Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зсуви, руйнування берегів, перезволоження

 

Причинами зсуву можуть бути надмірне вологонасичення верхніх шарів, виходи підґрунтових вод у підніжжі схилів, додаткові великі навантаження від збудованих споруд, підмив берегів, процеси, пов'язані із сезонним промерзанням та відтаненням і т. п. Явищами зсуву охоплені береги каскаду дніпровських водосховищ – Київське, Канівське (до 20 % берегів), Кременчуцьке, Дніпродзержинське (до 50 %), узбережжя Азовського та Чорного морів (у районі Одеси, Маріуполя, Бердянська від 6 до 118 тис. м2). Більш ніж на 50 % вражені зсувами схили Дністровського, Тилігульського, Хаджибейського лиманів. Поширені зсуви і на схилах долини р. Прут та її приток. Протяжність зсувонебезпечних схилів тут 4-6 км, потужність деформованого горизонту – 12-14 м, ураженість зсувами – 60-80 %.

Найбільш радикальним методом боротьби із зсувами є зневоднення зсувонебезпечних схилів шляхом перехоплення поверхневого і ґрунтового стоків.

Великої шкоди завдають процеси руйнування морських берегів і великих водосховищ унаслідок коливання рівнів води. Інтенсивне руйнування берегів (абразія) спостерігається на Чорному (29,9 % довжини берегів), Азовському (58,8 %) морях і водосховищах Дніпровського каскаду. Швидкість абразії змінюється в часі й становить 3,3-4,2 м/рік. Через такі зміни доводиться переносити залізничні та шосейні дороги, населені пункти. У береговій зоні Криму щорічно зникає 22 га, між дельтою Дунаю та Кримом – 24, у північній частині Азовського моря – 19 га суші.

Береги руйнуються внаслідок коливань рівнів води, дії хвиль і криги, процесів промерзання і танення, а також через непродуману господарську діяльність і недостатню обґрунтованість інженерних рішень.

Через руйнування берегів доводиться переносити залізниці і шосейні дороги, населені пункти, іноді при цьому виникають зсуви, які руйнують різні споруди і комунікації. Для захисту берегів від руйнування зводяться огороджувальні і захисні споруди, укріплюються береги різними за конструкцією спорудами тощо.

У регіонах надмірного зволоження основним, пов'язаним із сільськогосподарським виробництвом завданням є осушення перезволожених земель і боліт. Загальна площа таких земель і боліт в Україні складає 6,6 млн га. Природні умови надають можливість одержувати на осушених землях стійкі й досить високі врожаї зернових, овочевих і деяких видів технічних культур. Зараз осушено близько 3,3 млн га, або 50 % меліоративного фонду. Із загального меліоративного фонду виділено 1,2 млн га, або 18 %, для збереження екологічної рівноваги, в тому числі 0,2 млн га становлять заповідники і заказники. У розвинених країнах світу рівень освоєння меліоративного фонду вищий і становить: у США – понад 60 %, Англії – 61, Данії – понад 90, Нідерландах – 81%. У цілому на земній кулі вже осушено приблизно 57 % загальної площі боліт.

Площа боліт України становить 903 тис. га, або 1,5 %території. Починаючи з 1985 р. у країні болота практично не осушуються, а осушувальну меліорацію проводять на заболочених сінокосах і пасовищах, перезволоженій ріллі та інших землях, що використовуються в сільськогосподарському виробництві.

Осушені землі є в 19 областях України. Найбільшими системами, які відповідають сучасному рівню і забезпечують двостороннє регулювання водного режиму, є Ірпінська (8,2 тис. га), Трубізька (37,6), Верхньоприп'ятська (25,1), Латорицька (12,7), Георгіївська (54,0), Кортелівська (3,6), Желдецька (14,7) та Замисловицька (16,1 тис. га).


Читайте також:

  1. Деформування і руйнування гірських порід
  2. ДИНАМІКА РОЗВИТКУ ГРУП РОЗРОБЛЮВАЧІВ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФОРМУВАННЯ, ШТОРМ, НОРМУВАННЯ, ФУНКЦІОНУВАННЯ, РУЙНУВАННЯ.
  3. Енергетичні закони руйнування (диспергування) крихких тіл
  4. Класифікація вибухо-, пожежонебезпечних зон. Характеристика ступенів руйнування.
  5. Корозія – це окисно-відновний процес руйнування металів у результаті їх фізико-хімічної взаємодії з навколишнім середовищем, який протікає самодовільно.
  6. Криза світової валютної системи веде до руйнування старої системи та заміни її новою, яка забезпечує відносну валютну стабілізацію.
  7. Критерії руйнування
  8. Лавини, обвали, осипи, зсуви, розсипи, курум
  9. Під енергією зв'язку розуміють ту енергію, яка необхідна для розриву зв'язку, тобто для руйнування молекули до окремих атомів.
  10. Продуктів руйнування
  11. Руйнування гірських порід




Переглядів: 953

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Протиерозійні заходи та споруди | Розділ ІІІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.