1. Швець виготовив пару взуття, вартість якої дорівнює 10 годин суспільно-необхідного часу. На ринку, куди він доставив свій товар, маються наступні товари, на які він може обміняти свій товар: пшениця – на 1 кг витрачене 0,2 години суспільно-необхідного часу, м'ясо – 1кг – 1,25 годин, полотно – 1м – 0,8годин, цвяхи – 1кг – 4години, сіль – 1кг – 0,05годин. Визначити, у яких мінових вартостях може бути виражена вартість взуття?
2. Діжка меду обмінюється на товар-еквівалент 20 шкурок бурундука. Як зміниться вартість діжки меду щодо вартості шкурок бурундука?
а)
при незмінній вартості шкурок бурундука і зменшенні вартості діжки меду в 2 рази;
б)
при незмінній вартості діжки меду і зменшенні вартості 20 шкурок бурундука в 3 рази;
в)
при одночасній зміні вартості діжки меду і 20 шкурок бурундука: вартість діжки меду зменшиться в 4 рази, а вартість 20 шкурок бурундука зменшиться в 2 рази?
г)
вартість меду збільшиться у 3 рази, а шкурки подорожчають у 5 разів.
3. Ціна одиниці товару 200 од. золота. Якою буде ціна одиниці товару якщо:
а)
продуктивність праці у виробництві товарів підвищилась в 4 рази;
б)
продуктивність праці у виробництві золота підвищилась в 2 рази;
в)
продуктивність праці у виробництві товарів підвищилась в 5 разів, а у виробництві золота - підвищилася в 3 рази.
4. У зв’язку з відкриттям багатих золотих розсипів у Каліфорнії продуктивність праці в золотодобувній промисловості збільшилася за 1949 – 1959 роки мінімум у 2,2 рази, тоді як продуктивність праці в промисловості США загалом зросла не більше, як на 30%. Як це вплинуло на рівень цін промислових товарів в зазначений період?
5. Протягом десятигодинного робочого дня працівник, витрати праці якого є суспільно-необхідними, виготовляє п'ять одиниць якогось продукту. Які зміни відбудуться у вартості кожної одиниці продукції, якщо продуктивність праці зросте на 20%? Що відбудеться з величиною вартості усієї виготовленої за день продукції?