Абстрактна теорія грошей та її напрями: металева теорія грошей, номіналістична кількісна теорія грошей та їх еволюція.
Неокласична теорія грошей. Кількісна теорія грошей. Прикладна (монетаристська) теорія грошей.
Класична кількісна теорія грошей – методологічна основа розвитку монетаристської теорії. Основні постулати класичної кількісної теорії. Внесок Ж. Бодена, Дж. Локка, Д.Юма, І. Фішера, А. Сміта, Д. Рікардо, К. Маркса в розвиток кількісної теорії грошей.
Неокласичний варіант М.І. Туган-Барановського. «Кембриджська версія» неокласичного варіанта кількісної теорії грошей.
Внесок Дж.М. Кейнса в розвиток кількісної теорії грошей. Зміна акцентів в оцінці ролі держави в економічному регулюванні та механізм впливу на економіку. Неминучість інфляційних процесів реалізації кейнсіанської концепції.
Нові аспекти теорії сучасного монетаризму. Сучасні монетаристі підходи до проблеми ролі держави в економіці. Еволюція теорії глобального монетаризму. Основні напрямки реалізації політики монетаризму. Монетаризм та сучасна грошово-кредитна політика. Критичний аналіз підходів монетарної політики.
Сучасні тенденції і стратегії монетарної політики в Україні
ТЕМА 5. РОЛЬ ГРОШЕЙ В РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ
Поняття ролі грошей, її відмінність від функцій грошей, залежність від рівня розвитку товарного виробництва та ринку. Бартерна та моне ратна форма організації економічних відносин, переваги монетної економіки перед бартерною. Розширювальний, стримувальний, регулятивний ефект монетарних відносин.
Дискусії щодо нейтральності грошей відносно реальної економіки. Кейсіанські та монетаристські погляди на зв’язок між зміною маси грошей і діловим циклом.
Передавальний механізм впливу грошей на реальну економіку.
Моделі впливу пропозиції грошей на економіку в короткостроковому та довгостроковому періодах.
Специфіка функціонування грошей на етапі становлення ринкових відносин. Чинники, що стримують вплив грошей на ділову активність в умовах Україні.
МОДУЛЬ ІІ. МЕХАНІЗМ ФУНКЦІОНУВАННЯ ГРОШОВОЇ СИСТЕМИ