Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Науково-популярні фільми

В неігровому кіно світової слави зажили роботи режисерів студії „Київнаукфільм". В першу чергу йдеться про роботи Фелікса Соболєва „Мова тварин", „Сім кроків за горизонт", Дерзайте, ви - талановиті!", „Коли зникають бар'єри", які запропонували тодішній кіноаудиторії нову гуманітарну філософію. Йдеться передусім про приховані можливості людини (Соболєв був упевнений в їх невичерпності) і, водночас, ті обмеження, які суспільство вибудовує на шляху їх реалізації. Традиційні уявлення про Людину і середовище її діяльності набували нових просторових та часових вимірів і в фільмах „Наближення до істини" Валерія Підпалого, „Індійські йоги, хто вони?" Альмара Серебряникова", „Микола Амосов" Тимура Золоєва...

13.3. Документальне кіно

Документальне кіно в Україні за часів СРСР лишалося під контролем свого постійного замовника - центральних партійних (КПРС) органів. Упродовж 30-х років документальне кіно помітно дистанціювалося від реалій життя, виконуючи здебільшого функції ідеологічної обслуги діючої влади. Лише на початку десятиліття у фільмі „Симфонія Донбасу" (1930) Дзиги Вертова, що працював тоді в Україні, відтворено як пафос, так і живу структуру потоку життя. Скажімо, страшного голодоморного 33-го року в Україні зроблено лише один документальний фільм - „Більшовик", про забійника шахти „Кочегарка" Миколу Ізотова. Героями здебільшого були ті, хто працював у великій індустрії. Селянин тодішньою владою сприймався як представник чужої, ворожої навіть цивілізації - його належало упокорити, бодай і найбрутальнішими засобами. По-справжньому воно розвинулося в часи горбачовської перебудови (1985-1991), коли і досвідчені (Володимир Шевченко, Олександр Коваль, Віктор Шкурін, Георгій Шкляревський, Мурат Мамедов...), і молоді режисери (Сергій Буковський, Олександр Роднянський, Юрій Терещенко, Роман Ширман) запропонували світові новий образ України і українців. „Чорнобиль. Хроніка важких тижнів", „Мікрофон!", „Завтра свято", „У неділю рано...", „Сім сльозин", „Дім. Рідна земля" та інші показали народ з гострим інстинктом свободи, потягом до краси й душевної гармонії. Народ, що вміє долати найтрагічніші повороти своєї історії...


13.4. Мультиплікація

В Україні, починаючи від 60-х років минулого століття, склалася доволі потужна, цікава школа анімаційного кіно. Діснеївська традиція вплинула мало, більше так звана Загребська школа та власні національні джерела фольклорної пластики. Відтак у фільмах студії „Укранімафільм" відчутним є струмінь народного сміхового мистецтва (скажімо, в серіалі Володимира Дахна про пригоди запорозьких козаків), чи комедійне начало, яке походить від суто міських форм дозвілля (Давид Черкаський і його серіали „Пригоди капітана Врунгеля" та „Острів скарбів", чи режисер молодшого покоління Степан Коваль з фільмом „Йшов трамвай № 9"). А поруч, до прикладу, мирно співіснують лірико-філософські медитації Євгена Сивоконя.

Серіал «Про козаків». «Козаки» — серія мультиплікаційних фільмів, знятих в УРСР на українській студії Київнаукфільм. Автор сценарію і режисер — Володимир Дахно. Всі мультфільми є короткометражними, їх тривалість не перевищує 20 хвилин. Різні серії циклу часто транслюються на майже всіх українських телеканалах. За мотивами серіалу зроблена гра-квест «Як козаки Мону Лізу шукали». Всі серії циклу видані на DVD у збірці «Все про козаків».

Головними героями серії мультфільмів є три козаки: довгань, коротун і силач (за сценарієм їхні імена Грай, Око і Тур, але в самому серіалі безіменні). Вони потрапляють в неймовірні пригоди, зустрічаючись з людьми різних країн і епох, навіть з богами та інопланетянами, всі їхні пригоди закінчується щасливо. У мультфільмах відсутні діалоги і будь-який текст, дія відбувається у вигляді інтуїтивних зрозумілих сцен.

Головні дійові особи:

Грай — хитрий і розсудливий козак.

Око — бадьорий і войовничий козак (він тягає з собою величезну гармату-мортиру).

Тур — сором'язливий та сентиментальний козак.

Серії:

Як козаки куліш варили (1967) 09:49

Епізод, що розповідає про викрадання Ока та інших козаків заморськими работорговцями (імовірно, турками). Грай і Тур із величезними пригодами проникають в цитадель ворога і звільняють друзів. Ця серія відрізняється грубішою промальовкою, ніж подальші.

Як козаки у футболграли(1970)18:23

Одна із найвідоміших серій показує, як козаки подорожують Європою на захід, обіграють в футбол супротивників з різним стилем гри: німецьких лицарів, французьких мушкетерів і англійських джентльменів.

Як козаки наречених визволяли (1973) 18:51

Серія про морські пригоди козаків, що ганяються за піратами, які знову викрали козачок. Гонитва проходить через колоритні стародавні держави: Стародавню Грецію, Давній Єгипет, Індію, і завершується на острові піратів.

Як козаки сіль купували (1975) 09:20

У цій серії козаки допомагають чумакам довезти сіль до ярмарку і відбивають напад степових розбійників під керівництвом Злого Пана. Майже вся серія є енергійною гонитвою, у якій козаки від розбійників.

Як козаки олімпійцями стали (1978) 17:35

Події цієї серії пов'язані зі старогрецькою міфологією. Бог Зевс хочезупинити війни між греками і оголошує Олімпійські ігри. Марс, бог війни, має намір зірвати їх проведення. Але йому доведеться вступити в спортивне змагання з козаками, що зайняли сторону олімпійців.

Як козаки мушкетерам допомагали (1979) 17:37

Серія посилається на роман Олександра Дюма-ст. «Три мушкетери» Козаки допомагають французьким мушкетерам доправити портрет дочки турецького султана французькому принцу, щоб той міг з нею одружуватися. Підступний кардинал Рішел'є хоче зірвати їхні плани.

Як козаки інопланетян зустрічали (1983)17:20

У цій серії козаки зустрічають інопланетян, карикатурно схожих на них самих (Грай, Око та Тур). Прибульцям для повернення на рідну планету потрібно мастило. Козаки разом з інопланетянами мандрують Європою у пошуках мастила для свого НЛО, захищають Болгарію, винаходять лазні у Греції і ледь не потрапляють на багаття інквізиції в Іспанії.

Як козаки на весіллі гуляли (1984) 19:28

Містична серія, яка розповідає про одруження Силача, створена на основі творів Гоголя. У пошуках черевичків для своєї коханої козак Тур потрапляє на шабаш до нечистої сили, яка хоче забрати у нього душу. Вірні друзі хитромудро рятують козака.

Як козаки в хокей грали (1995) 17:57

Остання серія мультфільму була знята після розпаду СРСР, козаки тут показані вже немолодими батьками сімейств. У ній американська команда хокеїстів прибуває в Україну, щоб провести матч з козаками. Проте їхню уніформу викрадають розбійники, які виходять на лід під виглядом хокеїстів.

 


Читайте також:

  1. Мікрофільми
  2. Науково-популярні видання




Переглядів: 778

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 13. Кіномистецтво | Розвиток кінематографу у другій половині ХХст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.