельної діяль­ності регулюються значною кількістю законодавчих та інших нормативних актів, а будівництву приділяється підвищена увага з боку державних контролюючих органів.

Будівельна діяльність — це не лише будівництво нових об’єктів, а й реконструкція, реставрація, капітальний ремонт, упорядкування об’єктів містобудування, розширення і технічне переоснащення підприємств тощо. Будівельна діяльність пов’я­зана з рядом специфічних понять і визначень, таких як:

1) об’єкт будівництва — будинки і споруди житлово-кому­нального, промислового та іншого виробничого і невиробничого призначення;

2) суб’єкти планування будівництва — органи державної влади та місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи;

3) суб’єкти будівництва — архітектори, розробники містобу­дівної та проектної документації, замовники, підрядчики, вироб­ники будівельних матеріалів, власники і користувачі об’єктів бу­дівництва, органи влади.

У цій лекції розглянуто особливості обліку в підрядних бу­дівельно-монтажних організаціях, які на свій ризик і за обумов­лену плату виконують певні будівельні роботи і передають їх за­мовнику згідно з контрактом.

Підрядчики, у свою чергу, поділяються на:

—генеральних, які відповідають за виконання всього комп­лексу робіт, передбачених замовленням, передачу їх замовнику та забезпечують координацію роботи інших підрядчиків;

— головних, які відповідають за виконання частини робіт на об’єкті, передають їх генеральному підряднику або замовнику і забезпечують координацію діяльності субпідрядників;

—субпідрядників, які виконують спеціальні та окремі види робіт (сантехнічні, електромонтажні, оздоблювальні тощо) за домовленістю з генеральним, головним підрядником або замов­ником.

Будівельна діяльність (пошукові та проектні роботи для бу­дівництва, зведення несучих та огороджувальних конструкцій, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж) нале­жать до такого виду діяльності, який підлягає обов’язковому ліцен­зуванню. У той же час розробка кошторисної документації не підлягає ліцензуванню. Ліцензія на здійснення будівельної діяль­ності видається на 5 років і у бухгалтерському обліку відобра­жається як придбання нематеріальних активів (на субрахунку 127 «Тнттті нематеріальні активи»). Витрати на придбання довгостро­кової ліцензії вважаються капітальними інвестиціями і прово­дяться через субрахунок 154 «Придбання (створення) нематері­альних активів» записами:

1) Д-т субрах. 154 — К-т субрах. 631, 685;

2) Д-т субрах. 127 — К-т субрах. 154.

Підприємства, які здійснюють будівельну діяльність без прид­бання відповідної ліцензії, та їх керівники (власники) можуть при­тягуватися до фінансової, адміністративної або навіть криміналь­ної відповідальності (залежно від характеру порушення).

Будівництво об’єктів виробничого та іншого призначення, підготовка будівельних ділянок, роботи з обладнання будівель, по закінченню будівництва, прикладні та експериментальні дос­лідження і розробки, що виконуються суб’єктами підприємниц­тва для інших суб’єктів або за їх замовленням, здійснюються на умовах договора будівельного підряду. Порядок укладання і ви­конання договорів підряду на будівельні роботи регулюється «За­гальними умовами укладання і виконання договорів підряду у капітальному будівництві», затвердженими постановою КМУ від

01.08.2005 р. № 668. Дані умови розроблено відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України. Важливими еле­ментами договору підряду є: предмет договору, договірна ціна, терміни початку і закінчення робіт, порядок забезпечення робіт проектною документацією, ресурсами та послугами, порядок за­лучення субпідрядників, порядок розрахунків за виконані робо­ти, порядок здавання-приймання закінчених робіт (об’єкта будів­ництва), гарантійні терміни якості закінчених робіт, відпові­дальність сторін за порушення умов договору підряду тощо.

Підрядчик зобов’язаний здійснювати будівництво та по­в’язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної доку­ментації. Ціна робіт визначається на підставі кошторису, який може бути приблизним (гнучким) або твердим. Зміни до остан­нього можуть вноситися лише за погодженням сторін. У разі його перевищення всі пов’язані з цим витрати відшкодовує під­рядчик.

Замовник має право вносити зміни у проектно-кошторисну документацію до початку робіт або в процесі їх виконання якщо додаткові роботи, зумовлені такими змінами, за вартістю не пе­ревищують 10% означеної у кошторисі ціни і не змінюють ха­рактер цих робіт.

Оплата виконаних робіт здійснюється після приймання за­мовником збудованого об’єкта, якщо інший порядок розрахунків не передбачено договором. Підрядчик має право вимагати вип­лати йому авансу лише у випадках і в розмірі, передбаченому договором. Оплата виконаних робіт здійснюється за ціною, пе­редбаченою договором, навіть якщо фактичні витрати підрядчи­ка будуть менші передбачених кошторисом (якщо така економія не зумовила погіршення якості виконаних робіт). Усі недоліки виконання робіт, що сталися з вини підрядчика або субпідряд- чика, повинні бути усунені ними за свій кошт.

Якщо будівельні роботи повністю або частково виконують­ся з матеріалів замовника або ж останній забезпечує будівництво водопостачанням, електроенергією та іншими послугами, то у договорі підряду необхідно передбачити норми витрачання цих матеріалів та послуг. Підрядчик зобов’язаний надати замовнику звіт про використання матеріалів та повернути невикористані їх залишки і відходи.

Відповідно до вимог Цивільного кодексу України (ЦКУ) підрядчик зобов’язаний укласти договір страхування об’єкта бу­дівництва або комплекса робіт (якщо інше не передбачено дого­вором підряду) і повідомити про це замовника, надавши інфор­мацію про страхову організацію, розмір страхової суми та заст­раховані ризики.

Основні принципи організації обліку активів і пасивів підприємств будівельної галузі мало чим відрізняються від об­ліку у промислових підприємствах. У той же час організація об­ліку доходів, витрат, розрахунків, порядок калькулювання со­бівартості виконаних робіт і визначення фінансових результатів у підрядних будівельних організаціях має певні особливості, обу­мовлені специфікою будівельного виробництва, організаційною структурою і технологією діяльності виробничих підрозділів. Се­ред особливостей, які необхідно враховувати при організації об­ліку, можна виділити такі:

1) виробничий процес у будівництві проводиться на нерухо­мих об’єктах, часто досить віддалених від основної виробничої бази будівельної організації, при рухомому характері роботи ро­бітників, будівельних машин і механізмів;

2) процес будівництва може бути довгостроковим, що зу­мовлює поступове нагромадження витрат у незавершене будів­ництво до здачі об’єкта замовнику;

3) будівельні організації часто спеціалізуються на певних видах робіт, які мають суттєві організаційні та технологічні відмінності (житлове будівництво, будівництво об’єктів промис­лового призначення, доріг, мостів, електромонтажні, сантехнічні, оздоблювальні, покрівельні роботи і т. ін.);

4) безцехова структура будівельних організацій, що зумов­лює специфіку в організації обліку загальновиробничих витрат;

5) значна питома вага витрат на утримання і експлуатацію будівельних машин і механізмів, що зумовлює необхідність їх окремого обліку та спеціальних методів розподілу;

6) основним методом обліку витрат на виконання будівель­но-монтажних робіт є позамовний (за окремими контрактами, об’єктами, роботами, послугами). У той же час витати у допоміж­них виробництвах (механічних, столярних тощо) можуть обліко­вуватися попроцесним методом;

7) для забезпечення необхідних побутових умов належного рівня техніки безпеки і т. ін. на будівельних майданчиках часто зводять тимчасові будівлі, споруди, огорожі тощо, які облікову­ють як тимчасові (нетитульні) споруди на субрахунку 113 анало­гічної назви;

8) будівельні матеріали, конструкції, деталі, обладнання для монтажу тощо, які завозяться на будівельні майданчики з цент­ральних складів або безпосередньо від підприємств-виробників (постачальників), зараховуються у підзвіт матеріально відпові­дальних осіб (виконавців робіт, начальників дільниць тощо), а на витрати будівництва відносяться лише після їх використання (на підставі відповідних звітів);

9) згідно з П(С)БО 18 «Будівельні контракти» облік розра­хунків із замовниками може бути організовано за контрактами двох типів:

— контракт з фіксованою ціною, який передбачає фіксова­ну (тверду) ціну всього обсягу будівельних робіт або фіксовану ставку за одиницю кінцевої продукції, що випускатиметься на об’ єкті будівництва;

— контракт за ціною «витрати плюс», який передбачає ціну як суму фактичних витрат підрядника на виконання контракту та погодженого прибутку (у вигляді відсотка від витрат або фіксо­ваної суми);

10) облік витрат за контрактами у підрядника може прово­дитися одним з двох методів:

— методом виконання відсотка робіт, при якому сума доходу відображається у міру виконання контракту. Витрати, понесені на відповідному етапі виконання контракту, порівнюють з доходами і відображають у звіті про результати виконаної роботи;

— методом виконання контракту, при якому витрати й одер­жані авансові надходження від замовника нагромаджуються з початку виконання контракту, а доход показується лише тоді, коли роботи за контрактом завершені;

11) використання обох методів передбачає створення резер­ву для покриття витрат на стадії завершення і здачі об’ єкта бу­дівництва.

Такі основні характерні риси виробничої діяльності під­приємств і організацій галузі будівельного виробництва.


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. I визначення впливу окремих факторів
  3. I етап. Аналіз впливу типів ринку на цінову політику.
  4. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  5. II. Фактори, що впливають на зарплату при зарубіжних призначеннях
  6. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  7. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  8. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  9. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  10. Автоматизація виробництва
  11. Автоматизована форма обліку
  12. Автоматизовані системи управлінні охороною праці, обліку, аналізу та дослідження травматизму




Переглядів: 2044

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зміст і компоненти стратегічного управління навчальним закладом | Особливості документального оформлення та контролю за витрачанням виробничих запасів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.052 сек.