При топографо-геодезичних роботах вимірюють не кути між напрямками на місцевості, а їх ортогональні проекції в горизонтальній і вертикальній площинах.
Лімб
Рис.4.1. Схема вимірювання горизонтальних та вертикальних кутів
Нехай маємо точки А, В та С, одна з яких (В) є вершиною горизонтального кута АВС, сторони АВ й ВС якого не лежать в одній площині. Попередньо проектують сторони кута АВ й ВС на горизонтальну площину М так, щоб вершина кута В належала цій площині. На сторонах кута АВ й ВС будують дві вертикальні площини N й Р. В результаті на горизонтальній площині М виникають лінії перетину ВА' й ВС, що утворюють горизонтальну проекцію кута місцевості АВС. Для визначення планового положення точок А, В й С вимірюють горизонтальний кут А'ВС, мірою якого є двогранний кут між площинами N й Р. Цьому куту рівний будь-який кут, вершина якого розміщена на прямовисному ребрі ВВ' двогранного кута А'В'С, а сторони його лежать у площині, що паралельна площині М. Горизонтальні кути мають значення від 0° до 360°.
Для визначення величини кута, наприклад в градусній мірі, в будь-якій точці на ребрі ВВ' двогранного кута А'В'С, розміщують горизонтальний круг з поділками, що називається лімбом, так, щоб його центр О був на прямовисній лінії ОВ. В результаті перетину площини лімба площинами N й Р утворюється певний кут .
Правило обчислення горизонтального кута на місцевості можна сформулювати так: щоб одержати значення горизонтального кута, необхідно від відліку на правий напрям (за ходом годинникової стрілки) відняти відлік на лівий напрям. Якщо відлік на правий напрям менший за значенням від лівого відліку, то до нього додають 360° і знову віднімають лівий відлік.
Для визначення перевищення між точками вимірюють вертикальні кути, тобто кути нахилу. Під вертикальним кутом розуміють кут між стороною та її проекцією на горизонтальну площину. Відповідно до геометричної принципової схеми (рис. 4.1) вертикальним кутом сторони ВА буде кут А'ВА = +уюа сторони ВС буде кут С'ВС = - ус. Якщо сторона вище проекції, то кут вважають позитивним, якщо нижче — від'ємним. Вертикальні кути приймають значення в межах від -90° до +90°.
Для вимірювання вертикальних кутів уай услімб розміщують прямовисно відповідно в площинах N й Р. За результатами відліків по вертикальному лімбу обчислюють значення вертикальних кутів.
Описаний принцип вимірювання кутів на місцевості реалізується у кутомірному приладі, що називається теодолітом.