Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типи нівелірів і нівелірних рейок та їх особливості

При геометричному нівелюванні перевищення однієї точки місцевості або споруди над іншою визначають з застосуванням го­ризонтального променя, який одержують з допомогою нівеліра та нівелірних рейок, які ставлять у цих точках.

Сучасні нівеліри класифікують за точністю, призначенням, кон­структивними особливостями і мірою автоматизації окремих опе­рацій. За точністю нівеліри бувають високоточні, точні і технічні. За способом установлення лінії візування в робочий стан нівеліри ділять на такі, у яких лінію візування встановлюють по циліндрич­ному рівню, що наглухо скріплений з зоровою трубою, і нівеліри з компенсаторами з самоустановною лінією візування. Технічні нівеліри обладнують також лімбом для вимірювання горизонталь­них кутів. Зараз серійно виробляються такі типи нівелірів: Н-05, Н-3, Н-10, Н-05К, Н-ЗК, Н-10К, Н-ЗКЛ, Н-ЗП, 2Н-ЗЛ, 2Н-10КЛ, ЗН-2КЛ. Цифра у шифрі нівеліра свідчить про допустиму середню квадратичну похибку (в міліметрах) при нівелюванні на 1 км по­двійного ходу. Літера К свідчить про наявність компенсатора, а Л — лімба горизонтального круга.

Високоточні нівеліри Н-05 з оптичним мікрометром і нівеліри Н-05К з компенсатором призначені для нівелювання І та II класів. Точні нівеліри Н-3 з циліндричним рівнем, нівеліри Н-ЗК з компенса­тором використовуються при нівелюванні III та IV класів, інженер­них розвідках і інженерно-геодезичному забезпеченні будівництва.

Технічні нівеліри Н-10 та Н-10К використовуються при топогра­фічних зніманнях, інженерно-геодезичних розвідках і роботах на будівництві споруд.

Фірма «Карл Цейс Ієна» випускає нівеліри N1002, N1007, N1025, N1050 і N1030. З зарубіжних нівелірів різних фірм, що призначені для знімання профілів місцевості, нівелювання поверхонь та геоде­зичного забезпечення будівельного виробництва, використовують оптичні нівеліри: 8ЕТЬ марок Б523 та АВ-20 з похибкою 1,5 мм та 2,5 м на 1 км; автоматичні нівеліри 8ОКК1Х марок РІЛ, В1С, В1, В20 з похибкою при наявності мікрометронної насадки 0,2 й 0,5 мм/км, а без неї — 0,8 мм/км; СЗОО, С310, С320, СЗЗО з похибкою без мікрометронної насадки 1,0; 1,5 та 2,0 мм/км.

Цифрові нівеліри дозволяють виконувати ті ж роботи, що й оп­-
тичні нівеліри. їх особливістю є наявність електронного датчика,
що дозволяє з високою точністю знімати відліки з спеціальної
штрих-кодової рейки. Оператору достатньо навести прилад на рей-
ку, сфокусувати зображення й натиснути кнопку. Прилад виконує
самостійно зняття відліку по рейці й вимірювання відстані до неї
що відображується на екрані.

Сучасні штрихові прецизійні і шашкові дерев'яні нівелірні рей­ки класифікуються за точністю, конструктивними особливостями і призначенням. За точністю нівелірні рейки бувають високоточні, точні і технічні. За довжиною розрізняють три- та чотириметрові рейки, які можуть бути суцільними, складаними і розсувними. Поділки нанесені з одного або двох боків. Рейки можуть мати круглий рівень для встановлення їх в прямовисне положення. Су­часні рейки мають шифри РН-05, РН-3 та РН-10 і входять до ком­плекту нівелірів відповідно Н-05, Н-3 і Н-10. Літери означають: Р — рейка, Н — нівелірна, а цифри 10, 3 і 05 вказують середню ква­дратичну похибку нівелювання (в міліметрах) на 1 км подвійного ходу.

Рейка РН-05 — одностороння, являє собою суцільну раму довжи-ною 3 або 1,2 м, на яку натягнута інварна стрічка з нанесеними двома шкалами, які зміщені одна відносно одної на 2,5 мм. На ос­новній шкалі підписані півдециметрові поділки від 0 до 60, а на доповнювальній — від 60 до 120. Відлік по прецизійній рейці беруть за допомогою оптичного мікрометра.

Рейка РН-3 — двостороння шашкова, являє собою дерев'яний брусок завширшки 8-10 і завтовшки 2-3 см, на який нанесені шаш­кові сантиметрові поділки і підписані значення дециметрових поділок. На одному боці нанесені чорні і білі поділки (чорний бік), а на другому — червоні і білі (червоний бік). На обох боках рейки поділки виконані через 10 мм. По чорному боці поділки йдуть від нуля до 3 м. Нуль рейки суміщають з п'ятою рейки, тобто з нижнім кінцем, що оббитий залізною скобою. По червоному боці початко­вий відлік починається з числа 4787 або 4687. Різниця відліків по різних боках рейки повинна бути сталою. Дециметрові підписи мо­жуть бути прямими і оберненими.

Рейка РН-10 — двостороння шашкова, має конструкцію, ана­логічну до рейки РН-3, і, як правило, виготовлюється складаною, довжиною 4 м.

За результатами аналізу типів нівелірів і нівелірних рейок, їх ме­трологічних характеристик і областей використання вибирають нівелір і нівелірну рейку для інженерно-геодезичного забезпечення конкретного будівельно-монтажного виробництва або виконання розвідок.

 

 


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. IXX. ОСОБЛИВОСТІ ПРИЙОМУ ДО кафедри військової підготовки НАУ
  3. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  4. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  5. XVIII. Особливості прийому та навчання іноземців та осіб без громадянства у вищих навчальних закладах України
  6. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  7. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  8. Аграрне виробництво і його особливості
  9. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  10. АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ
  11. Анатомо-фізіолгічні особливості
  12. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.




Переглядів: 3321

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Перевірка і юстирування теодолітів | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.